Wellness: malý ráj na zemi

26. ledna 2004, 00:00 - KAROLINA KAMBERSKÁ, styl@profit.cz
26. ledna 2004, 00:00

TAK JAKO SVĚTOVÁ POSEDLOST FASTFOODY VEDLA KE VZNIKU PROTESTNÍHO HNUTÍ SLOW FOOD, TAK I POSEDLOST "FITNESS" VYPROVOKOVALA ODPOVĚĎ - TÍM JE HNUTÍ WELLNESS. POKUD VÁS DĚSÍ PŘEDSTAVA DŘINY V POTU TVÁŘE A LÁKÁ VÁS POLEHÁVÁNÍ V PŘÍJEMNÉM PROSTŘEDÍ, ASI JSTE ZBYSTŘILI.

Když chcete něco udělat pro své tělo, nemusíte jen dřít v posilovně JENŽE, TAK JEDNODUCHÉ TO ZASE NENÍ. Hnutí wellness vzniklo ve Spojených státech a jeho základní filozofií je celistvost. Pokud chce člověk v naší rychlé době najít fyzickou pohodu, musí spolu s ní hledat i duševní rovnováhu, protože duše a tělo spolu příliš úzce souvisí. Je tedy jasné, že trávit volný čas pouze odpočinkem na břehu vyhřívaného bazénu není úplně ideální řešení. Můžeme se při tom sice uvolnit, srovnat si v hlavě myšlenky a na celý svůj život se podívat z nadhledu, ale to ještě nestačí - naše tělo by zlenivělo, přestalo by fungovat tak, jak má, a brzy bychom měli zaděláno na první problémy. Pokud se ale zaměříme naopak jen na fyzickou oblast, trpí pro změnu naše duše. Vždyť „podávat výkony“ musíme každý den ve svém povolání. Právě proto bychom ve volném čase měli pečlivě hledat rovnováhu, která nám umožní protáhnout a posílit tělo, ale také pohladit a očistit duši. DUŠE I TĚLO

Právě s touto myšlenkou harmonického rozvoje ducha i těla - oproti přísně fyzickému přístupu hnutí „fitness“ - začala před lety vznikat ve vyspělém světě první centra wellness. Jejich cílem byla péče o tělo i duši zároveň. Proto v nich klienti nacházeli procedury, které se velmi podobaly klasickým lázním (koupele, masáže, inhalace…), ale se zaměřením na preventivní, tedy celistvý, účinek. Není tudíž náhodou, že mnoho wellness center vzniklo v lázeňských městech, kam byli lidé i dříve zvyklí přijíždět za odpočinkem a zotavením. Ano, stále více se prosazuje trend cesty „do lázní“ i pro zdravé lidi. Není to krásná představa, čas od času se nechat opečovávat v prostředí plném vůně, čistoty a třeba i tiché, příjemné hudby? Není divu, že wellness si rychle získávalo masovou oblibu. V posledních letech wellness centra vznikají i v Čechách, často opět jako součást už zavedených lázeňských areálů (konkrétní místa lze najít na webu, i když nejlepší vizitkou je jistě doporučení důvěryhodného člověka). Jak jistě tušíte - zvláště pokud patříte alespoň k občasným návštěvníkům fitness center - kvalita se může i v tomto případě velmi lišit. Dát si do názvu slovo wellness je jistě jednodušší, než pro klienty vytvořit malý „ráj na zemi“.

WELLNESS JAKO ŽIVOTNÍ STYL Nemusíte hledat wellness centra, pokud toužíte po inspiraci k vylepšení každodenního životního stylu - a naopak, pokud nepozměníte své všední návyky, nebude vám občasný víkend vtakovém centru dlouhodobě příliš platný. Inspirace wellnessem může být velkým přínosem pro běžný život. N a začátku stojí uvědomění, že pokud něco ve svém životě dlouhodobě zanedbáváme, musí se nám to zákonitě někde vymstít. A tak si jednou udělejte malou inventuru svého životního stylu. První otázka by mohla například znít - kolik času trávím v přírodě a vůbec na čerstvém vzduchu (občas ho najdeme i ve městech…). Pokud si poctivě odpovíte, že velmi málo, je na čase najít si ve svém týdenním rozvrhu několik hodin na takovéto procházky - nebo jeden celý den, například sobotu, na pořádný výlet. Kdo je zvyklý na vysedávání u televize, bude mít zpočátku možná problém s motivací, ale sladká odměna v podobě lepší nálady a většího přísunu energie bude brzy přesvědčivým argumentem. Stejně tak „laicky“, ale účinně, můžete do svého životního stylu zahrnout i další prvky filozofie wellness - například blahodárný vliv pohybu ve vodě. Nemusíte nutně plavat (mnohé z nás křižování bazénem tam a zpátky nudí) - co třeba vodní míčové hry či akvagymnastika? VŮNĚ, HUDBA, KRÁSA

Nezapomínejte ani na aromaterapii. Vůně v místnosti, kde žijete či pracujete, může mít na vaši náladu a celkový životní pocit překvapivý vliv. Rozhodně se vyplatí hledat „tu svou“, která vám dokonale sedne. Často se optimální vůně mění s různými životními etapami. Když potřebujete povzbudit, doráží na vás deprese a únava, potěší vás optimistické citrusové vůně. Pokud vás naopak trápí stres a roztěkanost, zvolte například levanduli (ač má pověst ženské vůně, má ji v oblibě i překvapivé množství mužů). Inspirace filozofií wellness může zasahovat i do hudby, kterou posloucháte - máte například možnost místo často plytkých hitů z rádia poslouchat klasickou hudbu. Možná vás dosud neoslovila, ale mnoho lidí její kouzlo využívá právě k povznesení a odpočinutí duše. Proč to tedy alespoň nezkusit? Hledejme, co všechno ve svém životě můžeme dělat lépe. Často máme své zlozvyky zakořeněné tak hluboko, že je ani nevnímáme. Čím vším se dokážeme v každodenním životě zahltit… Duše i tělo ale touží po očistě a odpočinku, ne po další zátěži. Není koneckonců divu, že dobrá wellness centra se poznají i podle vkusné jednoduchosti v zařízení, často v módním, a přesto nadčasovém, stylu „zen“. Ani tato inspirace by nemusela být pro každodenní život marná.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít