Vzpomínky na pana Kolbabu

14. dubna 2014, 12:00 - Blahoslav Hruška
14. dubna 2014, 12:00

Pošta je místo tajemné a mocné, píše Karel Čapek v Pošťácké pohádce. Jenže za těch 70 let se význam i vzhled poštovního úřadu zatraceně změnil. Už to není pomalá a noblesní úřadovna pánů v uniformě, kde se pan Kolbaba trpí s dopisem bez adresáta, ale uspěchané místo, kde se stojí fronty, aby vám pak pokladní zpoza okénka nabídla účet, pojištění, dálniční známku, polštářek s Patem a Matem, kredit do mobilu, omalovánky a nejrůznější další serepetičky.

Nechyběly ani cigarety a jistě by časem došlo i na národní nápoj v podobě dobře vychlazeného lahváče, kdyby manažery České pošty utržené z řetězu odpor veřejnosti neumravnil.

Ministr vnitra Chovanec teď navrhuje, aby stát poště dosypal ročně 300 milionů. Shodou okolností jsou to peníze, které pošťáci vydělají na onom stánkaření. Nápad to špatný není. Na poštách by zase byla pěkná přehledná okénka a pošťáci by se mohli věnovat své práci, ne „prodeji produktů aliančních partnerů“, jak odborně zní ono rozplizlé tržiště.

Peníze nejsou na škodu nikdy. Co ale začít konečně něco dělat pro pošťáky. Už si někdo z vedení pošty všiml, že nemají ani firemní kolo a jezdí na svých bicyklech? Opravdu je problém takový „postbike“ vytendrovat?

A co uniformy či elektrokolo?

A to už se raději nezmiňujeme třeba o mnohem praktičtějším elektrokole, protože Rychlým tužkám je jasné, že než by dopisy dopadly na dno domovních stránek, pošťácký velociped už by před domem nemusel ani být. A co takhle nové uniformy místo těch pytlovitých bund?

Pošta často skuhrá, že lidé o dopisy nemají zájem a klasické poštovní doručovatelství je minulostí. Proto se prý musí přeorientovat.

Pisatel tohoto sloupku bydlí ve vesnici přičleněné k Praze a z vlastní zkušenosti může prohlásit, že lidé naopak netouží po ničem jiném, než aby pošťák bylo zase vážené a solidní povolání pro svědomité duše, které doručí třebas i dopis bez adresy. Jako se to povedlo panu Kolbabovi za Čapkových časů.


Čtěte další komentáře Blahoslava Hrušky:

Pod praporem velkého Z

Marx na Krymu

Amazon v chalátu


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít