Za dobré výsledky kousek firmy

02. května 2011, 17:40 - Táňa Králová
02. května 2011, 17:40

...Filipem Linkem

Maloobchodní řetězce, výrobní subjekty, velkoobchody s obalovým materiálem a reklamní agentury. To jsou hlavní zákazníci společnosti Oskar Plast, specializovaného dodavatele obalů. „V této branži ekonomická krize rozhodně neustupuje, spíš naopak,“ tvrdí majitel a generální ředitel firmy Filip Linek. Obratu k lepšímu jistě nepomohou rostoucí ceny ropy, z níž se obaly vyrábějí.

EURO: Na čem hlavně pozorujete, že krize neustupuje? LINEK: Nebývale se rozšiřuje druhotná platební neschopnost. V tom je situace nejhorší za posledních pět sedm let. My se krize nebojíme, vidíme v ní i výzvy, ale trochu nám dělají starost pozdní platby od našich zákazníků.

EURO: Přesto máte velké ambice - zvednout do pěti let obrat ze čtvrt miliardy na čtyřnásobek. Jak to chcete dokázat? LINEK: Český trh flexibilních obalů představuje minimálně deset miliard korun ročně, takže tady vidíme obrovský potenciál. Vyplácí se nám, že zákazníky nešidíme, a naopak je upozorňujeme, když je šidí jiní. Díky tomu, že nepodvádíme, získáváme další partnery.

EURO: Jak víte tak jistě, že jiní dodavatelé zákazníky podvádějí? LINEK: Bohužel je to tak. Z osmdesáti procent zákazníci nedostávají to, co si objednávají. Většina si přitom kvalitu obalů nijak nekontroluje a na to dodavatelé spoléhají. Firmám, které nejsou našimi zákazníky, doporučujeme, ať sáčky a pytle od konkurence nakupují dál, když jim vyhovují, ale za cenu, která odpovídá jejich kvalitě. Šizení, především na tloušťce obalu, je opravdu běžné. Naše firma je zároveň certifikovaným kontrolorem a ověřuje, zda dodávky odpovídají deklarované kvalitě. Firmám také radíme, jak si samy mohou dodávku jednoduše zkontrolovat.

EURO: Jsou velké rozdíly v obalech používaných u nás a v západní Evropě? LINEK: Určitě. Západní Evropa je nadále vyspělejší. Obaly jsou tam kvalitnější, prodává se víc „opakovaných“ nákupních tašek. Tady je obrovský tlak na cenu, všichni chtějí mít všechno co nejlevnější, a to se pak musí projevit na kvalitě. To ale platí obecně, nejen o obalech.

EURO: Ropa zdražuje a levná už asi nikdy nebude. Mohou na to výrobci obalů nějak reagovat, tedy kromě toho, že sami zvednou ceny? LINEK: Ceny ropy jsou velkým problémem. Vyrábí se z ní většina obalů a jejich ceny dramaticky rostou. Nahradit ropu je složité. Papír se nedá vždy použít a ani by tato alternativa mnohdy nebyla vstřícná vůči životnímu prostředí. Papírových tašek se vejde do kartonu tři sta kusů, zatímco mikrotenových tři tisíce. Ani biotašky z rostlinného škrobu nejsou řešením, protože tyto obaly musí být tři- až čtyřikrát silnější, aby dosahovaly stejných kvalit. Navíc je cena těchto produktů neúměrně vysoká. Někde „bio“ ztrácí svůj význam. Tím ale nechci říct, že nás ekologie nezajímá. Naopak je pro nás hodně důležitá.

EURO: V čem? LINEK: Možná paradoxně jako dodavatel obalů lidem říkáme, aby jich spotřebovávali méně. Rozlišujeme ale obaly na potřebné a nepotřebné. Nepotřebné jsou ty, které se nedají použít opakovaně, třeba igelitové tašky rozdávané či prodávané v obchodech. Místo nich můžete používat „opakované“ tašky, které si na nákup budete nosit s sebou. Bez mikrotenových sáčků, do nichž naskládáte ovoce nebo rohlíky, se ale v prodejně neobejdete. Jde o to nakládat s obaly šetrně. To znamená neplýtvat jimi a také používat správné a kvalitní obaly, které se rychleji rozkládají.

EURO: Miliardový obrat asi nepřinese jen fakt, že firma nešidí. Bude se muset hodně snažit i obchodní tým, jak ho motivujete? LINEK: Snažím se kolegy zainteresovat na chodu firmy, který je rozdělen na tři procesy: obchod, podpora a řízení. Poslední část vedu já, kdy se jako majitel převtělím za člena strategického týmu. V něm jsme si jako trojice nejužšího vedení rovni. Motivací je možnost opce. To znamená, že oba kolegové si za tři roky mohou koupit až pětiprocentní podíl z tržní hodnoty firmy, pokud splní plán. Za tři roky se ukáže, jak účinná je to motivace.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít