Za bankrot skláren mohou její vlastníci a banky

05. května 2009, 00:00 - Pavel Páral
05. května 2009, 00:00

Konkurz na skupinu výrobců porcelánu je u konce. Poslední závod Concordia Lesov získal nového majitele minulé úterý. Můžeme být spokojeni, že konečně máme funkční bankrotový zákon.

Autor: Jakub Stadler

Patří se při této příležitosti vzpomenout Martina Jahna, který ho jako vicepremiér vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka připravil. Poděkovat mu mohou i ty stovky lidí, kteří se nyní po nedávném propuštění mohou vrátit do práce, což je obzvláště v této době dobrou zprávou.

Peníze na ostrovech…

Tím ale pochvaly končí. K bankrotu skupiny skláren a porcelánek totiž vůbec nemuselo dojít, kdyby vlastníci a úvěrující banky plnili své povinnosti řádných hospodářů a především sliby, které dali státu. Skupiny Porcela Plus a Crystalex byly původně součástí impéria IPB, byť je oficiálně kontrolovali podnikatelé Květ a Souček. IPB svou majetkovou účast i poskytnuté úvěry vyvedla před svým krachem do zvláštních fondů na Kajmanských ostrovech, kde vše spolu s IPB nakonec ovládla ČSOB. Většinu majetku z kajmanských fondů nakonec vydala tato banka státu, konkrétně České konsolidační agentuře.

Jenže si ponechala správu kajmanských fondů díky problematickému souhlasu ministra financí Sobotky. V těchto fondech zůstaly i akcie a úvěry Porcely a Crystalexu v několikamiliardové hodnotě plus dalších čtyři sta milionů státních korun v hotovosti na restrukturalizaci celé průmyslové skupiny.

… stát chudší o miliardy

Restrukturalizace ale tak nějak nevyšla. Květ se Součkem neprodali žádný provoz, nic podstatného ve firmě nepřekopali. Čas od času se pokoušeli nabídnout celou skupinu na prodej, ale bez valného úspěchu. Jednotlivé provozy přitom měly dobré zakázkové krytí, dosahovaly provozního zisku, jen je ke dnu táhly drastické úvěry z minulosti. A to vše se dělalo, či spíše hanebně nedělalo, pod pečlivým dohledem financujících bank, které se patrně domnívaly, že to takhle půjde do nekonečna.

Když potom přišel bankrot, nikdo ze zasvěcených se valně nedivil. Stát, jako formální vlastník, který nikdy neměl firmu pod kontrolou, přišel o miliardy. O kolik přišly banky a zejména ČSOB, zatím nevíme. Bude to ale důležité zjistit po definitivním skončení konkurzu, abychom se přesvědčili, že za své selhání bankéři zaplatili ze svého a nehodili to zase jen na daňové poplatníky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít