Z čeho by měl Jágr radost

23. května 2012, 17:06 - Petr Kolář
23. května 2012, 17:06

politický diář

Pražský primátor Bohuslav Svoboda vyhlásil snahu stát se místopředsedou ODS. V MF Dnes řekl, že Petra Nečase podporuje, ale premiér by měl „bouchnout do stolu a vyrazit Věci veřejné“. Nečas z toho musel mít pěkně zamotanou hlavu. Řádný volební kongres ODS má být až za rok a půl, nicméně velká část ODS očekává, že se ve volební zvrtne už kongres letos na podzim. Část občanských demokratů, kterým spolupráce s véčkaři – slušně řečeno – vadí, přitom mluví i o tom, že pokud Nečasem udržovaný kabinet padne, bude to premiérův konec v čele strany. Jelikož je Petr Tluchoř pro předsedování nepoužitelný, hledají kohokoli, kdo by mohl Nečase nahradit. Někteří vlivní hráči z této části ODS zmiňují i ambiciózního Svobodu. Nečas už zažil, že lidé, které si sám vybral, začali mít zálusk na jeho post. Není tedy divu, že zhruba před třemi týdny se Svobodou na schůzce řešili nejen situaci v Praze, ale premiér se ptal i na to, zda chce primátor jeho místo. To se opakovalo v uplynulém týdnu. Svoboda prý tvrdil, že kandidaturu na místopředsedu vyhlašoval jen proto, aby Nečase podpořil. Premiér mu naopak slíbil podporu při tahanicích v Praze. Zajímavé. V hlavním městě by totiž Svobodu podporoval proti skupině, která je na jeho straně, co se týče názoru na setrvání véček v kabinetu.
Lídr socialistů Bohuslav Sobotka má nečekaný smysl pro humor, což doložil svým návrhem ODS na omezení a větší transparentnost kampaní a financování stran. Sobotka by si kromě jiného přál, aby každá fyzická osoba mohla dát jakékoli straně jen dva miliony korun a právnické osoby pouze čtyři miliony. Kdyby byl dar vyšší, Sobotka by rozdíl přerozděloval ostatním stranám s nárokem na státní příspěvek. Jak upozornil Týden, kdyby dal Jaromír Jágr ODS šest milionů, strana by inkasovala dva a ČSSD po přerozdělení dva a půl. „Zlatý hoch“ by byl ze Sobotkova sociálního inženýrství jistě nadšený.
Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg ve Spojených státech na adresu koaličních partnerů prohlásil, že už si na ty „paka ani nevzpomene“. Český etymologický slovník Jiřího Rejzka toto slovo vysvětluje následovně: obecné, hanlivé: „hlupák, blázen“, pakárna: ubíjející práce, blázinec. Snad od německého Pack (sebranka, holota). Jiný výklad slovo spojuje se starším pakost (škoda, neduh, zlo). Takže vesměs trefné. Schwarzenberg by jen neměl zapomínat, že se na nekončících jednáních K9 stává jedním z pak.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít