Z toho by se jeden podojil

17. září 2008, 18:08 - David Kasl
17. září 2008, 18:08

Kterak Kuba s Kozou k penězům přišli

V podkrovním Art And Animation (AAA) studiu je většina monitorů vypnutá, jen 3D animátor Pavel Ondrašík dolaďuje reklamní plakáty. Deset počítačů v předsíni odpočívá. „Dva roky jely nonstop a počítaly,“ usmívá se třicetiletý Jan Tománek.
První český, ale i východoevropský celovečerní film, počítačově animovaný v 3D programu Maya, který používají i velká hollywoodská studia (vznikl v něm například Shrek, Doba ledová či Pán prstenů), se ale začal rodit ještě o tři roky dříve. „V roce 2003 jsem se přihlásil do programu Media od Evropské unie,“ popisuje Tománek, autor scénáře, režisér a producent, prvotní impuls pro práci na Kozím příběhu. Dvacet tisíc eur na přípravné práce a napsání scénáře rozjelo vlak, jenž po pěti letech práce přiveze animované pověsti staré Prahy 16. října do českých kin.

Trnka, Švankmajer, Tománek?

Zatímco na českých diskusních fórech 3D „machrů“ se objevuje řada škodolibých poznámek o tom, že Koza z dílny AAA studia se s takovým americkým Shrekem nemůže měřit, prestižní americký Animation Magazine neváhal zařadit dílo českého tvůrce na titulní stránku. „Skalní příznivci animované tvorby po celém světě chovají patřičný respekt před díly umělců jako Jiří Trnka nebo Jan Švankmajer. A díky Kozímu příběhu se k těmto jménům nejspíš připojí i Jan Tománek,“ napsal pro tento list Ramin Zahed.
Tománkovi nešlo o maximální líbivost, ale naopak o stylizaci. Odborníci z ciziny podle něj oceňují právě to, že je jeho film jiný, než na co jsou zvyklí od pixarovských Shreků a Nemů. „Co máme opravdu vymakané, jsou například textury povrchů, tedy fasády na domech nebo kameny na dláždění,“ říká Tománek.

Kozo, nezlob se!

Zatímco po technické stránce Tománkův animovaný celovečerní debut za výsledky amerických gigantů nezaostává, podivují se nejen v zahraničí nad jeho rozpočtem. Zhruba 35 milionů korun totiž představuje asi padesátinu běžných nákladů hollywoodských producentů. „Třikrát jsme sice žádali o grant z fondu kinematografie, ale od státu jsme nedostali ani korunu,“ popisuje Tománek jednu z nejtěžších fází přípravy - shánění peněz.
Kromě grantu z EU se mu podařilo naplnit rozpočet ze soukromých zdrojů. „Je to docela rarita nejen mezi animovanými, ale i hranými filmy,“ říká mladý režisér, „jako koproducent se připojila až Česká televize, ale to už byl spíš prodej hotového filmu.“ Tománek to nicméně vnímá spíše pozitivně. „Když máte v projektu vlastní peníze, něco od sponzorů a od investorů, kteří čekají, že se jim pravděpodobně vrátí, šetříte každou korunu a snažíte se odvést maximálně kvalitní práci,“ říká.
Mezi partnery filmu jsou například společnost Czech Computer, která pomohla studio vybavit technikou, nebo firma Alltoys. Díky licenčním smlouvám se na trhu objeví filmem inspirované plyšované hračky, polštáře nebo hra Kozo, nezlob se či Ďábelský Petr. Tománkovu týmu se tak podařilo rozjet i v Česku stále ještě ojedinělý filmový merchandising, který doplní například trička od firmy LicenceUp či kniha na motivy filmu od vydavatelství Daranus.
„Zkoušeli jsme oslovit například i mlékárny, ale lidé zatím nejsou příliš důvěřiví,“ věří režisér případnému dalšímu zájmu třetích stran po prvních týdnech od uvedení filmu. Další příležitosti přinese i uvedení filmu na DVD, jejichž atraktivitu chtějí producenti zvýšit i přibalováním již zmíněných plyšáků.

Kdo si počká...

Kompletní film byl dokončen teprve před týdnem a premiéru si odbude v polovině října. Již nyní o něj ale projevila zájem španělská distribuční společnost Filmax. „Chtějí Kozí příběh koupit do celosvětové distribuce, ale pro nás není zatím strategické prodávat distribuční práva na 18 let dopředu,“ domnívá se Tománek s tím, že pokud bude mít jeho film úspěch i na zahraničních festivalech, mohou přijít další stejně dobré nabídky.
První ukázky z filmu dávají tušit, že to bude skvělá rodinná podívaná. A zatímco dabér Kubovy Kozy Jiří Lábus by se nad výslednou podobou své postavy „hned podojil“, teprve divácký ohlas ukáže, kolik se z pověstí staré Prahy podaří následně „vydojit“ na další projekty i jejich tvůrcům.

(info boxik)
Kozí příběh - Pověsti staré Prahy
premiéra: 16. října
distribuce v ČR: Bontonfilm
více info: www.kozipribeh.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít