Za kolik pořídíte poslední rozloučení

31. října 2005, 00:00 - PETR BÝM
31. října 2005, 00:00

JAK A ZA CO Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy.

JAK A ZA CO

Porovnání obratu odvětví s počtem úmrtí generuje průměrnou cenu 10 tisíc korun na jeden pohřeb. Realita je trochu jiná. Především proto, že stále více se u nás uplatňují i méně tradiční a výrazně levnější formy pohřbívání, zejména rozptyly a vsypy. Jinak se u nás v zásadě pohřbívá žehem (75 procent všech pohřbů), méně častěji se rakev s ostatky ukládá do země. Roste také počet pohřbů bez obřadu, které jsou pochopitelně méně nákladné - rozdíl činí přibližně 5000 korun.

„Kremační pohřeb stojí v Praze 18 až 22 tisíc korun,“ odhaduje Julius Mlčoch, ředitel Pohřební služby hlavního města Prahy. Uložení rakve do hrobu podle něj náklady zvyšuje o dalších zhruba tři tisícovky. Podobně průměrnou cenu pohřbu odhaduje i Renata Benešová z Pohřební služby Beneš z Kosmonos, a to na 16 tisíc korun. Přitom neplatí přímá úměra mezi ekonomickou situací pozůstalých a jejich výdaji na pohřeb - už tradičně se okázale pohřbívá na Ostravsku, velkoryse pohřby pořádává také romská komunita.

Konečná cena pohřbu samozřejmě závisí na mnoha okolnostech, nabídka je ve všech směrech velmi široká, a to i v segmentu „luxus“ (například rakev může stát i 70 tisíc). „Měli jsem také pohřeb za osmdesát tisíc, to byla ovšem záležitost na celý den, rakev se převážela kočárem taženým koni, pohřeb probíhal na několika místech, jeho součástí byla i hostina, vše se filmovalo, obřadu se zúčastnily desítky lidí,“ vzpomíná Renata Benešová. Stále populárnější rozptyly a vsypy (popel zemřelého se uloží na přesně určené místo na vsypové louce, která bývá součástí hřbitovů) jsou levné, jejich cena nemusí překročit úroveň jednoho tisíce korun. Musí jim ovšem předcházet kremace, což představuje náklady mezi osmi a 11 tisíci korunami.

Jakkoli je pohřebnictví jako takové silně závislé na historických zvyklostech a tradicích, objevují se i v tomto oboru technologické inovace. Nedávno si například jedna švédská firma nechala patentovat nový způsob pohřbívání: tělo je vystaveno teplotě minus 196 stupňů Celsia a ponořeno do tekutého dusíku. Poté se vibracemi roztříští na kousky o velikosti zrnka písku. Tato kryotechnická metoda je údajně levnější než klasická kremace.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít