Vznikne v Brně nové špičkové centrum?

09. května 2005, 00:00 - ERICH HANDL
09. května 2005, 00:00

ZDRAVOTNICTVÍ V moravské metropoli by mohlo vzniknout výzkumné pracoviště, jaké dosud nemá v Evropě obdoby. Jednalo by se o středisko pro výzkum kardiovaskulárních chorob, které by spolupracovalo se slavnou americkou Mayo Clinic.

ZDRAVOTNICTVÍ V moravské metropoli by mohlo vzniknout výzkumné pracoviště, jaké dosud nemá v Evropě obdoby. Jednalo by se o středisko pro výzkum kardiovaskulárních chorob, které by spolupracovalo se slavnou americkou Mayo Clinic. Omožném vybudování koncepčně zcela nového typu klinicko-výzkumného centra v Brně jednal minulý týden v Česku Virend Somers, kardiolog a vedoucí laboratoře kardiovaskulární fyziologie Mayo Clinic. Zařízení by našlo prostory v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny a neslo by název Mezinárodní centrum klinického výzkumu. „S brněnskými lékaři a vědci máme u nás v Minnesotě skvělé zkušenosti,“ svěřil se Somers Profitu. Výsledky společných výzkumů jsou podle něj mimo jiné například tři patentové aplikace registrované v USA. Na Moravě má vzniknout pracoviště, umožňující rozsáhlou mezinárodní spolupráci, včetně potenciální spolupráce se specialisty z Mayo Clinic. „Myslím, že Brno má dostatečný intelektuální potenciál a zázemí vybudovat přední světové klinickovýzkumné pracoviště,“ říká Somers. Podle něj se má jednat o neziskový podnik, zaměřený převážně na klinický výzkum a vzdělávání. Virend Somers o něm jednal mimo jiné s předsedou parlamentního výboru pro zdravotnictví Jaroslavem Krákorou a šéfem CzechInvestu Radomilem Novákem. „Mayo Clinic je financována jako nezisková organizace a pro Brno bych viděl jako optimální podobný systém. V současné době je však předčasné hovořit o detailech,“ uvedl. VÝKLADNÍ SKŘÍŇ AMERIKY Jak funguje Mayo Clinic, která je považována za výkladní skříň amerického zdravotnictví a podle jejíhož vzoru by mělo být zřízeno i brněnské pracoviště? Kliniku založili v roce 1890 bratři William a Charles Mayové v americkém Rochesteru ve státě Minnesota. Původní malá privátní klinická praxe se postupně rozrostla v dnes pravděpodobně největší lékařské zařízení na světě. V současné době zaměstnává institut více než 42 tisíc lidí. Asi 30 tisíc zaměstnanců pracuje na mateřské Mayo Clinic v Rochesteru, dalších 12 tisíc na jejich dvou satelitních pobočkách na Floridě a v Arizoně. Kliniku vlastní a spravuje Mayo Foundation, jedna z nejproslulejších nadací v USA. Řídí ji dozorčí rada, která je složena z předních odborníků kliniky a dále z renomovaných občanů Spojených států. Emeritní členkou je například matka amerického prezidenta Barbara Bushová. Souhrn ročních příjmů kliniky se pohybuje kolem šesti miliard dolarů. NOBELOVA CENA**

Mayo Clinic je považována za jedno z nejlepších zdravotnických zařízení na světě, a to jak pro kvalitu a rozsah poskytované zdravotnické péče, tak pro renomé v oblasti základního a klinického výzkumu. Klinika významně ovlivnila světový vývoj medicíny. Byl zde například vyvinut princip mimotělního krevního oběhu, srdečních katetrizací či řady srdečních operací. Za objev kortizolu a popis jeho protizánětlivých účinků získala Mayo Clinic dokonce Nobelovu cenu. Na jaře 2002, tedy necelého půl roku po teroristickém útoku teroristů na Spojené státy, vyvinula klinika nejrychlejší test na diagnostiku nakažení antraxem na světě. Dokáže spolehlivě zjistit tuto infekci během třiceti minut.

V současné době pracují odborníci z Mayo Clinic například na vývoji zcela nových strategií pro diagnostiku a léčbu kardiovaskulárních onemocnění, onkologických onemocnění a chorob pohybového systému. V současnosti řeší místní týmy asi osm tisíc výzkumných projektů a institut ročně investuje do výzkumu více než tři sta padesát milionů dolarů. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít