Z krize nám pomohou jen nové volby

17. července 2006, 00:00 - JIŘÍ BIGAS
17. července 2006, 00:00

Znáte to: Dvě družstva tahají za lano, každé na jednom konci, a snaží se přetáhnout soupeře. Když jsou síly v rovnováze, může zápolení skončit tím, že toho obě strany nechají, anebo jedna zláká přeběhlíka z druhé - a vyhraje. O to se teď snaží Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Důvod je jasný, oba chtějí vládnout.

Zatímco Topolánek žádného přeběhlíka zleva nezískal, Paroubek mu nechce dát důvěru v naději, že vládu sestaví sám a přeběhlíka zprava najde. Jeden trojkoaliční poslanec, který už dvakrát nehlasoval pro vlastního kandidáta na předsedu sněmovny, mění tuto šanci v příležitost.

Volby naši politickou scénu zablokovaly. Poslanci nejsou schopni zvolit vedení sněmovny. Bez toho Paroubek nemůže podat demisi, což znamená, že prezident nesmí jmenovat Topolánkovu vládu, a ta nemůže požádat sněmovnu o důvěru. Výsledkem je, že nám vládne kabinet bez mandátu, kabinet, který se nemá pouštět do zásadních rozhodnutí a sněmovna není schopna hlasovat o ničem jiném než o svém předsedovi. Česká republika tak připomíná firmu, která sice vyrábí, ale neví, kdo za ni bude vyjednávat a rozhodovat. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný

Uplynulých pět týdnů připomíná pokračování předvolební kampaně. Nehraje se o vládu, ale o veřejné mínění. Politici nevyjednávají o reálných možnostech. Vždyť Topolánek ví, že disponuje jen stovkou hlasů, a to stovkou velmi nejistou, zatímco Paroubek nemá ani sto poslanců, protože komunisté mu nepodepsali žádný bianco šek, a zatím ani nekomentují jeho kupecké počty.

Seriózní jednání o vládě nezačala, a kdo bude vládnout, je ve hvězdách. Ani sami politici netuší, jak zvolit vedení Poslanecké sněmovny, a kdo sestaví vládu, která získá její důvěru. Karty jsou rozdány tak, že ODS to navzdory svému vítězství nebude, pokud Paroubek neustoupí. A ten žádný důvod k ústupu nemá. K uzavření opoziční smlouvy chybějí oběma stranám dvě osobnosti - Miloš Zeman a Václav Klaus, a k duhové koalici dobrá vůle. Do koalice všech s výjimkou komunistů Paroubek nevstoupí, vždyť by ho tak jeho partneři izolovali od jediného spojence, KSČM. A trojkoalici ODS s lidovci a zelenými nedá důvěru jednoduše proto, že chce oddělit ODS od jejích spojenců.

Paroubek stále spoléhá na přeběhlíka z trojkoalice, který může dát zelenou jeho vládě, pokud Topolánek ztroskotá. Až potud je to jasné. Co ale jasné není, a co zavání revanšem za ponížení v předvolební kampani, je fakt, že Paroubek už dvakrát znemožnil zvolení předsedy Poslanecké sněmovny, a přitom se nesnaží prosadit do této funkce vlastního kandidáta. Zablokoval tak nejen vládu, ale i sněmovnu. Jediným skutečným východiskem se tak jeví dočasný kabinet, kterému Paroubek říká vláda odborníků, a nové podzimní volby. Těch se ale všichni bojí: kde je totiž záruka, že získají aspoň tolik co v létě!

Předčasných voleb se strany bojí, nemají záruku, že získají aspoň tolik co v létě

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít