Wellness požitky v domácím provedení – 1. část

08. dubna 2011, 08:45 - Renata Lichtenegerová
08. dubna 2011, 08:45

Máte rádi pobyt v sauně, vířivce či solné jeskyni, ale nepotřebujete tento zážitek sdílet s cizími lidmi? Oddávat se wellness radovánkám je možné i doma. Stačí si jen vybrat to správné zařízení podle vašich prostorových a finančních možností.

Foto: Sauny Hejdánek

Klasikou v oblasti domácího wellness jsou sauny. Výrobci se předhánějí v jejich různých provedeních od hotových kabin, které najdete i v prodejnách s nábytkem, až po vestavby vyrobené na míru. Kterou variantu zvolit? U hotových saunových kabin je podle odborníků výhodou kratší doba montáže. Je ovšem třeba pohlídat si kvalitu materiálů. Ceny saunových kabin obvykle začínají na 60 tisících korunách. „Pokud má být saunová kabina alespoň trochu kvalitně provedená, dosahuje většinou podobné ceny jako sauna na míru,“ říká Martin Polívka ze společnosti Saunaprojekt, která nabízí obě varianty. Výhody atypické sauny na míru jsou podle Polívky nesporné. „Šetří každý kousek místa v bytě zákazníka. Dokážou se přizpůsobit netypickým prostorám a různým šikminám, které jsou v interiérech velice časté,“ konstatuje.

Ve stejném duchu hovoří i Martin Grád, jednatel společnosti Sauny Hejdánek, s tím, že v obou případech je rozhodující kvalita použitých materiálů. „My vyrábíme sauny například z cedrových palubek o tloušťce 17 milimetrů, avšak často používané dovozové materiály z Číny bývají silné jen sedm milimetrů. Na první pohled je tak zřejmé, jakou má saunová palubka izolační schopnost a pevnost,“ popisuje. Pozornost je podle něho třeba věnovat i použitým izolacím, parozábranám, těsnění stropu, síle kalených skel pro celoskleněné dveře. „Těmito a mnoha dalšími rozdíly vznikají velké tepelné ztráty, a tím nadměrná spotřeba elektrické energie,“ pokračuje Grád.

Za padesát korun na den

Prostor vhodný pro umístění sauny začíná podle výrobců zhruba na jednom metru čtverečním. Větší pohodlí však nabízejí sauny, které mají alespoň jednu stranu kolem dvou metrů délky, což umožňuje umístit do prostoru lavici pro ležení. Jen vleže totiž dochází k rovnoměrnému prohřátí těla, které je pro organismus nejpřijatelnější. Do místnosti by měl být přiveden elektrický kabel a na podlaze by se měla nacházet dlažba. Materiál používaný na stavbu sauny musí být odolný vůči vysokým teplotám. Na obklad se často používá smrk či kanadská borovice neboli hemlock. V módě jsou ale i osika či topol. Srdcem sauny jsou kamna. Mohou být na pevné palivo, ale ve většině případů se dnes používají elektrická.

Finanční náročnost následného provozu sauny závisí na její velikosti a na výkonu elektrického topidla, jež se pohybuje od 3 až do 12 kW. „V průměru stojí tříhodinové saunování pro celou rodinu kolem 50 korun,“ přibližuje Martin Polívka.

Údržba sauny vyžaduje kromě vytírání dlažby také čištění lavice, opěrek, roštů a dalšího vnitřního vybavení, k němuž byste měli používat jen ekologické čističe. Každá sauna by se měla v době, kdy není v provozu, pravidelně větrat.

Horká masážní lázeň

Prohřátí kostí a zároveň dokonalou relaxaci nabízejí pobyty ve vířivkách. Nejvhodnějšími prostory pro jejich umístění jsou terasy a zahrady, ale dají se instalovat i do interiérů. Nabídka výrobců a prodejců je opět nepřeberná, od malých vylepšených van pro jednoho člověka až pro rozvířené bazény pro šest i více osob. Možnosti výběru pro již postavené domy a byty značně omezuje otvor dveří, kterými musíte svou „lázeň“ dopravit na místo určení. Stavíte-li a zvažujete vířivku, myslete proto na její instalaci před ukončením stavby.

V místnosti, kde se bude vířivka nacházet, musí být zaveden odpad vody. Je také třeba počítat se zvýšenou vlhkostí, od které částečně pomůže kryt, jejž by zařízení mělo obsahovat.

Cena vířivek se pohybuje ve velkém rozpětí od 90 do 550 tisíc korun dle požadavků zákazníků,“ říká Jan Srb, majitel společnosti Scansolar.

Na pravidelnou údržbu je vířivka oproti sauně o něco náročnější. Každá má svoji mechanickou filtraci. To ale nestačí. Teplota vody, která dosahuje minimálně 37 stupňů Celsia, nahrává množení škodlivých bakterií. Proti těm je třeba bojovat chlorovými tabletami a dalšími chemickými přípravky. Čím větší je návštěvnost vířivky, tím častěji musíte kvalitu vody kontrolovat. Cena provozu se odvíjí od výkonnosti čerpací pumpy. Při půlhodinovém využívání vířivky činí spotřeba 1 až 1,5 kWh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít