Za kolik pořídíte poslední rozloučení

31. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
31. října 2005, 00:00

JAK A ZA CO Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy.

JAK A ZA CO

Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy. Jinak se u nás v zásadě pohřbívá žehem (75 procent všech pohřbů), méně častěji se rakev s ostatky ukládá do země. Roste také počet pohřbů bez obřadu, které jsou pochopitelně méně nákladné - rozdíl činí přibližně 5000 korun.

„Kremační pohřeb stojí v Praze 18 až 22 tisíc korun,“ odhaduje Julius Mlčoch, ředitel Pohřební služby hlavního města Prahy. Uložení rakve do hrobu podle něj náklady zvyšuje o dalších zhruba tři tisícovky. Podobně průměrnou cenu pohřbu odhaduje i Renata Benešová z Pohřební služby Beneš z Kosmonos, a to na 16 tisíc korun. Přitom neplatí přímá úměra mezi ekonomickou situací pozůstalých a jejich výdaji na pohřeb - už tradičně se okázale pohřbívá na Ostravsku, velkoryse pohřby pořádává také romská komunita.

Konečná cena pohřbu samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, nabídka je ve všech směrech velmi široká, a to i v segmentu „luxus“ (například rakev může stát i 70 tisíc). „Měli jsem také pohřeb za osmdesát tisíc, to byla ovšem záležitost na celý den, rakev se převážela kočárem taženým koni, pohřeb probíhal na několika místech, jeho součástí byla i hostina, vše se filmovalo, obřadu se zúčastnily desítky lidí,“ vzpomíná Renata Benešová. Stále populárnější rozptyly a vsypy (popel zemřelého se uloží na přesně určené místo na vsypové louce, která bývá součástí hřbitovů) jsou levné, jejich cena nemusí překročit úroveň jednoho tisíce korun. Musí jim ovšem předcházet kremace, což představuje náklady mezi osmi a 11 tisíci korunami.

Jakkoli je pohřebnictví jako takové silně závislé na historických zvyklostech a tradicích, objevují se i v tomto oboru technologické inovace. Nedávno si například jedna švédská firma nechala patentovat nový způsob pohřbívání: tělo je vystaveno teplotě minus 196 stupňů Celsia a ponořeno do tekutého dusíku. Poté se vibracemi roztříští na kousky o velikosti zrnka písku. Tato kryotechnická metoda je údajně levnější než klasická kremace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve…
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Technologie
Nejprodávanějším smartphonem světa je iPhone 7, nezměnil to ani Galaxy S8
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít