Vznikl distribuční obr

08. února 2008, 14:27 - Ondřej Hergesell
08. února 2008, 14:27

eD´system Czech

Spojení dvou největších českých distributorů počítačů a IT techniky, společností eD´system Czech a BGS Levi Czech, je právně dokončené. K 1. únoru se firmy sloučily do jednoho subjektu, který bude vystupovat pod společným názvem eD´system Czech. Ostravská firma koupila brněnského distributora loni na podzim. Spojený podnik by měl nabízet více než 50 tisíc položek od stovky výrobců IT techniky, softwaru a digitální elektroniky. Značka BGS Levi by měla během několika měsíců zaniknout, nejsilnější českou značku počítačů – Lynx – však hodlá eD´system rozvíjet. Prodej PC s tímto brandem by se měl zvýšit z loňských 49 tisíc zhruba na 70 tisíc počítačů. „Od integrace si slibujeme především zefektivnění procesů a rozšíření služeb,“ říká Radim Galvánek, generální ředitel eD´system.
Nově vzniklý distribuční obr by měl v letošním roce dosáhnout tržeb přes 20 miliard korun, což představuje přibližně dvacetiprocentní podíl na trhu. Největšími konkurenty sloučené firmy jsou společnosti AT Computers a Tech Data Distribution. „Společnost eD´system bude mít skladové zásoby k okamžitému odběru v hodnotě miliardy korun, což představuje největší nabídku ve středoevropském regionu,“ vypočítává Daniel Kunz, dosavadní šéf BGS Levi Czech, o jehož pozici v „nově“ vzniklé firmě nebylo doposud rozhodnuto.
K financování transakce bylo podle Galvánka využito jak vlastních zdrojů eD´systemu, tak externích peněz v podobě úvěru. Ekonomické úspory se prý nejvíce projeví v oblasti skladových zásob, logistiky a služeb poskytovaných třetími stranami. „Překryv zákazníků, kteří odebírali zboží od obou firem, nám umožní snížit náklady na distribuci – stejný, nebo zvýšený objem zboží budeme rozvážet ve větších dávkách, tedy s lepším vytížením vozů. Díky klesající ceně zboží rostou v poslední době logistické náklady zhruba o deset procent ročně. Předpokládáme, že díky spojení, respektive konsolidaci dodávek, se nám podaří tento růst alespoň na dva roky zastavit,“ vysvětluje Galvánek.

Tab.: Lídři trhu před fúzí
(loňské tržby největších distributorů IT v Česku, v miliardách)
eD´system Czech 10,114
BGS Levi Czech 6,148
Pramen: uvedné firmy

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít