Za měsíc se firma na Unii dobře nepřipraví

29. března 2004, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
29. března 2004, 00:00

NÁMI POPISOVANÉ FIRMĚ POMOHLY PŘI PŘÍPRAVĚ NA JEDNOTNÝ TRH DVĚ SKUTEČNOSTI: MĚLA SOFTWARE, KTERÝ SE V EU POUŽÍVÁ, A ZAHRANIČNÍHO PARTNERA.

NÁMI POPISOVANÉ FIRMĚ POMOHLY PŘI PŘÍPRAVĚ NA JEDNOTNÝ TRH DVĚ SKUTEČNOSTI: MĚLA SOFTWARE, KTERÝ SE V EU POUŽÍVÁ, A ZAHRANIČNÍHO PARTNERA.

Firmy, které podcenily přípravu na jednotný trh, nyní tlačí čas - zhruba měsíc před vstupem do Evropské unie je už podle odborníků na poctivou přípravu pozdě. Jednou z mnoha věcí, které je třeba zvládnout, je přizpůsobení informačního systému podniku. Můžeme použít schematický příklad společnosti připravované na vstup do EU od loňského podzimu. Jde o skutečný podnik, který obchoduje se zahraničím a těžiště jeho obchodu je právě v Unii.

ZAČALO TO SKLADEM

První specifický požadavek přišel od odběratelů v Německu, kteří chtějí, aby u nich firma po vstupu do EU zřídila konsignační sklady (aby mohli odebírat zboží podle svých potřeb), s možností elektronické výměny dokladů o výdejích zboží a fakturaci. Z toho vyplynul další požadavek, tentokrát logistický. Veškerý nákupní a přepravní systém se má zjednodušit. Firma bude clít zboží rovnou v Německu pro celý obchodní prostor EU. To urychlí a zjednoduší zásobování. Na základě toho přišel auditor s požadavkem, aby se firma registrovala v Německu jako plátce DPH, s tím, že bude měsíčně dávat přiznání k DPH a některé další povinné výkazy. Auditor také upozornil, že v Německu jsou některé specifické předpisy na skladování zboží obsahující nebezpečné látky, které firma bude muset respektovat a nakládání s těmito látkami důsledně vykazovat. Daňoví experti požadují, aby všechny dodávky do EU odběratelé elektronicky potvrzovali (že skutečně zboží dostali). Bude to důkaz, že zboží opravdu opustilo Českou republiku a finanční úřad nebude firmě doměřovat DPH, jako by produkci prodala v Česku. Další požadavek přišel od finančních manažerů, kteří by se rádi ucházeli o úvěry a granty v zahraničí a potřebují, aby se klíčové účetní údaje vykazovaly metodikou mezinárodních účetních standardů.

INTRASTAT JE DOST ZVĚDAVÝ

Nutné bude udržovat spoustu nových informací pro report Intrastat (netto váha zboží, údaje o zemi původu, komoditní kódy, statistické hodnoty zboží, kraje přijetí a odeslání, povaha transakce apod.). Podnik, který má několik desítek tisíc skladových položek, bude muset tyto informace zjistit ke každé z nich. Firma definovala požadavky a měla štěstí - její software se používá v EU a má partnerskou, téměř mateřskou, firmu v Unii, která jí mohla s mnoha procesy pomoci. Bez těchto dvou faktorů by podle Daniela Riegela ze společnosti SAP projekt trval mnohem déle. Kromě naprostého nedostatku času je dnes podle něho největší překážkou nepřipravenost státní správy, rigidita informačních systémů, nedostatek lidských zdrojů pro řešení odborných otázek a také skutečnost, že většina externích konzultantských firem nemá nyní žádné volné kapacity. 

NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI:

volný pohyb zboží

možnost clít v zahraničí

registrace k DPH v ostatních zemích

daňové sklady i pro obchodníky

možnost žádat o finance z EU

NOVÉ POVINNOSTI:

nová agenda DPH

normy EU o hygieně a ochraně ŽP

elektronická komunikace se státní správou

souhrnné hlášení

Intrastat

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít