Article, show

Wi-fi šetří peníze

11. října 2004, 00:00 - JAKUB DITRICH, Autor je konzultantem pro on-line projekty
11. října 2004, 00:00

BEZDRÁTOVÝ INTERNET Jen málo podnikatelů, kteří by se měli zajímat o snižování nákladů, si pod zkratkou wi-fi představí něco konkrétního. O co vlastně jde? V principu o bezdrátovou technologii v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. Protože na této frekvenci fungují například i mikrovlnné trouby, objevuje se občas pojem "mikrovlnka".

Anténa pro bezdrátový internet wi-fi.

BEZDRÁTOVÝ INTERNET Jen málo podnikatelů, kteří by se měli zajímat o snižování nákladů, si pod zkratkou wi-fi představí něco konkrétního. O co vlastně jde? V principu o bezdrátovou technologii v bezlicenčním pásmu 2,4 GHz. Protože na této frekvenci fungují například i mikrovlnné trouby, objevuje se občas pojem „mikrovlnka“. Výhodou wi-fi technologie je nízká cena, způsobená především tím, že certifikovaná zařízení jsou k dispozici ve velkých sériích a dnes existují stovky různých výrobců. Tyto dva důvody - tedy možnost okamžitého nasazení dle licence od úřadů a minimální ceny zařízení (antén, přístupových bodů, notebooků) spolu s celosvětovou marketingovou kampaní společnosti Intel - spustily lavinu zájmu. Ta se mimo jiné projevuje tím, že na exponovaných místech (například v centrech měst) je dostupné pásmo zcela vyčerpáno a vzájemné rušení je natolik silné, že je možné budovat pouze pokrytí uvnitř budov. Ostatně právě proto byla wi-fi původně vytvořena. Rádiové vlny ale na takto vysoké frekvenci zvládnou průchod jenom omezeným počtem stěn, pokud jsou ale ve volném prostoru, dokáží se šířit i na velké vzdálenosti (aktuální světový rekord amerických studentů v N evadské poušti je přes 113 km). V Česku, kde je tzv. poslední míle pro většinu poskytovatelů internetu neřešitelným oříškem, došlo k vytvoření nesčetně tzv. komunitních sítí, které díky wi-fi suplují úlohu metalického vedení. Avšak neúnosné zahlcení pásma spolu s klesajícími cenovými nabídkami ostatních operátorů (ADSL, CDMA) postupně rozšíření wi-fi jako řešení pro pevné internetové připojení omezí. ŠANCE PRO PODNIKATELE Naproti tomu je možné i v tuzemsku pozorovat trend pokrývání frekventovaných míst - takzvaných hotspotů. Ty jsou nejčastěji umístěny tam, kde se očekává po bezdrátovém připojení poptávka, tedy v dopravních uzlech, ale i v knihovnách, kongresových centrech a v neposlední řadě v hotelech všech kategorií. Rentabilita zřizování hotspotů závisí především na poptávce po rychlém připojení. Situace se skutečně mění a za uplynulý rok došlo k podstatnému nárůstu užívání notebooků a PDA (kapesních počítačů). Podstatná většina z těchto zařízení již mají přístup k bezdrátové síti zabudovaný, případně má majitel dokoupený adaptér. I přesto, že se synonymem pro mobilní internet stala v Čechách nabídka GPRS, výhodou wi-fi je vysoká rychlost a možnost použití bez dalšího vybavení jako telefon nebo kabel. Bezdrátový internet oceníte pak především v zahraničí, kde bude posezení v hotspotu jedna z mála příležitostí, jak se dostat ke svým e-mailům a datům na firemním serveru. U nás se setkáme nejčastěji s hotspoty, které zajišťují mobilní operátoři Eurotel a T-Mobile a také Český Telecom. Z nezávislých operátorů je největším poskytovatelem WideNet, která také umožňuje přístup prostřednictvím svých hotspotů pro zákazníky zahraničních sítí. UVNITŘ OSTRAŽITĚ**

V moderních kancelářích se již wi-fi natrvalo uchytila jako úsporné řešení pro vytváření firemní sítě. Na technologii jsou v tomto prostředí ovšem kladena poněkud jiná kritéria. Venkovní veřejné sítě jsou z povahy věci nezabezpečené, aby se k nim mohl kdokoli připojit. Firemní sítě musí být zabezpečeny naopak maximálně, k čemuž slouží šifrovací protokoly. I tak je ale bezpečnost firemních bezdrátových sítí často mizerná. Je smutným faktem, že i přes širokou osvětu je stále mnoho sítí snadno zneužitelných. Náklady na vybudování firemní bezdrátové sítě jsou v řádu několika tisíc korun, pokud se jedná o několik kanceláří.

Schéma městské bezdrátové sítě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít