Z producenta „lovcem“ boháčů. K oběti Michaela Švába navedl i inzerát

13. července 2014, 11:40 - Václav Drchal, Euro
13. července 2014, 11:40

Být boháčem je příjemné a zároveň nebezpečné. Michael Šváb – hlava vyděračského gangu, který za sebou podle obžaloby nechal dva mrtvé – si své oběti většinou hledal v médiích a na internetu. Stačilo najít inzerát, ve kterém třeba někdo prodával jachtu. Pak už to bylo snadné a vlastně vždycky stejné. Od začátku do konce si vystačil s jedním trikem, pečlivou přípravou, velkou představivostí a e-mailem.

Podle stejného scénáře se rozjel i případ, o kterém neměla policie tušení až do 20. června, kdy o něm sám Šváb promluvil u soudu, před nímž se zodpovídá z šesti jiných skutků. Šváb tehdy přiznal, že měl „rozpracované“ ještě tři další multimilionáře a jednoho z nich jmenoval. Jde o bývalého státního úředníka (jméno obětí zveřejňovat nebudeme), který byl před několika lety hlavní postavou miliardového skandálu na pozemkovém úřadě. Nyní tento muž žije v Jihoafrické republice, má farmu a bohaté klientele zprostředkovává lov zvěře.

Státní zástupce Vladimír Mužík lovce oslovil, ten sice odmítl přijet k soudu, poslal však e-maily, kterými se Šváb předloni pokoušel ulovit jeho. Minulou středu u soudu zazněly.

Šváb jako vždy vystupoval pod jménem svého zločineckého alter ega – Roberta Kelnera. Tentokrát tvrdil, že zastupuje jistého arabského prince, který by si rád zastřílel. Od začátku přitom byla věc nastavena tak, že zprostředkovatel odletí do Dubaje a vše potřebné tam dohodne. Právě v Dubaji přitom gang jen o pár měsíců později zavraždil jiného muže.

Do tuhého začalo jít v polovině července 2012, kdy zprostředkovatel psal, že by bylo možné odstřelit „obrovského“ lva: „Jedná se o nejsilnější trofej lva na světě, španělský klient nezaplatil zálohu.“ V jiném e-mailu na Kelnera-Švába tlačil, aby potvrdil objednávku na nosorožce: „Afričani chtějí vědět, jestli lov bude na 100 procent. Sezóna je v plném proudu.“
Blížila se i cesta do Dubaje. „Dobré ráno, ve středu odlétáte, budete mít placený servis, vyzvedne vás řidič,“ upřesňoval Šváb. Zprostředkovatel měl již koupené letenky, ale Šváb 18. července 2012 dohodu zrušil. U soudu to vysvětlil tak, že se v něm hnulo svědomí.

Nadějný projekt

Jestli bude Šváb někdy obžalován i za toto „lovení lovce“, nelze zatím říci. Faktem je, že dospělo dál než jeden z případů, za které mu aktuálně hrozí doživotí – pokus nalákat na fiktivní soukromý turnaj do Cannes profesionálního hráče pokeru, který v listopadu 2011 nečekaně vyhrál skoro 100 milionů korun.

Dnes je Šváb symbolem brutálního mafiánství. Ještě před 15 lety se přitom zdálo, že prorazí legálně. V únoru 1999 se do kin rozletěl ambiciózní anglicky mluvený film Panství, který Šváb produkoval se svým švagrem Martinem Dejdarem. Zdálo se, že to bude úspěch a všichni vydělají.

O Švába se tehdy dokonce začal zajímat bulvár. Dotáhl to až na stranu 27 v časopise Story, který o jeho životních peripetiích napsal článek „Šváb se topil, ale neutopil“. Ještě ne dvacetiletý rodák z pražských Modřan Šváb utekl podle článku (a jeho advokátka to potvrzuje) v roce 1988 do USA, na Aljašce se coby ctitel Jacka Londona nechal najmout na moře a živil se lovem krabů a halibutů. Později prý studoval v Los Angeles filmovou produkci.

Rodina obviněním nevěří

Zpět do roku 1999. Panství bylo jedním z největších finančních propadáků v dějinách českého filmu. Dejdarovi trvalo splácení dluhů 10 let a Švábův život se změnil ve volný pád. Jeho advokátka Jindra Čiháková i přítelkyně Štěpánka Bartáková (ta mimochodem za svým partnerem – stejně jako jeho rodina – neochvějně stojí a odmítá věřit, že plánoval vraždy) líčí Švába jako sportovce, milovníka zvířat a hlavně muže, který „chtěl mít dobrý život“ a být bohatý. „Tady ho to nebavilo, chtěl žít u moře a mít jachtu,“ vypráví Čiháková.

Jenže poctivě to nešlo. Poprvé zákon přestoupil v závěru roku 1999. Tvůrcům televizního filmu Bídníci slíbil, že zajistí herce Johna Malkoviche. Vzal si na to více než 11 milionů korun a podle soudu, který ho poslal na 6,5 roku do vězení, je zpronevěřil.

Celý článek najdete v pondělním Euru


Čtěte také:

Drábkův náměstek Šiška dostal za vydírání šest let vězení

Soud poslal členy Toflova gangu do vězení až na 9 let. Strukturu organizace neodhalil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných…
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec první BMW
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít