Z horníka trafikant

22. září 2003, 00:00 - JAN ŠMÍD, politolog
22. září 2003, 00:00

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

CYRIL ZAPLETAL, DO NYNĚJŠKA NEJVYŠŠÍ BOSS HORNICKÝCH ODBORŮ, ODCHÁZÍ. PRÝ MÁ VE SVÝCH ČTYŘIAPADESÁTI LETECH POSLEDNÍ ŠANCI VYZKOUŠET NĚCO NOVÉHO.

Pro své „kluky“ hornické toho vydobyl málo, říká. Přehnaná skromnost mu však nesluší. Byl to on, kdo jim vymohl vysoké odstupné. Bývalí havíři si užívají výhod, které, podtrženy a sečteny, vyjdou státní pokladnu na čtyřicet pět miliard. I sám Zapletal se nakonec rád pochlubí - bez odborů by prý polovina národa chodila o žebrácké holi. Zkusme se však na tu zásluhu podívat i z obrácené strany: bez odborů bychom byli o čtyřicet pět miliard bohatší. O tom, co jsou to odbory, se naposledy přesvědčil i druhý největší výrobce aut v USA, firma Chrysler. Od srpna už není druhá, ale třetí, předběhly ji filiálky japonské Toyoty; tamní manažeři si totiž drží odborové předáky hezky od těla, a přece jejich dělníci nechodí o žebrácké holi. Spíš naopak - firma prosperuje, nepropouští a nesnaží se přenášet veškerou výrobu kamsi do Mexika. Cyril Zapletal sice ekonomice moc nerozumí, ale přesto odchází z odborů do byznysu - chce si totiž vyzkoušet manažerskou práci. Není ovšem známo, že by soukromé společnosti toužily zaměstnávat zrovna odborové předáky, se kterými mají jindy tolik potíží. Pan Zapletal se také nehodlá usídlit v soukromé, nýbrž v zatím nejmenované státní firmě. To je dnes taková móda. Styl udává Jaroslav Tvrdík, který si našel trafiku snad ze všech nejlepší - řídí České aerolinie. Jsou to vůbec skvělé posty - státem dosazení manažeři si v klidu a stranou zájmu novinářů vydělají mnohem více než vrcholní politici. Jejich ekonomické představy sice bývají zmatené jak pubertální sen, ale na tom nesejde. Důležité jsou hlavně jejich vztahy s těmi správnými politiky, nějaké excelentní ekonomické výsledky se od nich ani nečekají. Alespoň něco málo by však umět měli. O Cyrilu Zapletalovi to platí dvojnásob - jako odborář už napáchal škod až dost, nemusel by k nim ještě přidávat svá manažerská selhání.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít