Z horníka trafikant

22. září 2003, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
22. září 2003, 00:00

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

Pro své „kluky“ hornické toho vydobyl málo, říká. Přehnaná skromnost mu však nesluší. Byl to on, kdo jim vymohl vysoké odstupné. Bývalí havíři si užívají výhod, které, podtrženy a sečteny, vyjdou státní pokladnu na čtyřicet pět miliard. I sám Zapletal se nakonec rád pochlubí - bez odborů by prý polovina národa chodila o žebrácké holi. Zkusme se však na tu zásluhu podívat i z obrácené strany: bez odborů bychom byli o čtyřicet pět miliard bohatší. O tom, co jsou to odbory, se naposledy přesvědčil i druhý největší výrobce aut v USA, firma Chrysler. Od srpna už není druhá, ale třetí, předběhly ji filiálky japonské Toyoty; tamní manažeři si totiž drží odborové předáky hezky od těla, a přece jejich dělníci nechodí o žebrácké holi. Spíš naopak - firma prosperuje, nepropouští a nesnaží se přenášet veškerou výrobu kamsi do Mexika. Cyril Zapletal sice ekonomice moc nerozumí, ale přesto odchází z odborů do byznysu - chce si totiž vyzkoušet manažerskou práci. Není ovšem známo, že by soukromé společnosti toužily zaměstnávat zrovna odborové předáky, se kterými mají jindy tolik potíží. Pan Zapletal se také nehodlá usídlit v soukromé, nýbrž v zatím nejmenované státní firmě. To je dnes taková móda. Styl udává Jaroslav Tvrdík, který si našel trafiku snad ze všech nejlepší - řídí České aerolinie. Jsou to vůbec skvělé posty - státem dosazení manažeři si v klidu a stranou zájmu novinářů vydělají mnohem více než vrcholní politici. Jejich ekonomické představy sice bývají zmatené jak pubertální sen, ale na tom nesejde. Důležité jsou hlavně jejich vztahy s těmi správnými politiky, nějaké excelentní ekonomické výsledky se od nich ani nečekají. Alespoň něco málo by však umět měli. O Cyrilu Zapletalovi to platí dvojnásob - jako odborář už napáchal škod až dost, nemusel by k nim ještě přidávat svá manažerská selhání.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít