Article, show

Z Moravy útočí na západ i východ

21. ledna 2008, 00:00 - Marcela Honsová
21. ledna 2008, 00:00

Sám bez zahraničního kapitálu a cizí pomoci vybudoval Martin Zaremba jednu z největších tuzemských realitních kanceláří. Z Moravy postupně expanduje i do Čech, takže nyní má 27 zastoupení v tuzemsku a jedno na Slovensku. Za deset let realizovala jeho firma Sting přes deset tisíc obchodů.

Majitel realitní kanceláře Sting Martin Zaremba Sám bez zahraničního kapitálu a cizí pomoci vybudoval Martin Zaremba jednu z největších tuzemských realitních kanceláří. Z Moravy postupně expanduje i do Čech, takže nyní má 27 zastoupení v tuzemsku a jedno na Slovensku. Za deset let realizovala jeho firma Sting přes deset tisíc obchodů.

Před deseti lety se rozhodoval co s penězi, které si vydělal pojišťovnictvím. V ruce měl Martin Zaremba sto tisíc korun a zvažoval, zda je utratí za studium angličtiny v zahraničí, nebo je dá do rozjezdu své firmy. Nakonec vyrazil za sedm tisíc na rafting do Švýcarska a za zbytek založil realitní kancelář Sting.

„Řekl jsem si, když už ne teď, kdy jindy. Reality mně připadaly jako oblast, která má budoucnost. Navíc jsem si myslel, že by mě mohly i bavit.“

Absolvoval desetidenní seminář o nemovitostech, který pořádala asociace realitních kanceláří. Ne že by za tu dobu pochytil všechny potřebné vědomosti, ale upevnil se v přesvědčení, že je to oblast, v níž se dokáže uživit i prosadit. Slíbil si, že nabídne zákazníkům takové služby, které postrádají.

„Řekl jsem si, když dám klientům, co chtějí, může to vyjít. Navíc nerad prohrávám, jsem soutěživý typ, a tak jsem nakonec vytvořil realitní kancelář, která dnes nabízí kolem 3,5 tisíce nemovitostí, z toho 60 procent je z Moravy.“

Na přání zdokonalit se v cizí řeči nakonec také došlo. Ve vedení společnosti Sting, která dnes zaměstnává už 210 lidí, jsou natolik zkušení manažeři, že s klidným srdcem začátkem roku sbalil kufr i batoh a odjel na tři měsíce do Austrálie na kurz angličtiny.

„Firma už je veliká a kdybych všechny kompetence měl sám, tak bych ji jenom brzdil. Proto jsem před dvěma roky musel najít tu odvahu a některé pravomoci předat. Mohu pracovat tři měsíce v kuse, ale pak potřebuji na deset dnů vypnout a mít čas se zamyslet. Pak přicházejí nové nápady. Teď je firma v takovém stavu, že i bez mého dohledu přes mobil či e-mail to v pohodě zvládne.“

MARTIN ZAREMBA

Narodil se 18. 12. 1974 v Třinci, který nikdy na dlouho neopustil, a ani to nemá v úmyslu. Chtěl být hajným, a proto původně vystudoval střední lesnickou školu, po roce práce v lese se ale rozhodl jinak. Vrátil se do školních lavic, tentokrát na obchodní akademii, kde maturoval v oboru stavební podnikatel. Už při studiu si přivydělával jako pojišťovák. Poprvé si zkusil roli obchodního zástupce v třinecké společnosti Walmark při prodeji vitaminů, bonbonů, zubních past. Zjistil, že ho baví obchod, umí jednat s lidmi. Dnes je majitelem realitní kanceláře Sting a dalších sedmi s ní spolupracujících firem. Za deset let existence pokryla realitní společnost zcela území Moravy a od roku 2005 se postupně zabydluje i v českých regionech, včetně Prahy. Zaremba je svobodný. Rád cestuje, například byl v Nepálu.

Pilná včela s útočným žihadlem

S angličtinou souvisí i název společnosti. „Znal jsem slovo sting, které je v překladu žihadlo. A protože jsem chtěl mít v logu zvířátko, zvolil jsem pilnou včelku. Ve výsledku to znamená, že naše realitní kancelář je v podnikání dravá a pracovitá.“

Sedmadvacet realitních kanceláří Sting v České republice a jedna na Slovensku jsou si velmi podobné, alespoň co se interiéru týče. Žlutá barva spojená s logem firmy – pilné včelky s útočným žihadlem – dominuje jak pobočce v Praze na Vinohradech, tak třeba v Brně na Zelném trhu. Lidem, kteří se starají na všech pobočkách o klienty, je v průměru 29 let.

Letos Zaremba plánuje otevřít deset nových poboček v Česku a minimálně dvě na Slovensku. Realitní trh na východ od naší hranice totiž považuje za perspektivní. Vysvětluje, že zatím je z padesáti procent soustředěn v Bratislavě, maximálně pět měst tvoří 80 procent veškeré ekonomiky Slovenska.

Realitní trh v Česku je mnohem dál. Společnosti tu pouze nezprostředkovávají prodej nemovitostí. Například Sting nabízí lidem, kteří rychle potřebují peníze a proto chvátají s prodejem, půjčku. „Nabízíme výkup nebo výhodnější poskytnutí krátkodobější půjčky. Je nižší než cena nemovitosti, takže ji majitel lehce uhradí, jakmile najdeme kupce, který zaplatí odpovídající cenu,“ vysvětluje Zaremba s tím, že prodat byt či dům je výhodnější, pokud není majitel v časovém presu.

Spokojený zákazník je důležitý hlavně pro budoucnost společnosti. „Kdo prodává nemovitost, vychází buď z osobní zkušenosti, nebo z doporučení svých známých. Pochopitelně, když má někdo z jeho okolí špatnou zkušenost, tak je z padesáti procent jisté, že ta realitka obchod s majitelem nemovitosti neudělá.“ Šestadevadesát procent veškerých obchodů kanceláře Sting tvoří zprostředkování nemovitosti jinému zájemci. Proto také mívala firma slogan: Hledáte bydlení, máme řešení. Ovšem Zarembovi se stále příliš nezamlouval.

Poslední půlrok visí na pobočkách heslo Lidé na prvním místě. „Středem zájmu našeho podnikání je člověk – klient, zaměstnanec. Když budeme mít na mysli, aby byli všichni spokojeni, tak budeme úspěšní.“

Měl jsem štěstí na schopné lidi

Sting nemá zastoupení už jen ve třech krajích, a to v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském. „Zatím nám nedorostli manažeři. Loni jsme otevřeli 11 nových kanceláří a všichni zkušení obchodníci, kteří chtěli přijmout výzvu a vybudovat novou lokalitu, tuto šanci dostali. Dnes musí další zaměstnanci získat zkušenosti a až si jimi budeme jisti, nastoupíme do zbývajících regionů,“ nechává nahlédnout do výběru vedoucích makléřů a strategie firmy Martin Zaremba.

Tvrdí, že první stovku zaměstnanců, tedy přibližně polovinu z dnešního stavu, vybíral sám. Dnes už si manažeři svůj tým většinou tvoří sami. Ovšem do tří měsíců se s majitelem společnosti stejně osobně seznámí.

„Když přijmete určitý počet lidí, tak už si vypěstujete šestý smysl, kterým poznáte, zda obchodní duch v zájemci o práci je, nebo není. Hodně mi pomáhá intuice,“ přiznává třiatřicetiletý podnikatel, který výběru spolupracovníků přikládá velkou důležitost.

„Když chcete velikou firmu, tak musíte mít štěstí a musíte se obklopit minimálně stejně schopnými lidmi, jako jste sám. Celý management společnosti tvoří lidé, kteří začínali jako realitní makléři. Ti nejúspěšnější ze spolupracovníků, kteří měli ambice spoluvést firmu, postoupili do čela společnosti. Nebo se stěhovali do jiných krajů, aby tam založili naši pobočku.“ Obchodníci, s nimiž je firma spokojena, berou dvojnásobek průměrného platu, nejlepší makléři dostávají měsíčně až 100 tisíc korun.

