Za kolik pořídíte poslední rozloučení

31. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
31. října 2005, 00:00

JAK A ZA CO Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy.

JAK A ZA CO

Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy. Jinak se u nás v zásadě pohřbívá žehem (75 procent všech pohřbů), méně častěji se rakev s ostatky ukládá do země. Roste také počet pohřbů bez obřadu, které jsou pochopitelně méně nákladné - rozdíl činí přibližně 5000 korun.

„Kremační pohřeb stojí v Praze 18 až 22 tisíc korun,“ odhaduje Julius Mlčoch, ředitel Pohřební služby hlavního města Prahy. Uložení rakve do hrobu podle něj náklady zvyšuje o dalších zhruba tři tisícovky. Podobně průměrnou cenu pohřbu odhaduje i Renata Benešová z Pohřební služby Beneš z Kosmonos, a to na 16 tisíc korun. Přitom neplatí přímá úměra mezi ekonomickou situací pozůstalých a jejich výdaji na pohřeb - už tradičně se okázale pohřbívá na Ostravsku, velkoryse pohřby pořádává také romská komunita.

Konečná cena pohřbu samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, nabídka je ve všech směrech velmi široká, a to i v segmentu „luxus“ (například rakev může stát i 70 tisíc). „Měli jsem také pohřeb za osmdesát tisíc, to byla ovšem záležitost na celý den, rakev se převážela kočárem taženým koni, pohřeb probíhal na několika místech, jeho součástí byla i hostina, vše se filmovalo, obřadu se zúčastnily desítky lidí,“ vzpomíná Renata Benešová. Stále populárnější rozptyly a vsypy (popel zemřelého se uloží na přesně určené místo na vsypové louce, která bývá součástí hřbitovů) jsou levné, jejich cena nemusí překročit úroveň jednoho tisíce korun. Musí jim ovšem předcházet kremace, což představuje náklady mezi osmi a 11 tisíci korunami.

Jakkoli je pohřebnictví jako takové silně závislé na historických zvyklostech a tradicích, objevují se i v tomto oboru technologické inovace. Nedávno si například jedna švédská firma nechala patentovat nový způsob pohřbívání: tělo je vystaveno teplotě minus 196 stupňů Celsia a ponořeno do tekutého dusíku. Poté se vibracemi roztříští na kousky o velikosti zrnka písku. Tato kryotechnická metoda je údajně levnější než klasická kremace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít