Za Paroubkem, do dluhových pekel

15. prosince 2009, 13:05 - Pavel Páral
15. prosince 2009, 13:05

Česko má rozpočet, nicméně je to asi poprvé, kdy by bylo lepší rozpočet raději nemít a setrvat v provizoriu. To, co protlačili sociální demokraté sněmovnou a před čím ODS nakonec couvla, je ten nejhorší rozpočet, jaký tato země kdy měla.

Autor: Profimedia

Ne ani pro výši schodku, ale pro signál, který jeho schválení vydalo.

Česká politická scéna dala najevo, že v Česku se šetřit nebude, a hotovo. To finanční trhy vnímají a je nepochybné, že zareagují. Riziková přirážka na české dluhopisy bude od této chvíle stoupat a každá půjčka bude pro stát dražší a dražší. Takto nastoupená cesta nevede nikam jinam než do dluhových pekel.

Cesta do platební neschopnosti?

Mnozí se nyní možná utěšují, že po volbách bude muset každý nový kabinet nakonec kousnout do kyselého a ony nutné a nepopulární škrty udělat. Leč maďarská a naposledy řecká zkušenost ukazují, že to tak být nemusí a nezodpovědní politici jsou schopni nakonec přivést zemi až do stavu platební neschopnosti.

Jiří Paroubek a celé vedení ČSSD dává jasně najevo, že se i v této věci bude řídit názory svých voličů bez ohledu na zájmy země. Je ochoten maximálně zvedat přímé daně, což lahodí malé české závisti právě v elektorátu, na nějž se tento politik cíleně zaměřuje. Jeho vítězství ve volbách tak s velkou pravděpodobností bude mít pro ekonomiku země dramatické dopady.

Zvýšení daní z příjmu fyzických osob nevynese více než pět miliard. Zvýšení firemních daní nevynese nic, protože firmy dokáží svůj daňový základ šikovně optimalizovat a navíc v době krize střádají ztráty, které jim budou tři roky sloužit jako daňový štít. Kromě toho vysoké odvodové zatížení mezd a nepružný zákoník práce budou, jak se nyní zcela jasně ukazuje, bránit firmám v náboru nových zaměstnanců.

Deficit přes sto miliard

Je tedy evidentní, že i když se ekonomika z krize zvedne a růst se bude pohybovat kolem velmi úctyhodných tří procent, tak každoroční deficit rozpočtu bude nadále vysoko nad stem miliard korun, někde mezi čtyřmi a pěti procenty hrubého domácího produktu.

A tak si Jiří Paroubek může nyní na billboardy psát, co chce, ale jeho skutečným volebním programem jsou, podle jeho postupu při schvalování státního rozpočtu, vysoké daně, vysoká nezaměstnanost a nebetyčné státní dluhy.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít