Article, show

Z evropských peněz získáme maximum

11. září 2006, 00:00 - (peh)
11. září 2006, 00:00

MILENA VICENOVÁ, MINISTRYNĚ ZEMĚDĚLSTVÍ:Milena Vicenová je první ženou v čele rezortu zemědělství. Jejím hlavním cílem je maximální využití peněz, které Česku nabízí Evropská unie.* Rezortu zemědělství zatím v historii Československa i Česka veleli vždy muži - možná i proto, že získat si u zemědělců respekt není zrovna snadné.

MILENA VICENOVÁ, MINISTRYNĚ ZEMĚDĚLSTVÍ: Milena Vicenová je první ženou v čele rezortu zemědělství. Jejím hlavním cílem je maximální využití peněz, které Česku nabízí Evropská unie. Rezortu zemědělství zatím v historii Československa i Česka veleli vždy muži - možná i proto, že získat si u zemědělců respekt není zrovna snadné. Čím si jej hodláte získat vy - jako žena? Pro to, aby mě zemědělci respektovali, udělám určitě maximum. Především ale udělám všechno pro to, abychom se vzájemně domluvili, což je důležité právě v zemědělství a právě v této době. A jsem přesvědčena, že jako žena mám k účelné komunikaci přece jen o kousek blíž. Poté, co spatřil světlo světa návrh zemědělského rozpočtu na příští rok, který rezortu oproti letošku výrazně krátí peníze, bude ale asi domluva dost těžká.

Ano, rozpočet je největším problémem, dostatek peněz bude nejnáročnější úkol letošního podzimu.

Už jste naznačila, že vaší hlavní prioritou bude maximální vyčerpání peněz z evropského fondu pro rozvoj venkova. Jenže k tomu je také třeba maximální možné spolufinancování.

Pokud jde o zabezpečení finančních prostředků pro zemědělství na příští rok, existují dvě základní priority -první je maximální dorovnání přímých plateb z národních zdrojů a druhou plné spolufinancování programů rozvoje venkova. Nebude to jednoduché, protože stav státní pokladny, který přebíráme, není dobrý.

Bylo už řečeno, že v rozpočtu navrženém odcházející vládou bude nutné zvýšit deficit. Vidíte v tom prostor i pro navýšení peněz pro zemědělství?

V každém případě o to budu usilovat, bohužel musím říci, že si nejsem zcela jistá, zdali také předcházející vedení ministerstva učinilo všechny kroky k tomu, aby byl rezort na příští rok finančně zabezpečen.

Mluvila jste o prioritě plného spolufinancování evropského programu rozvoje venkova. Struktura rozdělení peněz má ale četné kritiky - počítáte s její modifikací?

V prvé řadě musíme udělat podrobnou analýzu navržených programů a také zjistit, v jakém stadiu je vyjednávání o navržených podmínkách. Hovořit o jejich modifikacích je podle mne ještě předčasné.

Přesto se ale zdá, že je málo peněz v Ose tři, která by měla přinést na venkov další pracovní místa.

Zaměřit se na Osu tři považuji za velice nutné, protože je naprosto nezbytné hledat další pracovní příležitosti na venkově a zapojení se zemědělců do aktivit, které dosud nebyly a nejsou klasickou zemědělskou činností.

Návrh čerpání peněz, který zaslala do Bruselu předchozí vláda, má své mezery. Lze to ještě změnit?

Samozřejmě, ale je to pochopitelně náročná, těžkopádná a byrokratická procedura.

Zemědělci nicméně požadují finanční prostředky také nad rámec současného rozpočtu jako kompenzace za letošní ztráty ze žní. Konečný verdikt závisí na Bruselu. Přesto - bude Česko o povolení nějakých kompenzací žádat?

V prvé řadě musíme i tady udělat konečný a opravdu definitivní účet, zjistit, jak skutečně sklizeň dopadla, jaký je stav poškození a teprve následně můžeme dělat nějaké závěry.

Co když budou o kompenzace žádat okolní země? Kdyby je dostaly, byli by naši zemědělci znevýhodněni.

O jakékoli bruselské peníze budeme bojovat jako lvi. Ale pokud se sklizně týče, počkejme opravdu na skutečný rozsah škod.

Pojďme od zemědělství k potravinářství - je podle vás legitimní dlouhodobý požadavek Potravinářské komory na opětné zřízení funkce potravinářského náměstka?

Jsem si plně vědoma toho, že potravinářství je plnohodnotnou a důležitou složkou rezortu a podpora produkce kvalitních a bezpečných potravin je mou osobní prioritou. Přesto si ale nemyslím, že je v současné době v souladu s přáním Potravinářské komory nezbytné zřídit funkci náměstka pro potravinářství, mimo jiné i proto, že nehodlám zvyšovat počet státních úředníků. Především však proto, že na ministerstvu zemědělství existuje funkční Úřad pro potraviny, který je dostačujícím partnerem pro jednání o problematice potravin vůči Bruselu, což je v tuto chvíli nejdůležitější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít