VZP dochází peníze, její platby se začínají zpožďovat

26. srpna 2011, 18:05 - MediaFax
26. srpna 2011, 18:05

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začíná mít finanční problémy. Největší tuzemské pojišťovně došly finanční rezervy a v červenci už se tak zpozdily některé její platby lékařům, uvedl v pátek server Aktuálně.cz.

Foto: Profimedia.cz

Nedostatek financí měli jako první pocítit někteří praktičtí lékaři, kterým VZP proplatila faktury o několik dnů po dvacetidenní lhůtě splatnosti. Podobný stav přitom nastal naposledy v roce 2005, kdy se platby zpožďovaly o více než měsíc. Problémy připustil i mluvčí VZP Jiří Rod. “V tuto chvíli jsou rezervy vyčerpány a pojišťovna pracuje s velmi významným finančním omezením svého vlastního provozu,“ uvedl pro Aktuálně.cz.

Opožděnými platbami lékařům údajně ušetří pojišťovna jednu miliardu korun, což ji podle serveru pomůže přežít do konce roku, kdy dostane mimořádnou třímiliardovou dotaci od ministerstva zdravotnictví.

Platby po splatnosti potvrdilo také Sdružení praktických lékařů (SPL). Červencové zpoždění se ale podle SPL týkalo jen velmi malého počtu jeho členů. Naopak nemocnice zatím peníze dostávají včas. Jejich ředitelé očekávají, že se platby poprvé zpozdí po letních prázdninách.

Za finančními problémy VZP stojí podle jejího mluvčího ekonomická krize, která pojišťovnám zmrazila příjmy. Rostoucí výdaje pak VZP financovala ze svých rezerv, ty jí ale v polovině roku došly.

Pojišťovna doplatila v roce 2009 z rezerv 7,1 miliardy korun, v roce 2010 dalších 6,8 miliardy korun a v letošním roce zatím tři miliardy korun. Předpokládáme, že se na pojistném vybere o pět a půl miliardy korun méně, než uhradíme zdravotníkům,“ vypočetl Rod.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít