Webový sňatek z rozumu

05. června 2009, 19:24 - Ondřej Hergesell
05. června 2009, 19:24

Portály bezrealitky.cz a Aukro.cz se propojí. Majetkově i produktově

Polská společnost Allegro Group koupila poloviční podíl v české společnosti Pricetown. Názvy zmíněných firem zná z čtenářů týdeníku EURO málokdo, zato jejich nosné produkty – internetové portály Aukro.cz a bezrealitky.cz – patří na českém webu mezi nejpopulárnější. Dohromady je každý měsíc navštíví více než 1,5 milionu lidí. O to víc může jejich propojení, nejen majetkové, ale především produktové, pomoci oběma portálům – Aukru v expanzi do světa nemovitostí, serveru bezrealitky.cz při rozšiřování působnosti do českých regionů a především při vstupu na zahraniční trhy. Skoro by se chtělo říci: internetová svatba z rozumu.
„Více než půl roku jsme hledali strategického partnera, který by nám pomohl dál rozvíjet projekt bezrealitky.cz v Česku, kde kromě Prahy a částečně Brna nejsme zastoupeni v žádném z regionů. Zároveň jsme pátrali po partnerovi, který by nás podpořil v expanzi do zahraničí. Portál jako Aukro.cz oba tyto předpoklady zcela naplňuje,“ říká Jakub Havrlant, spolumajitel a ředitel serveru bezrealitky.cz.

Exit andělského investora Před rokem a půl zvítězil tehdy začínající server, který zprostředkovává přímý prodej a pronájem nemovitostí bez účasti realitních kanceláří, v soutěži Start-up roku, pořádanou společností Glocal Consulting, jež patří podnikateli Kamilu Vackovi. Glocal Consulting poté vstoupil do Pricetownu jako „andělský investor“ a za 3,2 milionu korun získal poloviční podíl. Právě těchto 50 procent nyní koupila polská společnost Allegro Group. „Původně jsem zamýšlel ponechat si deseti- až patnáctiprocentní podíl, ale pochopil jsem, že nový investor chce alespoň polovinu firmy. A než bych celý projekt tímto blokoval, dohodli jsme se na mém úplném exitu,“ ohlíží se Vacek.
Kolikrát svou investici zhodnotil, konkretizovat nechce, připouští však, že to byly násobky původně vložených peněz. „Nový investor celý Pricetown ohodnotil na několik desítek milionů korun,“ řekl Vacek týdeníku EURO. Své působení v projektu si ale andělský investor, který se momentálně živí distribucí mobilních telefonů HTC v sedmnácti evropských zemích, pochvaluje. „S managementem bezrealitky.cz jsme se jednou za čtrnáct dní potkali na dvouhodinovou schůzku, odsouhlasili si, co na portále uděláme nového a co naopak ne. Společně jsme server někam směrovali. S postupným rozvojem však moje hodnota pro projekt klesala, přičemž naopak bylo potřeba generovat vyšší návštěvnost portálu. Místo investování dalších milionů do reklamy jsme se rozhodli sehnat vhodného strategického investora, který celý projekt posune dál. To Allegro splňuje beze zbytku,“ doplňuje Vacek.

Poroste návštěvnost i počet transakcí Aukro.cz jako jednoznačně největší český aukční portál má v současnosti přes 1,3 milionu registrovaných uživatelů; přitom ještě loni v březnu jich bylo „jen“ 616 tisíc. Prostřednictvím tohoto tržiště se za rok 2008 zobchodovalo zboží za více než 2,6 miliardy korun. Nový sesterský portál bezrealitky.cz v současnosti navštěvuje kolem 150 tisíc lidí měsíčně a v průměru se zde zobchoduje 250 nemovitostí za měsíc. Od propojení s portálem Aukro.cz si Havrlant slibuje jak vyšší návštěvnost, tak i větší počet uskutečněných realitních transakcí. „Server bezrealitky.cz bude nabízet obsah svých stránek na Aukru v rubrice nemovitosti, kde bude zobrazena základní nabídka bytů a domů členěných dle regionů. Detaily nemovitostí budou poté již zobrazeny zájemcům přímo na našem portále. Odhaduji, že by k nám mohlo tímto způsobem zamířit zhruba deset tisíc návštěvníků denně,“ vysvětluje Havrlant.
Sebevědomá slova jsou namístě. Aukro.cz totiž navštívilo v únoru letošního roku (aktuálnější údaje nejsou vzhledem k výpadku statistik projektu NetMonitor k dispozici) 1,339 milionu unikátních návštěvníků, kteří během jediného měsíce zhlédli 460 milionů stránek. Jen pro ilustraci – to je zhruba o polovinu více, než kolik stránek zhlédnou za měsíc všichni návštěvníci serveru iDnes.cz. „Zároveň se nám díky spolupráci s aukčním portálem podaří zkvalitnit naši uživatelskou základnu. Zákazníci Aukra jsou totiž internetově velice vzdělaní, umějí přes internet zakládat uživatelské účty, nakupovat a především zaplatit,“ dodává.
Nový sesterský portál si pochvaluje i Václav Liška, výkonný ředitel Aukra. „Naším posláním je snaha umožnit co nejvíce lidem realizaci on-line transakcí. Proto nás kromě klasických internetových aukcí zajímají i další platformy zajišťující kontakt mezi kupujícím a prodávajícím. A on-line prodej realit do této strategie skvěle zapadá, byť jsme se této oblasti pro její sofistikovanost doposud dostatečně nevěnovali,“ říká Liška. „Akvizice může pomoci jak projektu bezrealitky.cz, tak i uživatelům Aukra, kterým přinášíme další přidanou hodnotu,“ dodává.

Hurá do ciziny Kromě zlepšení pozice na českém trhu by Aukro mělo pomoci portálu bezrealitky.cz i v zahraničí. Vyjma Česka totiž Allegro Group provozuje obdobnou obchodní platformu i v dalších devíti východoevropských zemích včetně geograficky i internetově uživatelsky blízkého Slovenska a Polska. Právě na východ hodlá bezrealitky.cz za pomoci Aukra zamířit nejdříve. „Během několika týdnů spustíme náš realitní projekt na Slovensku, kromě toho se s Allegrem bavíme i o expanzi do dalších zemí,“ tvrdí Havrlant.
V seznamu dalších společně plánovaných kroků sesterských portálů figuruje jak investice do rozvoje serverů, tak i případné akvizice dalších internetových projektů. „S tím souvisí i jeden z možných scénářů, že by Allegro někdy v budoucnu navýšilo podíl v Pricetownu na vyšší hodnotu, než je současných 50 procent. To však ukáže až další vývoj,“ uzavírá Havrlant.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít