Z Lesů prý utíkají miliony

25. srpna 2008, 08:00 - Libuše Frantová
25. srpna 2008, 08:00

LESY ČR - Forenzní audit hospodaření Lesů České republiky nebude. I když se objevují stále nové nejasnosti kolem veřejných zakázek, při nichž státní podnik údajně přichází o miliony korun, ministr zemědělství Petr Gandalovič o audit žádat nehodlá. Bylo by to prý vyhazování peněz.

Státní podnik Lesy České republiky hospodaří s majetkem v hodnotě sedmdesáti miliard korun. V čele firmy se každý rok mění ředitelé a často i celé vedení. Způsob hospodaření Lesů vyvolává léta různá podezření. Žádný z ministrů zemědělství, pod které Lesy spadají, nebyl schopen problémy vyřešit.

V médiích se čas od času objeví pochybnosti o zadávání veřejných zakázek. Třeba tendr na informační technologie již šetří policie. Ministr zemědělství Petr Gandalovič však tvrdí, že za podepsání pochybných smluv s firmou Aventic International je zodpovědný bývalý zaměstnanec Lesů Martin Jiránek, který bez vědomí vedení a dozorčí rady státního podniku i bez veřejného řízení nezákonně uzavřel smlouvu na informační techniku. „Fakturu na 96 milionů korun Lesy rozporují. Je předmětem vyšetřování, není a nebude proplacena,“ říká Gandalovič.

Zakázku za 90 milionů vyhrál sponzor ODS

Sněmovní kontrolní výbor hodlá také prověřit nákup 250 vozů Škoda Fabia Combi. Za ty státní podnik zaplatí 90 milionů korun, což je maximální částka, kterou byly ochotny do vozů investovat.

Podezření vyvolává fakt, že výběrové řízení ze třinácti uchazečů vyhrála firma OKIM z Ústeckého kraje. Ta byla ve volebním roce 2006 druhým největším sponzorem Občanské demokratické strany v regionu, kde kandidoval i Gandalovič. Ministr však zveřejnil pořadí výběrového řízení, v němž firma OKIM nabídla za vozidlo nejnižší cenu – 354 944 korun. Druhá firma v pořadí přišla s částkou 357 750 korun.

Samotná automobilka Škoda Auto se soutěže nezúčastnila. Podle ministra je cena jednoho auta vysoká, neboť Lesy požadovaly některé zvláštní úpravy – například vyšší výkon motoru nebo klimatizaci.

PŘÍPADY, KTERÉ VZBUZUJÍ POCHYBNOST

• zakázka na informační technologie za 96 milionů bez výběrového řízení

• nákup 250 vozů Škoda Fabia Combi za 90 milionů

• odstupné bývalému řediteli Jiřímu Holickému

• smlouva s Hradeckou lesní a dřevařskou společností

• ukládání 5,5 miliardy do soukromých finančních fondů

• požadavek dřevařské firmy CE Wood v objemu 4,8 miliardy korun za údajné poškození firmy

• zadávání zakázek na likvidaci škod po vichřici Emma

Za pět měsíců v křesle dostane miliony

Gandalovič také popírá informace médií, že bývalý ředitel státního podniku Jiří Holický, který byl loni na podzim po několika měsících ve funkci z vedení na vlastní žádost odvolán, dostal odstupné ve výši téměř pět milionů korun. Částka prý tak vysoká nebyla. „V rámci řádné manažerské smlouvy, která byla stejná jako u jiných ředitelů, měl nárok na konkurenční doložku – 1,5násobku měsíčního výdělku po dobu 12 měsíců. Dozorčí rada postavila výplatu pohyblivé složky, takže pobírá konkurenční doložku jen ze základní mzdy,“ vysvětluje ministr.

Konkrétní částku odmítá sdělit, ale pokud bude odstupné předmětem diskuse v zemědělském výboru Poslanecké sněmovny, je připraven ji doložit. „Ale pět milionů to nebylo a pravděpodobně ani nebude vyplaceno,“ říká poněkud rozporuplně ministr Gandalovič.

Dřevo má pod palcem polosoukromá firma

Otazníky vyvolává i obchod se dřevem. Média kritizovala smlouvu, kterou státní podnik předává kontrolu nad prodejem dřeva až do roku 2010 Hradecké lesní a dřevařské společnosti. V ní přitom vlastní jen poloviční podíl, zbytek drží soukromý podnikatel. Smlouvu, kterou někteří odborníci považují za vysoce rizikovou, nyní prověřuje antimonopolní úřad.

Osmapadesát procent dřevní hmoty prodávají Lesy přes Hradeckou společnost, v níž se podílejí na řízení, klíčovým strategickým smluvním partnerům. Zbytek – 28 procent – připadá na regionální prodej prostřednictvím komoditní burzy.

„Hospodářské výsledky zatím nevykazují žádné problémy. I když je cena dřeva v současné době vzhledem k přebytku na minimu, daří se Hradecké dosahovat se smluvními partnery ceny spíš vyšší, než mají konkurenti,“ říká Gandalovič. Ministerstvo podle něj zpracovává koncepci obchodu se dřevem. „Pokud se změní tak, že Lesy budou obchodovat samy, bude smlouva změněna,“ připouští.

Podle stínového ministra zemědělství za ČSSD Michala Haška a také místopředsedy vlády Jiřího Čunka existuje řada signálů o tom, že spousta věcí v hospodaření Lesů je špatně. Navrhují, aby šéf rezortu požádal o forenzní audit Lesů. „Nevidím důvod, proč bychom měli platit řádově miliony korun firmě za forenzní audit něčeho, co před nedávnem kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad,“ nesouhlasí Gandalovič.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít