Z úžasného kšeftu se vyklubal propadák

07. května 2008, 15:30 - Petr Pietraš
07. května 2008, 15:30

Akcionáři si stěžují na neúplné a nepravdivé informace...

Celý podtitul
Akcionáři si stěžují na neúplné a nepravdivé informace při nákupu cenných papírů telekomunikačního giganta

Třetí emise takzvaných T-akcií neboli lidových akcií telekomunikační firmy Deutsche Telekom v roce 2000 znamenala pro německé občany vrchol dobrodružství na burze a akciových trzích. Běžně totiž pro zhodnocení svých peněz upřednostňují spíše konzervativní postupy. Pod vlivem internetového nadšení a s pomocí známého německého herce Manfreda Kruga, který propůjčil reklamní kampani Deutsche Telekomu svou tvář, ovšem začaly kupovat akcie i široké vrstvy řadových Němců.
Kurz T-akcií byl při jejich uvedení na burzu 66,50 eura za kus a pro ty, kdo si je objednali s předstihem, 63,50 eura. Zájem o ně byl obrovský a přesahoval třiapůlkrát jejich emitovaný počet. Zpočátku kurz akcie rostl a všichni byli spokojení - Deutsche Telekom, akcionáři i stát, kterému tento obchod vynesl okolo patnácti miliard eur.
Nejvyšší hodnoty dosáhla T-akcie 103,50 eura. Pak však začal pád a od roku 2002 její hodnota nepřesáhla hranici dvaceti eur. V březnu 2008 byla přibližně deset eur.

ŠANCE U SOUDU MINIMÁLNÍ

Již delší dobu se však ozývají kritické hlasy, které zpochybňují informační kampaň při uvedení T-akcií na trh. Stížnosti vyvrcholily v dubnu letošního roku, kdy ve Frankfurtu nad Mohanem začal největší hospodářský proces v dějinách Německa. Jeden ze sedmnácti tisíc drobných akcionářů zažaloval za všechny koncern Deutsche Telekom a požadoval náhradu jim způsobené škody. Celkově jde o částku 80 milionů eur, přičemž Deutsche Telekom odmítl mimosoudní vyrovnání a chce se soudit. V roce 2005 se však koncern při podobném procesu ve Spojených státech amerických rozhodl pro mimosoudní vyrovnání a musel zaplatit 120 milionů amerických dolarů.
Každý, kdo podniká na burze, v zásadě i sám nese riziko, jež vyplývá z obchodování s akciemi. Akcionáři Deutsche Telekomu však tvrdí, že jim při nákupu akcií nebyly o nich poskytnuty všechny informace a že informační prospekt je podával v lepším světle, než jak na tom byly ve skutečnosti.
Žalující strana se soustřeďuje na dva body. Za prvé že skutečná hodnota majetku Deutsche Telekomu byla nadhodnocená, protože v roce 2001 byla snížena o 2,5 miliardy eur.
Druhým bodem žaloby je nákup amerického operátora mobilních telefonů Voicestream v roce 2001 za 34 miliard eur. Kupní cena byla dle žalobců přemrštěná, a když byla dohodnuta mezi květnem a červnem 2000, tedy v době uvedení akcií na trh, měli o tom být noví akcionáři informováni.
Soud se bude nejprve zabývat kauzou Voicestreamu. Kdy se začne věnovat problému hodnoty majetku, dosud není známo, protože to vyžaduje znalecký posudek, který přijde na několik milionů eur a jeho příprava může trvat i roky.
Právní odborníci považují šance žaloby za velmi malé, protože akcionáři Deutsche Telekomu musejí dokázat, že je informační prospekt nepravdivě informoval, a to ovlivnilo jejich kupní rozhodnutí. V tomto ohledu je americké právo vůči akcionářům mnohem vstřícnější než německé. A podobně i evropský právní předpis, který však vstoupil v účinnost až po emisi T-akcií, a proto pro tento případ neplatí. U jednotlivých akcionářů jde spíše o menší částky pohybující se v rozmezí od jednoho do pěti tisíc eur. Ani v případě, že by Deutsche Telekom spor prohrál a musel akcie nakoupit za jejich prodejní cenu nazpět, by to však pro něj neznamenalo ztrátu, jež by ohrožovala jeho existenci.
Tento soudní spor je zajímavý tím, že kdyby se dostal před Evropský soudní dvůr v Lucembursku a bylo by použito dnešní platné právo, pak by to dle představ zákonodárců v Bruselu mělo značný dopad na německý akciový trh. Na jedné straně by to nutilo akciové společnosti důsledně dodržovat informační kriteria, jež velmi ovlivňují rozhodnutí potenciálních akcionářů. A na druhé straně by to posílilo důvěru malých investorů v akciový trh a také vymahatelnost práva. Německé právní předpisy týkající se obchodu s akciemi a burzovními transakcemi by se tím velmi přiblížily americkým, což by povzbudilo vznik nových advokátních kanceláři, které by se specializovaly na tento obor hospodářského práva.

SITUACE Co se nelíbí akcionářům - Skutečná hodnota majetku Deutsche Telekomu byla prý nadhodnocená, protože v roce 2001 byla snížena o 2,5 miliardy eur.
- Nákup amerického operátora mobilních telefonů Voicestream v roce 2001 za 34 miliard eur; podle žalobců jde o přemrštěnou cenu, o níž nebyli informováni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít