Wall Street: Peníze nikdy nespí

15. října 2010, 04:34 - Barák Vláďa
15. října 2010, 04:34

Je jen hrstka snímků, jejichž pokračování diváky nadchlo stejně jako první díl, popřípadě zaujalo o špetku víc a udrželo si opravdu dobrou úroveň. Pokračování Wall Street určitě prospěla třiadvacetiletá propast, a to nejen kvůli finanční krizi, která je i součástí zápletky, ale i kvůli hereckému obsazení. Nová éra talentovaných herců se prolíná se zrajícími klasiky svého oboru, kteří spolu soupeří, a nebo spolupracují v ringu jménem Wall Street. A to je zatraceně dobře.

I tentokrát jen nahlédnete do zákulisní mašinérie finanční burzy, a protože peníze nikdy nespí, dočkáte se klasických zvratů plynoucích z naivity vkladatelů, bankéřů i bookmakerů. Přes 133 minut dlouhý film si udělá dost prostoru na to, aby diváka přivedl na vrchol burzovní, ale i životní naivity, uchlácholil ho, a nakonec nechal spadnout zpátky do finanční propasti. Udělá to stylově, ani se nestihnete nadechnout a vzpamatovat.

Bývalý finanční velikán Gordon Gekko (Michael Douglas) se chce vrátit na pomyslný vrchol popularity. Doby, kdy měl šanci vládnout Wall Street, už jsou dávno pryč. Když byl ve vězení, vzniklo teprve oficiálně „tunelování“. V porovnání se současností je tak jenom malou rybou. Mr. Gekko ale tehdy obchodoval hlavně s informacemi a s těmi se dá uspět i v dnešní době. Malá ryba se proto po 23 letech vrací do finančních vod. Sice je Gekko autorem poměrně úspěšných knih a měl dost času na přemýšlení o vlastní strategii, chybí mu však potřebný kapitál. Navíc je mezi ním a jeho dcerou Winnie (Carey Mulligan) po tolika letech odloučení a kvůli rodinné tragédii poměrně velká propast. Jistým spojujícím článkem k dceři se stává její snoubenec Jacob (Shia LaBeouf).

Michael Douglas si bezpochyby užíval svou roli záporné postavy, která je poměrně vtipná a tváří se, jako by byla venku ze hry o velké peníze, jenže geniálně vidí do karet ostatním hrdinům příběhu a nebojí se hrát s falešnými esy v rukávu. Nakolik obehraje vás, vlastní rodinu nebo naivního snoubence své dcery, se přesvědčte sami. Velkým plusem pro fanoušky původního snímku Wall Street z roku 1987 je fakt, že se ve filmovém pokračování setkáte hned s několika původními postavami. Ať už je to realitní makléřka, která v pokračování sotva otočí klíčem v zámku dveří, ale stále dokáže jedovatě remcat, přes původního hrdinu v podání Charlie Sheena, který může za počátek Gekkova velkého pádu. Na škodu filmu je snad jen délka, kratšími střihy by děj dostal lepší spád a chvílemi by nezasvěcené do burzovního světa nenudil přehnanou dávkou informací. Za celý film se jen jednou dostanete z New Yorku, a to v případě návštěvy Bernu, metropole Švýcarska, ale nechám jen na vás, zda odhalíte město, které má Bern představovat.

Celkové hodnocení: 80 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít