Wall Street se navždy změnila

29. září 2008, 08:00 - Martina Martinovičová
29. září 2008, 08:00

HISTORIE KRIZE - Co se vlastně ve Spojených státech a v celém finančním světě letos v září odehrálo?

Jedna záchranná akce před zřejmým krachem stíhala druhou. Světové burzy prožívaly výkyvy desetiletí. Podoba dominátora světového finančnictví – Wall Street, se změnila k nepoznání.

Září letošního roku bylo pro světové finanční trhy jedním z nejdramatičtějších období v historii. Akciové indexy zaznamenaly pády na dvou až tříletá minima, a to při velké volatilitě. Padly dlouholeté rekordy pro cenové pohyby oběma směry. Tak hodnotí vývoj analytici Atlantic F. T.

Turbulentní dny přinesly velkou řadu převratných událostí, které však vždy rychle překryla ještě významnější zpráva. Změny, jimiž nyní Wall Street prochází, jsou nejvýraznější od světové hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

Co se vlastně ve Spojených státech a následně na globálním finančním trhu od počátku září odehrálo? Jádro newyorské Wall Street ještě letos na jaře tvořilo pět investičních bank: Bear Stearns, Lehman Brothers, Goldman Sachs, Merrill Lynch a Morgan Stanley. První dvě zmíněné nynější finanční krizi neustály, zatímco Merrill Lynch se nechala včas dobrovolně převzít. Poslední dva velcí hráči, Goldman Sachs a Morgan Stanley, se trvale změní.

Události následovaly v rychlém sledu za sebou. Vše začalo v pondělí 8. září, kdy americká vláda ohlásila, že se rozhodla převzít kontrolu nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac. Podle prvních odhadů by mohla do každé společnosti investovat kolem sta miliard dolarů. Agentury vykupují od ostatních finančních ústavů hypoteční úvěry, které pak mění na další finanční instrumenty, jež dále prodávají. Celkový objem hypotečních úvěrů v USA dosahuje 12 bilionů dolarů, z čehož Fannie Mae a Freddie Mac vlastní či garantují pět bilionů.

Pády investičních bank

Čtvrtá největší americká investiční banka Lehman Brothers neúspěšně vyjednávala s ostatními bankami (Bank of America, Barclays) o převzetí, jelikož vláda jí odmítla poskytnout garance. Banka tak byla nucena 14. září požádat o soudní ochranu před věřiteli. Dva dny po ohlášení soudní ochrany britská banka Barclays oznámila, že koupí část aktiv Lehman Brothers. S koncem Lehman Brothers přišla překvapivá zpráva, že Bank of America převezme největší makléřskou společnost Merrill Lynch za 50 miliard dolarů. Bank of America disponuje největším objemem vkladů z amerických bank a Merrill Lynch má největší síť na trhu cenných papírů.

Lehman Brothers patřila mezi největší upisovatele hypotečních cenných papírů. Krize na americkém realitním trhu ji donutila k masivním odpisům přesahujícím 500 miliard dolarů, které ji uvrhly do ztráty, z níž se jí nezdařilo vybřednout – nikdo se neodvážil vstoupit do ní s novým kapitálem. Stát se v této kauze neangažoval, neboť v loňském roce sklidil kritiku za silnou státní podporu při převzetí Bear Stearns společností Morgan Stanley. Pád investiční banky vyvolal největší propad na americkém akciovém trhu od teroristických útoků ze září 2001.

Záchrana AIG

Do třetice další společností, která ohlásila špatný likvidní stav, byla největší pojišťovna světa American International Group (AIG), u níž se zajišťuje řada světových bank. Americký Fed se 16. září po dohodě s vládou rozhodl poskytnout jí úvěrovou linku až do výše 85 miliard dolarů na dva roky. Půjčka má být splacena prodejem majetku. Stát za to v pojišťovně získal 80procentní podíl. Vláda a stát pomohly AIG poté, co zkrachovala jednání s bankovními domy JPMorgan a Goldman Sachs o poskytnutí financování.

Co dovedlo AIG těsně před krach? Tato pojišťovna je především hlavním upisovatelem takzvaných „credit-default swaps“, tedy pojistkám proti bankrotu firem, které vydávají dluhopisy a jiné cenné papíry. Jak upozorňuje například Ondřej Schneider, spolupracovník Patria Finance, AIG tyto produkty prodávala velmi aktivně, neboť předpokládala, jako prakticky každý, že je nebude nikdy muset plnit. Pokles ceny domů však vedl ke ztrátám hodnoty swapů a AIG musela za posledních devět měsíců odepsat 18 miliard dolarů.

Záchranné akce se děly i v Evropě. Britská bankovní skupina Lloyds TSB se dohodla na koupi největší britské hypoteční banky HBOS za 12,2 miliardy liber (asi 368 miliard korun). Spojením vznikne dominantní aktér na britském trhu hypoték a úspor. Transakce má podporu britské vlády. Až donedávna bylo spojení HBOS a Lloyds pro britské antimonopolní úřady nemyslitelné, úvěrová krize, která ohrožuje samu existenci bank, však situaci změnila. Lloyds je přední britská bankovní skupina a na britském hypotečním trhu čtvrtá největší.

Snahy posílit likviditu

Napjatou situaci se snažily uklidnit velké světové banky a připravily plán na vytvoření úvěrového fondu ve výši 70 miliard dolarů, který by měl zajistit likviditu pro případné krizové situace. Následně i hlavní světové centrální banky oznámily, že přistupují ke koordinované akci na uklidnění napětí na finančních trzích zvýšením nabídky dolarů na peněžních trzích. Předtím samotný Fed oznámil, že přijme akcie jako zástavu za mimořádné půjčky v hotovosti, poprvé ve své 95leté historii. Tyto kroky reagovaly na vyhrocenou situaci na peněžním trhu, kdy dolarové jednodenní sazby přesáhly šest procent, tedy trojnásobek základních sazeb Fedu.

Poslední krok, kterým se americká vláda rozhodla stabilizovat trh, je vytvoření speciálního fondu na odkup špatných aktiv, který by od finančních institucí odkupoval hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami. Vláda očekává investice na úrovni až 700 miliard dolarů. Oznámení vzniku fondu dalo impulz k výraznému růstu akciových trhů na celé dva dny. Následovala nedůvěra v to, zda vláda skutečně k tomuto kroku přikročí, a trhy se vrátily k propadům.

Z investičních bank holdingy

Dvě americké investiční banky Goldman Sachs a Morgan Stanley požádaly 22. září centrální banku o souhlas se změnou firemní struktury. Z ústavů se tak stanou bankovní holdingy, které budou podléhat dozoru Fedu a budou moci provozovat i komerční bankovnictví. Bankovní součásti obou institucí budou teď čelit přísnějšímu dohledu, který se vztahuje i na komerční banky. Až dosud obě instituce regulovala Komise pro cenné papíry.

Nejbohatší americký investor Warren Buffett 24. září oznámil, že poskytne pomoc bance Goldman Sachs. Buffettova společnost Berkshire Hathaway upřesnila, že koupí akcie Goldmana za pět miliard dolarů (asi 85 miliard korun). Pro největší finanční společnost z Wall Street je to vyjádření důvěry v její budoucnost v situaci, kdy celý sektor investičních bank zažívá kvůli úvěrové krizi těžké otřesy.

V pátek 26. září přišla ze Států další špatná zpráva. Zkrachovala největší spořitelna Washington Mutual. Banka nyní bude rozdělena. Účty klientů za 1,9 miliardy dolarů převzala JP Morgan Chase. Spořitelna měla problémy už dlouho, prohloubily se minulou středu, když jí dále poklesl rating na nejnižší stupeň. Její akcie byly označeny za bezcenné. Na úvěrové krizi prodělala 19 miliard dolarů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít