Za oceán či do Londýna

30. prosince 2009, 15:25 - Kateřina Menzelová
30. prosince 2009, 15:25

Mezi investory je největší zájem o Spojené státy, nejméně atraktivní je Španělsko

Nákup se slevou ve výši až několika desítek procent. S takovým diskontem lze nyní pořídit v některých zemích nemovitosti. „Investice do komerčních objektů bych zvážil při kapitálu minimálně 100 milionů eur,“ říká Pavel Scháňka, ředitel oddělení kapitálových trhů pro střední a východní Evropu ve společnosti CB Richard Ellis. Pro investory, kteří mají méně kapitálu, jsou alternativou rezidenční nemovitosti. „Pokud bych měl k dispozici například pět milionů korun, zaměřil bych se na nové rezidenční projekty od kvalitního developera. V současné době jdou prodeje pomalu a developeři proto nabízejí slevy,“ konstatuje Richard Curran, ředitel pražské pobočky . „Zajímavou příležitostí mohou být rezidence v historických centrálních oblastech hlavních měst, jako je Praha, Berlín, Budapešť či Varšava,“ dodává Scháňka.

Problematické Španělsko V uplynulých letech bylo pro zahraniční investory, pokud si chtěli pořídit druhé bydlení v Evropě, jednoznačně nejoblíbenější zemí Španělsko. Dnes ale jejich zájem opadl, a to i přes podstatný pokles cen. Analytici z Asesores Financieros Internacionales předpovídají, že španělské nemovitosti ztratí ze svého maxima v průměru třicet procent a že oživení trhu nenastane dříve než v roce 2011. Situaci zhoršuje převis nabídky nad poptávkou. Dle studie vypracované bankou Baclays je nyní ve Španělsku milion nových neprodaných domů. Pokud se nepodaří nejprve pro ně nalézt majitele, nemůže nastat obrat. To bude dle odhadů trvat tři čtyři roky. „Ideální čas pro návrat na trh je těsně před tím, než se tyto volné nemovitosti podaří udat a rozjedou se další developerské projekty,“ konstatuje zpráva banky Barclays.
Největší naděje pro investory, kteří chtějí vložit peníze do rezidenčních nemovitostí, se upírají dle studie Barclays k USA. Kupce do Spojených států amerických láká pokles cen realit, slabý dolar a dlouhodobá prognóza vývoje tamního hospodářství. Statistická data za loňské září hovoří o tom, že se ceny domů a bytů v USA zvyšují, a to už pátým měsícem v řadě. Potvrzuje se tedy oživení, kterým v USA sektor bydlení prochází.
Druhým nejatraktivnějším trhem je Velká Británie. Makléři předpovídají, že v roce 2010 se ceny tamních rezidenčních nemovitostí zvednou o dvě procenta. Dle analýzy Housing Market Forecast, kterou zpracoval Royal Institution of Chartered Surveyors, se počet realitních transakcí uskutečněných během jednoho měsíce zvýší ze současných 55 tisíc na 70 tisíc. Kvůli přiškrcenému úvěrování omezily developerské společnosti výstavbu, a lze tedy očekávat, že v dalších letech se budou ceny rezidenčních nemovitostí kvůli omezené nabídce zvyšovat. Ekonomka Kate Berkerová z Bank of England ale tvrdí, že růst cen v letošním roce nebude trvalý. „Viděla bych rok 2010 jako rok, během něhož bude aktivita na trhu relativně nízká a ceny se moc měnit nebudou,“ konstatovala pro internetový server Propertywire.com.

O luxus je zájem Výjimečné postavení si ve Velké Británii udržuje londýnský trh s luxusním bydlením. Jen během prosince loňského roku vzrostly ceny o více než dvě procenta a sektor se tak stal vůbec nejsilnějším ve Velké Británii. Nejvíce posílily rezidence ve čtvrtích Chelsea, Kensington a Knightsbridge. Během loňského roku se v Londýně počet kupců luxusního bydlení zvýšil o čtvrtinu. Nejvíce zájemců pochází z Ruska, z kontinentální Evropy – hlavně Itálie – a Středního východu. Cizince lákají nejen nízké ceny bydlení, ale také slabý kurz libry vůči euru.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít