Z horníka trafikant

22. září 2003, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
22. září 2003, 00:00

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

Pro své „kluky“ hornické toho vydobyl málo, říká. Přehnaná skromnost mu však nesluší. Byl to on, kdo jim vymohl vysoké odstupné. Bývalí havíři si užívají výhod, které, podtrženy a sečteny, vyjdou státní pokladnu na čtyřicet pět miliard. I sám Zapletal se nakonec rád pochlubí - bez odborů by prý polovina národa chodila o žebrácké holi. Zkusme se však na tu zásluhu podívat i z obrácené strany: bez odborů bychom byli o čtyřicet pět miliard bohatší. O tom, co jsou to odbory, se naposledy přesvědčil i druhý největší výrobce aut v USA, firma Chrysler. Od srpna už není druhá, ale třetí, předběhly ji filiálky japonské Toyoty; tamní manažeři si totiž drží odborové předáky hezky od těla, a přece jejich dělníci nechodí o žebrácké holi. Spíš naopak - firma prosperuje, nepropouští a nesnaží se přenášet veškerou výrobu kamsi do Mexika. Cyril Zapletal sice ekonomice moc nerozumí, ale přesto odchází z odborů do byznysu - chce si totiž vyzkoušet manažerskou práci. Není ovšem známo, že by soukromé společnosti toužily zaměstnávat zrovna odborové předáky, se kterými mají jindy tolik potíží. Pan Zapletal se také nehodlá usídlit v soukromé, nýbrž v zatím nejmenované státní firmě. To je dnes taková móda. Styl udává Jaroslav Tvrdík, který si našel trafiku snad ze všech nejlepší - řídí České aerolinie. Jsou to vůbec skvělé posty - státem dosazení manažeři si v klidu a stranou zájmu novinářů vydělají mnohem více než vrcholní politici. Jejich ekonomické představy sice bývají zmatené jak pubertální sen, ale na tom nesejde. Důležité jsou hlavně jejich vztahy s těmi správnými politiky, nějaké excelentní ekonomické výsledky se od nich ani nečekají. Alespoň něco málo by však umět měli. O Cyrilu Zapletalovi to platí dvojnásob - jako odborář už napáchal škod až dost, nemusel by k nim ještě přidávat svá manažerská selhání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít