Z krize nám pomohou jen nové volby

17. července 2006, 00:00 - JIŘÍ BIGAS
17. července 2006, 00:00

Znáte to: Dvě družstva tahají za lano, každé na jednom konci, a snaží se přetáhnout soupeře. Když jsou síly v rovnováze, může zápolení skončit tím, že toho obě strany nechají, anebo jedna zláká přeběhlíka z druhé - a vyhraje. O to se teď snaží Mirek Topolánek i Jiří Paroubek. Důvod je jasný, oba chtějí vládnout.

Zatímco Topolánek žádného přeběhlíka zleva nezískal, Paroubek mu nechce dát důvěru v naději, že vládu sestaví sám a přeběhlíka zprava najde. Jeden trojkoaliční poslanec, který už dvakrát nehlasoval pro vlastního kandidáta na předsedu sněmovny, mění tuto šanci v příležitost.

Volby naši politickou scénu zablokovaly. Poslanci nejsou schopni zvolit vedení sněmovny. Bez toho Paroubek nemůže podat demisi, což znamená, že prezident nesmí jmenovat Topolánkovu vládu, a ta nemůže požádat sněmovnu o důvěru. Výsledkem je, že nám vládne kabinet bez mandátu, kabinet, který se nemá pouštět do zásadních rozhodnutí a sněmovna není schopna hlasovat o ničem jiném než o svém předsedovi. Česká republika tak připomíná firmu, která sice vyrábí, ale neví, kdo za ni bude vyjednávat a rozhodovat. Dlouhodobě je tento stav neudržitelný

Uplynulých pět týdnů připomíná pokračování předvolební kampaně. Nehraje se o vládu, ale o veřejné mínění. Politici nevyjednávají o reálných možnostech. Vždyť Topolánek ví, že disponuje jen stovkou hlasů, a to stovkou velmi nejistou, zatímco Paroubek nemá ani sto poslanců, protože komunisté mu nepodepsali žádný bianco šek, a zatím ani nekomentují jeho kupecké počty.

Seriózní jednání o vládě nezačala, a kdo bude vládnout, je ve hvězdách. Ani sami politici netuší, jak zvolit vedení Poslanecké sněmovny, a kdo sestaví vládu, která získá její důvěru. Karty jsou rozdány tak, že ODS to navzdory svému vítězství nebude, pokud Paroubek neustoupí. A ten žádný důvod k ústupu nemá. K uzavření opoziční smlouvy chybějí oběma stranám dvě osobnosti - Miloš Zeman a Václav Klaus, a k duhové koalici dobrá vůle. Do koalice všech s výjimkou komunistů Paroubek nevstoupí, vždyť by ho tak jeho partneři izolovali od jediného spojence, KSČM. A trojkoalici ODS s lidovci a zelenými nedá důvěru jednoduše proto, že chce oddělit ODS od jejích spojenců.

Paroubek stále spoléhá na přeběhlíka z trojkoalice, který může dát zelenou jeho vládě, pokud Topolánek ztroskotá. Až potud je to jasné. Co ale jasné není, a co zavání revanšem za ponížení v předvolební kampani, je fakt, že Paroubek už dvakrát znemožnil zvolení předsedy Poslanecké sněmovny, a přitom se nesnaží prosadit do této funkce vlastního kandidáta. Zablokoval tak nejen vládu, ale i sněmovnu. Jediným skutečným východiskem se tak jeví dočasný kabinet, kterému Paroubek říká vláda odborníků, a nové podzimní volby. Těch se ale všichni bojí: kde je totiž záruka, že získají aspoň tolik co v létě!

Předčasných voleb se strany bojí, nemají záruku, že získají aspoň tolik co v létě

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít