Vzpomínka na hejtmana

30. července 2010, 12:07 - Pavel Hanslíček
30. července 2010, 12:07

Problémy banky by mohly vyústit v bankrot Korutan

Čtenáři rakouských novin mají v posledním roce jednu jistotu. Neuplyne týden, aby si nepřečetli nějakou zprávu o údajných podvodech v bance Hypo Alpe Adria (HAA), kterou musel vloni zachránit před krachem rakouský stát. V červenci se aféra kolem banky, jež financovala většinu pompézních projektů korutanského hejtmana Jörga Haidera, dočkala dalších dvou zajímavých odhalení. Nejprve poslala Evropská komise do Vídně dopis, jenž ostře napadá rakouský plán záchrany HAA, a následně se objevilo podezření, že někdejší management banky falšoval účetnictví a dopustil se rozsáhlých podvodů.

Jistých deset mega Obvinění někdejšího managementu HAA v čele s bývalým předsedou představenstva Wolfgangem Kultererem ukazuje, jaké obchody se v bance v uplynulých deseti letech dělaly. Rakouská justice se zaměřila na emisi preferenčních akcií z roku 2004 v hodnotě sto milionů eur, které banka vydala k posílení kapitálu. Tyto akcie však neupsali akcionáři HAA, ale přímo členové představenstva a s nimi spřízněné osoby. Svůj nákup financovali z půjčky od lichtenštejnské dcery banky s ročním úrokem 4,5 procenta. Preferenční akcie však přinášely zajištěnou dividendu 6,25 procenta a HAA je po několika letech opět odkoupila. Výnos pro držitele akcií činil deset milionů eur. Ještě více šokující je, že management HAA dle zjištění televize ORF tuto operaci zamlčel i dozorčí radě, což ORF potvrdil i jeden z korutanských vyšetřovatelů. Také proto rakouská policie očekává, že se v nejbližších týdnech podá na někdejší management banky trestní oznámení. Těch mimochodem v souvislosti s problémy HAA padlo již přes sedmdesát.

Kritika z Bruselu Problematická je ale nejen minulost, ale i další existence HAA. Počátkem července totiž Vídeň obdržela dopis od evropského komisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii, který zpochybňuje vládní restrukturalizační plán a schopnost HAA dlouhodobě fungovat bez státní podpory. Rakousko dosud korutanské bance poskytlo kapitál a záruky ve výši 4,5 miliardy eur a je pravděpodobné, že další miliarda bude potřeba na pokrytí úvěrových rizik ještě letos. Není se co divit, objem problematických půjček poskytnutých HAA nyní dosahuje osmi miliard eur a stále narůstá. V relativním vyjádření jde o pětinu všech úvěrů korutanského finančního domu. Pro srovnání, u ostatních rakouských bank se pohybuje podíl klasifikovaných půjček jen kolem pěti procent. Navíc existují i teritoria, kde HAA registruje problémy se splácením až třetiny úvěrů. Korutanská banka totiž většinu svých obchodů dělá za hranicemi mateřské země – z 320 poboček je jich jen 34 v Rakousku. To se má změnit. HAA opustí sedm zemí ze současných dvanácti a její bilanční suma se smrskne o polovinu. Zisk se očekává až v roce 2013.

Lov na kance Podaří-li se Rakousku restrukturalizační plán HAA nakonec v Bruselu obhájit, je otázka. Jisté však je, že rakouští čtenáři se ještě dlouho nebudou nudit – odhalení unikající z vyšetřování problémů HAA jsou opravdu skandální. Například v únoru přinesl deník Die Presse informaci, že někdejší korutanský hejtman Haider prodal v roce 2007 HAA německé bance BayernLB jen pod podmínkou, že nový vlastník bude sponzorovat fotbalový klub SK Austria. Počátkem července zase magazín News přidal pikantní podrobnosti ze života korutanských finančníků zahrnující lov na kance v Chorvatsku za 60 tisíc eur či zájezd pro padesátku manažerů a obchodních partnerů HAA na slavný lyžařský závod v Kitzbühelu za půl milionu eur. Osudy banky obzvlášť pečlivě sleduje 560 tisíc obyvatel spolkové země Korutany. Ta ještě s Haiderem v čele poskytla HAA záruky za závazky přesahující 18 miliard eur, což představuje devítinásobek ročního rozpočtu Korutan. V případě jejich okamžité splatnosti by hrozil nejjižnější rakouské provincii okamžitý bankrot.

* Graf Hubená léta** (v mil. eur) 2009* 2008* 2007 Bilanční suma* 41 078,7* 43 336,1* 37 938,5 Hospodářský výsledek* - 1 581,0* - 519,7* 3,1 Počet zaměstnanců* 7 733* 8 114* 7 542 Pramen: Hypo Alpe Adria

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít