Za kolik pořídíte poslední rozloučení

31. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
31. října 2005, 00:00

JAK A ZA CO Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy.

JAK A ZA CO

Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy. Jinak se u nás v zásadě pohřbívá žehem (75 procent všech pohřbů), méně častěji se rakev s ostatky ukládá do země. Roste také počet pohřbů bez obřadu, které jsou pochopitelně méně nákladné - rozdíl činí přibližně 5000 korun.

„Kremační pohřeb stojí v Praze 18 až 22 tisíc korun,“ odhaduje Julius Mlčoch, ředitel Pohřební služby hlavního města Prahy. Uložení rakve do hrobu podle něj náklady zvyšuje o dalších zhruba tři tisícovky. Podobně průměrnou cenu pohřbu odhaduje i Renata Benešová z Pohřební služby Beneš z Kosmonos, a to na 16 tisíc korun. Přitom neplatí přímá úměra mezi ekonomickou situací pozůstalých a jejich výdaji na pohřeb - už tradičně se okázale pohřbívá na Ostravsku, velkoryse pohřby pořádává také romská komunita.

Konečná cena pohřbu samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, nabídka je ve všech směrech velmi široká, a to i v segmentu „luxus“ (například rakev může stát i 70 tisíc). „Měli jsem také pohřeb za osmdesát tisíc, to byla ovšem záležitost na celý den, rakev se převážela kočárem taženým koni, pohřeb probíhal na několika místech, jeho součástí byla i hostina, vše se filmovalo, obřadu se zúčastnily desítky lidí,“ vzpomíná Renata Benešová. Stále populárnější rozptyly a vsypy (popel zemřelého se uloží na přesně určené místo na vsypové louce, která bývá součástí hřbitovů) jsou levné, jejich cena nemusí překročit úroveň jednoho tisíce korun. Musí jim ovšem předcházet kremace, což představuje náklady mezi osmi a 11 tisíci korunami.

Jakkoli je pohřebnictví jako takové silně závislé na historických zvyklostech a tradicích, objevují se i v tomto oboru technologické inovace. Nedávno si například jedna švédská firma nechala patentovat nový způsob pohřbívání: tělo je vystaveno teplotě minus 196 stupňů Celsia a ponořeno do tekutého dusíku. Poté se vibracemi roztříští na kousky o velikosti zrnka písku. Tato kryotechnická metoda je údajně levnější než klasická kremace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít