Vzpomínka na hejtmana

30. července 2010, 12:07 - Pavel Hanslíček
30. července 2010, 12:07

Problémy banky by mohly vyústit v bankrot Korutan

Čtenáři rakouských novin mají v posledním roce jednu jistotu. Neuplyne týden, aby si nepřečetli nějakou zprávu o údajných podvodech v bance Hypo Alpe Adria (HAA), kterou musel vloni zachránit před krachem rakouský stát. V červenci se aféra kolem banky, jež financovala většinu pompézních projektů korutanského hejtmana Jörga Haidera, dočkala dalších dvou zajímavých odhalení. Nejprve poslala Evropská komise do Vídně dopis, jenž ostře napadá rakouský plán záchrany HAA, a následně se objevilo podezření, že někdejší management banky falšoval účetnictví a dopustil se rozsáhlých podvodů.

Jistých deset mega Obvinění někdejšího managementu HAA v čele s bývalým předsedou představenstva Wolfgangem Kultererem ukazuje, jaké obchody se v bance v uplynulých deseti letech dělaly. Rakouská justice se zaměřila na emisi preferenčních akcií z roku 2004 v hodnotě sto milionů eur, které banka vydala k posílení kapitálu. Tyto akcie však neupsali akcionáři HAA, ale přímo členové představenstva a s nimi spřízněné osoby. Svůj nákup financovali z půjčky od lichtenštejnské dcery banky s ročním úrokem 4,5 procenta. Preferenční akcie však přinášely zajištěnou dividendu 6,25 procenta a HAA je po několika letech opět odkoupila. Výnos pro držitele akcií činil deset milionů eur. Ještě více šokující je, že management HAA dle zjištění televize ORF tuto operaci zamlčel i dozorčí radě, což ORF potvrdil i jeden z korutanských vyšetřovatelů. Také proto rakouská policie očekává, že se v nejbližších týdnech podá na někdejší management banky trestní oznámení. Těch mimochodem v souvislosti s problémy HAA padlo již přes sedmdesát.

Kritika z Bruselu Problematická je ale nejen minulost, ale i další existence HAA. Počátkem července totiž Vídeň obdržela dopis od evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii, který zpochybňuje vládní restrukturalizační plán a schopnost HAA dlouhodobě fungovat bez státní podpory. Rakousko dosud korutanské bance poskytlo kapitál a záruky ve výši 4,5 miliardy eur a je pravděpodobné, že další miliarda bude potřeba na pokrytí úvěrových rizik ještě letos. Není se co divit, objem problematických půjček poskytnutých HAA nyní dosahuje osmi miliard eur a stále narůstá. V relativním vyjádření jde o pětinu všech úvěrů korutanského finančního domu. Pro srovnání, u ostatních rakouských bank se pohybuje podíl klasifikovaných půjček jen kolem pěti procent. Navíc existují i teritoria, kde HAA registruje problémy se splácením až třetiny úvěrů. Korutanská banka totiž většinu svých obchodů dělá za hranicemi mateřské země – z 320 poboček je jich jen 34 v Rakousku. To se má změnit. HAA opustí sedm zemí ze současných dvanácti a její bilanční suma se smrskne o polovinu. Zisk se očekává až v roce 2013.

Lov na kance Podaří-li se Rakousku restrukturalizační plán HAA nakonec v Bruselu obhájit, je otázka. Jisté však je, že rakouští čtenáři se ještě dlouho nebudou nudit – odhalení unikající z vyšetřování problémů HAA jsou opravdu skandální. Například v únoru přinesl deník Die Presse informaci, že někdejší korutanský hejtman Haider prodal v roce 2007 HAA německé bance BayernLB jen pod podmínkou, že nový vlastník bude sponzorovat fotbalový klub SK Austria. Počátkem července zase magazín News přidal pikantní podrobnosti ze života korutanských finančníků zahrnující lov na kance v Chorvatsku za 60 tisíc eur či zájezd pro padesátku manažerů a obchodních partnerů HAA na slavný lyžařský závod v Kitzbühelu za půl milionu eur. Osudy banky obzvlášť pečlivě sleduje 560 tisíc obyvatel spolkové země Korutany. Ta ještě s Haiderem v čele poskytla HAA záruky za závazky přesahující 18 miliard eur, což představuje devítinásobek ročního rozpočtu Korutan. V případě jejich okamžité splatnosti by hrozil nejjižnější rakouské provincii okamžitý bankrot.

* Graf Hubená léta** (v mil. eur) 2009* 2008* 2007 Bilanční suma* 41 078,7* 43 336,1* 37 938,5 Hospodářský výsledek* - 1 581,0* - 519,7* 3,1 Počet zaměstnanců* 7 733* 8 114* 7 542 Pramen: Hypo Alpe Adria

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít