Za deset až dvanáct let spustí ČEZ další blok jaderné elektrárny

07. srpna 2009, 14:00 - Petr Korbel
07. srpna 2009, 14:00

Energetická společnost ČEZ, která vyhlásila výběrové řízení na výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, počítá se spuštěním prvního za deset až dvanáct let.

Autor: Martin Siebert

„Stavbu nezahájíme dřív než za pět let. Z pohledu výstavby máme totiž nejbyrokratičtější předpisy. Kdybychom stavěli na zelené louce, trvalo by to ještě déle, v tomto případě se jedná o lokalitu už určenou pro jadernou elektrárnu,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Martin Roman v pondělním vydání týdeníku Profit.

Výstavba prvních dvou temelínských bloků o celkovém výkonu téměř 2000 MW stála 100 miliard korun, ovšem částka na minimálně zdvojnásobení výkonu bude mnohem vyšší, protože šéf ČEZ připomíná, že významná část byla prostavěna ještě za socialismu, takže je třeba minimálně násobit pěti.

Konečná investice se bude odvíjet od výkonu bloků. Ve hře jsou dva, každý od tisíce až po sedmnáctsetmegawattový výkon. „Bude záležet na zájemcích o dostavbu, kteří by nám měli nabídnout cenu a řešení,“ uvádí Martin Roman v rozhovoru pro podnikatelský týdeník Profit. Podle jeho názoru je u většího bloku problém se sítí. Když vypadne, je to pro síť velký náraz, z tohoto pohledu je lepší menší blok. Ovšem u většího bloku jsou zase nižší měrné náklady. „Bude to nakonec komplikovaná rovnice pro výběr správného řešení,“ míní Roman.

V současné době probíhá v temelínském areálu výstavba meziskladu vyhořelého jaderného paliva. O trvalém úložišti není v Česku zatím rozhodnuto, protože lidé z vytipovaných lokalit jsou proti. Šéf ČEZ se domnívá, že nejschůdnějším řešením by byl jeden hlubinný sklad pro celou Evropu. „V celé Evropě je tolik jaderných elektráren jako v USA, kde mají pouze jedno úložiště. Proč by nemohlo být jedno úložiště i pro Evropu? Já lobbuji, abychom se chovali ekonomicky a racionálně, to znamená nemít v každé zemi, která provozuje jadernou elektrárnu, také i trvalé úložiště. Vybral bych nějakou zemi, která má nízkou hustotu obyvatelstva,“ říká pro Profit Martin Roman.

VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO TÉMATU V PONDĚLÍ 10. SRPNA V TÝDENÍKU PROFIT

Mohlo by vás zajímat

  • Majitel textilky Juta a senátor Hlavatý: V Senátu by…

  • Jan Hawelka: kavárenská hvězda z Mostu

  • Aleš Kučera: Chvíli potrvá, než se lidé naučí se státem…

  • Ondřej Kania: Otevřeme další dvě školy

  • Martin Burda: Bankám v Česku ujíždí vlak

  • Mnislav Zelený Atapana: Přítel amazonských indiánů

  • Jan Bílý: Nebuď uštvaný manažer. Buď král!

  • Jaroslav Žlábek: Na jedno nabití ujedeme 1000 kilometrů

  • Daniel Stein Kubín: Slova jsou jen slova, surf a poušť…

Hry pro příležitostné hráče