REALITNÍ KANCELÁŘ STING

28 poboček – Brno, Bruntál, Děčín, Frýdek-Místek, Havířov, Hodonín, Hradec Králové, Karviná, Kladno, Kroměříž, Liberec, Mladá Boleslav, Nový Jičín, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Praha, Prostějov, Přerov, Šumperk, Teplice, Třinec, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Znojmo, Žilina

  • *Obrat od roku 1997 – 10 tisíc obchodních transakcí za 10 miliard korun Obrat v roce 2007 – 2,5 miliardy Zisk v roce 2007 – asi 20 milionů korun Pracovníků – 210 Denní nabídka – 3500 nemovitostí Jsem líný člověk a dělám víc, než jsem předpokládal V Česku existuje asociace realitních kanceláří, která sdružuje téměř 130 členů. Sting mezi ně nepatří. Přitom jeho doménou jsou regiony, kde je největší počet organizovaných realitek. V Moravskoslezském i Jihomoravském kraji je v asociaci více než dvacet realitních kanceláří. K těm velikým Zaremba původně vzhlížel. Když dosáhl jejich rozměrů, našel honem zase jinou, úspěšnější, které se chtěl vyrovnat. „Například v Ostravě se nám podařilo být jedničkou. Teď jsme v Brně, kde jsou dvě úspěšnější kanceláře, které tu působí patnáct let. Je mi jasné, že nám bude trvat tři roky, než je předčíme.“ Za poslední dva roky realitka Sting rozjela také developerskou činnost. Nyní má rozdělaných 40 projektů hlavně na výstavbu bytů, rodinných domků, komerčních objektů, kanceláří, víceúčelových domů i stavebních parcel. Když před deseti lety Zaremba začínal, určitě prý takové rozšíření své společnosti nečekal. „Můj prvotní cíl byl, abych za nějakou rozumnou dobu, třeba těch deset let, měl funkční firmu, ve které budou spokojení zaměstnanci, kteří budou loajální, budou mít podíl ze zisku a já nebudu muset v podstatě nic dělat.“ S úsměvem tvrdí, že je celkem líný člověk, který dnes pracuje víc, než odhadoval před deseti lety. A navíc zaměstnává celou rodinu – matku, otce i sestru. A půjdeme-li do detailů, i svoji budoucí manželku, která byla vlastně jeho prvním spolupracovníkem, asistentkou. „Stromů jsem při práci v lese zasadil tisíce, u Třince jsem postavil srubový dům, takže to třetí už mám za pár,“ naznačuje možnou svatbu. Majitel realitní kanceláře by neměl bydlet v panelákovém bytě. Zaremba chtěl sice stoletou dřevěnici na krásném pozemku, pět kilometrů od Třince, využívat po rekonstrukci původně jen k rekreaci, ale nakonec tu postavil srubový dům k trvalému bydlení. „Dělal jsem tam o víkendech v rámci relaxace, a to místo si zamiloval.“ Musíme být vidět SPOLEČNOSTI MARTINA ZAREMBY Realitní kancelář STING – zprostředkování prodeje a pronájmu nemovitostí Sting Development – komplexní developerské služby Sting Invest – investice do nemovitostí Lust Invest – ubytovací služby Kredit Finance – úvěry, financování nemovitostí Max Finance – hypotéky, stavební spoření a pojištění Good Buy a Real Buy** – reality

Obnova objektů, které mají svoji historii, je pravděpodobně Zarembovým posláním. V Třinci, kde je hlavní sídlo realitní společnosti, rekonstruuje za 40 milionů korun starý dům, který kdysi nechal postavit Baťa. „Tři roky jsme v nájmu ve třech patrech, teď budeme od července ve vlastním. Realitka má být co nejblíž lidem. Pokud chceme být významným hráčem na trhu, musíme být vidět.“ Dobře umístěná pobočka, ideálně v centru města a v přízemí, je dobrá pro přilákání zákazníků. Zůstává v podvědomí lidí a když potřebují její služby, vybaví si ji.

Může ještě dnes přijít nějaký jiný Zaremba a výrazně uspět na tuzemském realitním trhu? Nejsou už karty rozdané? „Začít podnikat je vždy těžké. Lepší je, když má člověk zkušenosti a kapitál. Bez peněz a znalostí je to mnohem těžší, ale uspět je možné i dnes.“ Zaremba ovšem přiznává, že je rád, že má začátky za sebou a zbývá mu čas i na koníčky.

Dvakrát týdně hraje v Třinci fotbal, v létě tenis, desetkrát až patnáctkrát ročně golf. Vyráží za exotikou třeba do Keni a Nepálu, i na český vandr s kamarády. „Chodíme po památkách, pijeme pivo, hrajeme karty. Rád poslouchám rockovou hudbu, takže v rámci možností podporuji i místní rockové kapely při koncertech nebo natáčení.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít