Za korunu devět

27. června 2008, 19:28 - Petr Bušta
27. června 2008, 19:28

Zcela nová forma sbírky má pomoci nejchudším obyvatelům planety

Charitativní organizace Člověk v tísni se pustila do zcela nového projektu. Minulý týden vyhlásila dlouhodobou sbírku Skutečná pomoc. Z jejího výtěžku míní stavět nové školy a nemocnice, vrtat studny v suchých oblastech nebo podporovat drobné rolníky, aby se dokázali sami uživit.
Změna tkví v tom, že Člověk v tísni poprvé organizuje akci, jejíž výtěžek nereaguje jen na aktuální humanitární krizi, ale má přispět k řešení dlouhodobých problémů ve světě.
Chudoba a s ní spojené problémy ročně zabijí více obyvatel planety než přírodní katastrofy a války dohromady. Současná dlouhotrvající sucha, nízká gramotnost, pandemie HIV/AIDS nebo celosvětový růst cen potravin situaci neustále zhoršují. „Ve světe máme přes deset poboček, ve kterých pracují Češi a pomáhají místním lidem. I když máme dostatek expertů a zkušeností, nedostatek peněz mnohdy brání naši pomoc rozšířit,“ uvedl Tomáš Vyhnálek, koordinátor sbírky Skutečná pomoc.
Dary shromážděné v rámci sbírky umožní získávání grantů a dotací EU v řádech stovek tisíc eur. K jejich získání je často nutné privátní spolufinancování ve výši přibližně deset procent z celkové částky grantu. Tyto prostředky společnost Člověk v tísni v současnosti získává velice obtížně. Každá jedna koruna vydaná ze sbírky na kofinancování by v takovém případě pomohla získat na důležité projekty pomoci dalších devět korun.
Člověk v tísni patří k organizacím, které požívají značné důvěry veřejnosti, jak ukázaly například sbírky po povodních v roce 2002 nebo po tsunami z prosince 2004.

Více na: www.skutecnapomoc.cz.

BOX:

Člověk v tísni
Organizace působí v těchto zemích:
Afghánistán
Angola
Arménie
Barma
Demokratická republika Kongo
Etiopie
Gruzie
Irák
Jordánsko
Namibie
Pákistán
Rumunsko
Srí Lanka

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít