Za bankrot skláren mohou její vlastníci a banky

05. května 2009, 00:00 - Pavel Páral
05. května 2009, 00:00

Konkurz na skupinu výrobců porcelánu je u konce. Poslední závod Concordia Lesov získal nového majitele minulé úterý. Můžeme být spokojeni, že konečně máme funkční bankrotový zákon.

Autor: Jakub Stadler

Patří se při této příležitosti vzpomenout Martina Jahna, který ho jako vicepremiér vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka připravil. Poděkovat mu mohou i ty stovky lidí, kteří se nyní po nedávném propuštění mohou vrátit do práce, což je obzvláště v této době dobrou zprávou.

Peníze na ostrovech…

Tím ale pochvaly končí. K bankrotu skupiny skláren a porcelánek totiž vůbec nemuselo dojít, kdyby vlastníci a úvěrující banky plnili své povinnosti řádných hospodářů a především sliby, které dali státu. Skupiny Porcela Plus a Crystalex byly původně součástí impéria IPB, byť je oficiálně kontrolovali podnikatelé Květ a Souček. IPB svou majetkovou účast i poskytnuté úvěry vyvedla před svým krachem do zvláštních fondů na Kajmanských ostrovech, kde vše spolu s IPB nakonec ovládla ČSOB. Většinu majetku z kajmanských fondů nakonec vydala tato banka státu, konkrétně České konsolidační agentuře.

Jenže si ponechala správu kajmanských fondů díky problematickému souhlasu ministra financí Sobotky. V těchto fondech zůstaly i akcie a úvěry Porcely a Crystalexu v několikamiliardové hodnotě plus dalších čtyři sta milionů státních korun v hotovosti na restrukturalizaci celé průmyslové skupiny.

… stát chudší o miliardy

Restrukturalizace ale tak nějak nevyšla. Květ se Součkem neprodali žádný provoz, nic podstatného ve firmě nepřekopali. Čas od času se pokoušeli nabídnout celou skupinu na prodej, ale bez valného úspěchu. Jednotlivé provozy přitom měly dobré zakázkové krytí, dosahovaly provozního zisku, jen je ke dnu táhly drastické úvěry z minulosti. A to vše se dělalo, či spíše hanebně nedělalo, pod pečlivým dohledem financujících bank, které se patrně domnívaly, že to takhle půjde do nekonečna.

Když potom přišel bankrot, nikdo ze zasvěcených se valně nedivil. Stát, jako formální vlastník, který nikdy neměl firmu pod kontrolou, přišel o miliardy. O kolik přišly banky a zejména ČSOB, zatím nevíme. Bude to ale důležité zjistit po definitivním skončení konkurzu, abychom se přesvědčili, že za své selhání bankéři zaplatili ze svého a nehodili to zase jen na daňové poplatníky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít