Z horníka trafikant

22. září 2003, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
22. září 2003, 00:00

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

Pro své „kluky“ hornické toho vydobyl málo, říká. Přehnaná skromnost mu však nesluší. Byl to on, kdo jim vymohl vysoké odstupné. Bývalí havíři si užívají výhod, které, podtrženy a sečteny, vyjdou státní pokladnu na čtyřicet pět miliard. I sám Zapletal se nakonec rád pochlubí - bez odborů by prý polovina národa chodila o žebrácké holi. Zkusme se však na tu zásluhu podívat i z obrácené strany: bez odborů bychom byli o čtyřicet pět miliard bohatší. O tom, co jsou to odbory, se naposledy přesvědčil i druhý největší výrobce aut v USA, firma Chrysler. Od srpna už není druhá, ale třetí, předběhly ji filiálky japonské Toyoty; tamní manažeři si totiž drží odborové předáky hezky od těla, a přece jejich dělníci nechodí o žebrácké holi. Spíš naopak - firma prosperuje, nepropouští a nesnaží se přenášet veškerou výrobu kamsi do Mexika. Cyril Zapletal sice ekonomice moc nerozumí, ale přesto odchází z odborů do byznysu - chce si totiž vyzkoušet manažerskou práci. Není ovšem známo, že by soukromé společnosti toužily zaměstnávat zrovna odborové předáky, se kterými mají jindy tolik potíží. Pan Zapletal se také nehodlá usídlit v soukromé, nýbrž v zatím nejmenované státní firmě. To je dnes taková móda. Styl udává Jaroslav Tvrdík, který si našel trafiku snad ze všech nejlepší - řídí České aerolinie. Jsou to vůbec skvělé posty - státem dosazení manažeři si v klidu a stranou zájmu novinářů vydělají mnohem více než vrcholní politici. Jejich ekonomické představy sice bývají zmatené jak pubertální sen, ale na tom nesejde. Důležité jsou hlavně jejich vztahy s těmi správnými politiky, nějaké excelentní ekonomické výsledky se od nich ani nečekají. Alespoň něco málo by však umět měli. O Cyrilu Zapletalovi to platí dvojnásob - jako odborář už napáchal škod až dost, nemusel by k nim ještě přidávat svá manažerská selhání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít