Za deset až dvanáct let spustí ČEZ další blok jaderné elektrárny

07. srpna 2009, 14:00 - Petr Korbel
07. srpna 2009, 14:00

Energetická společnost ČEZ, která vyhlásila výběrové řízení na výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Temelín, počítá se spuštěním prvního za deset až dvanáct let.

Autor: Martin Siebert

„Stavbu nezahájíme dřív než za pět let. Z pohledu výstavby máme totiž nejbyrokratičtější předpisy. Kdybychom stavěli na zelené louce, trvalo by to ještě déle, v tomto případě se jedná o lokalitu už určenou pro jadernou elektrárnu,“ uvádí generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Martin Roman v pondělním vydání týdeníku Profit.

Výstavba prvních dvou temelínských bloků o celkovém výkonu téměř 2000 MW stála 100 miliard korun, ovšem částka na minimálně zdvojnásobení výkonu bude mnohem vyšší, protože šéf ČEZ připomíná, že významná část byla prostavěna ještě za socialismu, takže je třeba minimálně násobit pěti.

Konečná investice se bude odvíjet od výkonu bloků. Ve hře jsou dva, každý od tisíce až po sedmnáctsetmegawattový výkon. „Bude záležet na zájemcích o dostavbu, kteří by nám měli nabídnout cenu a řešení,“ uvádí Martin Roman v rozhovoru pro podnikatelský týdeník Profit. Podle jeho názoru je u většího bloku problém se sítí. Když vypadne, je to pro síť velký náraz, z tohoto pohledu je lepší menší blok. Ovšem u většího bloku jsou zase nižší měrné náklady. „Bude to nakonec komplikovaná rovnice pro výběr správného řešení,“ míní Roman.

V současné době probíhá v temelínském areálu výstavba meziskladu vyhořelého jaderného paliva. O trvalém úložišti není v Česku zatím rozhodnuto, protože lidé z vytipovaných lokalit jsou proti. Šéf ČEZ se domnívá, že nejschůdnějším řešením by byl jeden hlubinný sklad pro celou Evropu. „V celé Evropě je tolik jaderných elektráren jako v USA, kde mají pouze jedno úložiště. Proč by nemohlo být jedno úložiště i pro Evropu? Já lobbuji, abychom se chovali ekonomicky a racionálně, to znamená nemít v každé zemi, která provozuje jadernou elektrárnu, také i trvalé úložiště. Vybral bych nějakou zemi, která má nízkou hustotu obyvatelstva,“ říká pro Profit Martin Roman.

VÍCE INFORMACÍ K TOMUTO TÉMATU V PONDĚLÍ 10. SRPNA V TÝDENÍKU PROFIT

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít