Z favorita outsiderem

09. června 2010, 02:00 - Libuše Frantová
09. června 2010, 02:00

Přízeň voličů je nejistá a nestálá. Své o tom ví šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek, který do poslední chvíle ani na vteřinu nepochyboval o triumfálním vítězství ve sněmovních volbách a už předem rozděloval vládní křesla mezi své věrné.

Dnes už ví, že slavit předčasně se nevyplácí. V den voleb, kdy čelil šokující realitě ušmudlané výhry o necelá dvě procenta, musel svůj sbalený kufr připravený ke stěhování do Strakovy akademie zase rychle vybalit. Sice zvítězil, ale získal s komunisty tak málo hlasů, že se mu rozplynul sen o úspěšné misi premiéra, která ho za tři roky vynese až na Pražský hrad. Zhrzený, zklamaný voliči, kteří nepochopili jeho obětavý boj za obyčejné lidi, rychle opustil šéfovské křeslo, promluvil k národu a přenechal mediální vystupování i zdrcenou stranu svým místopředsedům. Kupodivu rychle, bez silných slov o modré totalitě a druhém Únoru 1948, se stáhl do ústraní.

Vzpomeneme-li na povolební patovou situaci před čtyřmi roky, kdy sociální demokraté spolu s komunisty dlouho blokovali sněmovnu i ustavení funkční Topolánkovy vlády, na předsednictví Česka v Radě Evropské unie, které kvůli pádu kabinetu skončilo mezinárodní ostudou, na porušení dohody o předčasných volbách i úsporných opatřeních, na populistické sliby a konfliktní nákladnou a dlouhou předvolební kampaň, které vyústily v rozčarování voličů a jejich odklonu od velkých parlamentních stran, docházíme k názoru, že i pro jindy trpělivé voliče někdy „čeho je moc, toho je příliš“. Ostatně už po vajíčkové válce před evropskými volbami se měli sociální demokraté vážně zamyslet, jestli pro ně není arogantní politický styl jejich předsedy spíše přítěží. Nejspíš však doufali, že pokud jim nenávistná předvolební kampaň vyšla jednou – v krajských a senátních volbách – bude fungovat i podruhé. Nefungovala. Překvapivá situace, do níž se strana dnes dostala, by měla být pro ČSSD poučením pro příště, aby nevstupovala do stejné řeky dvakrát. Je totiž těžké uvěřit, že se Jiří Paroubek jednou provždy vzdá svých vladařských ambicí. I když dnes ujišťuje, že svého zbrklého odchodu nelituje, jak prozradili někteří jeho blízcí spolupracovníci, už jsme se v politice párkrát přesvědčili, že mnozí ctižádostiví politici abstinovat od moci a mediální pozornosti dlouho nevydrží. Na pokus o Paroubkův comback možná nebudeme čekat tak dlouho jako u Miloše Zemana.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít