Welšský basbaryton v Repre

09. ledna 2009, 14:23 - Ingeborg Radok Žádná Euronews, a.s.
09. ledna 2009, 14:23

Obdivovaný Bryn Terfel se poprvé představí českému publiku

Je jedním z nejžádanějších interpretů basbarytonového oboru, ale manýry některých slavných operních hvězd si neosvojil. Bryn Terfel se v rodném Walesu věnuje charitativní činnosti. Zapojil se do petiční akce na podporu stavby místní železniční stanice, kterou zčásti i financoval, a od roku 2000 organizuje nedaleko od místa, kde žije, Faenol Festival. Toho se účastní jak známí operní zpěváci, tak i populární velšští umělci. Minulý rok si z rodinných důvodů „dovolil“ odříct po zahájení zkoušek své angažmá v Královské opeře Covent Garden kvůli zranění jednoho ze svých tří synů. Po této události se Bryn Terfel rozhodl zvolnit pracovní tempo, věnovat se více rodině a přijímat jen takové nabídky, kterým může vyhovět na sto procent.
Bryn Terfel se narodil v roce 1965. Před vážnou hudbou dával nejprve přednost jazzu a rocku. Vystudoval londýnskou Guildhall School of Drama. V roce 1988 získal stipendium Kathleen Ferrierové, o rok později vyhrál první místo v písňové kategorii pěvecké soutěže v Cardiffu. Operním debutem Bryna Terfela byl Guglielmo v Mozartově opeře Cosi fan tutte ve Welsh National Opera. Poté přišly nabídky ze zahraničí. V roce 1992 byl pozván na salcburský festival, kde debutoval jako Jochanaan ve Straussově Salome. Objevuje se na pódiích všech nejvýznamnějších operních domů a jeho repertoár zahrnuje díla Pucciniho, Stravinského, Wagnera, Brittena a Verdiho. Je uznávaným interpretem takových rolí, jako je například Holanďan v Bludném Holanďanovi, Mefistofeles ve Faustovi, Leporello v Donu Giovannim nebo Scarpia v Tosce. Kritika ho hodnotí jako jednoho z nejlepších současných interpretů Wotana ve Wagnerově Prstenu. Kromě operního repertoáru se Terfel věnuje i písňové tvorbě autorů, jako jsou Robert Schumann či Franz Schubert, nahrál několik CD písní anglických skladatelů. Nahrává a zpívá také velšské písně. Za svou kariéru nasbíral významná ocenění. V roce 2003 se stal důstojníkem Řádu Britského impéria, o tři roky později převzal ocenění za přínos na poli vážné hudby od anglické královny. Jeho nahrávky získaly také mnohé ceny. V roce 1996 dostal cenu Grammy za nejlepší vokální počin ve vážné hudbě, cenu Zpěvák roku a cenu za Album roku obdržel v roce 2004. V Praze se Bryn Terfel představí poprvé, a to 13. ledna při koncertu ve Smetanově síni Obecního domu. Doprovodí ho Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Paola Olmiho. Hostem koncertu bude sopranistka Simona Houda Šaturová. Program je složený z předeher k operám Nabucco, Figarova svatba a Candide a z árií z Mozartových, Gounodových a Donizettiho oper. Kromě klasického repertoáru zazní i melodie z Gershwinovy Porgy a Bess a závěr večera bude patřit velšským národním písním. Několik dní po pražské premiéře vystoupí Bryn Terfel společně s Rolandem Villazónem na koncertě v pařížském Théâtre des Champs-Elysées s Pražskou komorní filharmonií, v únoru a březnu ho čekají představení Bludného Holanďana v Královské opeře Covent Garden.

Box
Host od Dunaje, dirigent z Lorraine
Simona Houda Šaturová, sopranistka slovenského původu, je držitelkou mnoha ocenění a žádanou mozartovskou interpretkou. K jejím nejčastějším operním rolím patří Gilda (Rigoletto), Lucia (Lucia di Lammermoor), Rosina (Lazebník sevillský), Pamina (Kouzelná flétna), Oscar (Maškarní ples) … Vystupuje na světových scénách a spolupracuje na koncertních a operních projektech s dirigenty Rillingem, Hagerem, Eschenbachem, Marinerem, Camberlingem, Bělohlávkem, Netopilem, Fiorem či Hogwoodem.
Italský dirigent Paolo Olmi nastudoval a provedl řadu oper především verdiovského a rossiniovského repertoáru v předních operních domech. V současné době je hudebním ředitelem v Opéra de Nancy et de Lorraine, má čestná angažmá v Bordeaux, Marseille, Lyonu a Štrasburku. Mezi jeho poslední úspěšné operní projekty patří nové nastudování Lucie di Lammermoor v Novém národním divadle v Tokiu a Andrea Chénier v divadle La Fenice v Benátkách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít