Vzniká registr přestupků

08. listopadu 2004, 00:00 - TOMÁŠ STINGL
08. listopadu 2004, 00:00

DROBNÉ DELIKTYMinisterstvo spravedlnosti připravuje zákon o registru přestupků. Evidence drobných deliktů hrozí zatím jen fyzickým osobám. Uvažuje se ale iobdobném registru firem.

Mezi sledované přestupky bude patřit i „nesprávné nakládání s legálně drženou zbraní“. foto: Profit - Martin Siebert

DROBNÉ DELIKTY

Ministerstvo spravedlnosti připravuje zákon o registru přestupků. Evidence drobných deliktů hrozí zatím jen fyzickým osobám. Uvažuje se ale iobdobném registru firem.

Krádež v samoobsluze, drobné ublížení na těle, nesprávné nakládání s legálně drženou zbraní. To jsou příklady menších přestupků, které by měl sledovat chystaný registr. „Evidovat se budou zejména přestupky, u nichž se zavádí trestnost recidivy,“ říká mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Kdo se dopustí deliktu, bude mít záznam v registru. Při opakovaní přestupku už může být delikvent trestně stíhán. V registru mají být přestupky zapsány pět let. Informace o tom, že se jich osoba dopustila, bude obsažena ive výpisu z trestního rejstříku. „Předpokládáme evidenci přestupků také v oblastech, kde dochází ke korupci. Například při zadávání státních zakázek nebo udělování podpor,“ upřesňuje Dimun.

DALŠÍ NA ŘADĚ JSOU SPOLEČNOSTI

Ministerstvo spravedlnosti zatím zpracovává věcný návrh zákona. Hotov má být nejpozději v březnu 2005. „Zákon o evidenci přestupků fyzických osob je jen prvním krokem,“ dodává ale Milena Bačkovská z ministerstva vnitra, které zpracovávalo věcný záměr zákona. Ve druhé fázi bude podle ní možné zaměřit se i na evidenci deliktů právnických osob. Po takové evidenci volá například organizace Transparency International, která se zabývá sledováním korupce. Organizace usiluje o zavedení takzvané „černé listiny firem“. Podle zástupce Transparency International Michala Štičky by měla být na tento seznam zapsána firma, která se dopustí nějakého deliktu nebo korupce. „Neměla by pak několik let přístup ke státním zakázkám,“ říká Štička. Podle něj by to pomohlo snížit korupci. Podobná černá listina již funguje v N ěmecku, Velké Británii nebo Nizozemsku. Podle ministerstva vnitra je ale problémem, jak definovat korupci jako správní delikt. „Je to nedodržení zákona o finanční kontrole? Nebo zákona o lesích? Jsou správním deliktem daňové nedoplatky?“ ptá se řečnicky Bačkovská. Skepticky se na zřízení registru delikventních firem dívá právnička Helena Prášková z P rávnické fakulty UK v Praze. „Zkušenosti ze zahraničí jsou rozporuplné. V N ěmecku i jinde se ukázalo, že není jasné, jakou má vlastně listina právní závaznost.“ Korupční jednání podle ní navíc prý není ani tak problémem soukromých firem. „V praxi vidíme, že problémy jsou spíš na straně zadavatelů veřejných zakázek, než na straně firem. A to černá listina stejně nevyřeší,“ domnívá se Prášková.

NEJDŘÍV TRESTNÍ ODPOVĚDNOST FIREM

Registr přestupků firem každopádně hned tak nevznikne. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna je to předčasná otázka. „Evidence bude řešena až ve vztahu k navrhovanému zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob,“ upřesňuje. Ten ale poslanecká sněmovna minulý týden smetla ze stolu hned při prvním čtení. Proti vládnímu návrhu se postavila ODS a komunisté. Zamítnutý zákon by dával soudu právo firmu zrušit, zabavit její majetek nebo jí uložit pokutu. Trestem mělo být i zveřejnění odsuzujícího rozsudku v médiích.

Podle stínového ministra spravedlnosti ODS Jiřího Pospíšila obsahoval návrh takové absurdity, jako že právnická osoba může spáchat znásilnění nebo sexuální nátlak. „V e výčtu trestných činů nejsou jen daňové a hospodářské delikty, ale i trestné činy, které vždy spáchá konkrétní osoba a s právnickou osobou nijak nesouvisí,“ řekl ve sněmovně Pospíšil. Pochybnosti ohledně zavedení trestní odpovědnost právnických osob mají i policisté a státní zástupci. Podle nich může být plánovaná úprava zneužita pro nekalý konkurenční boj. Vyšetřovatelé se bojí, že je zavalí trestní oznámení na firmy, kterých se chce zbavit jejich konkurence. Ministr spravedlnosti Pavel N ěmec sdělil, že zamítnutý zákon vláda už znovu nepředloží. Jeho principy se prý ale pokusí prosadit v rámci nového trestního zákona, který již projednávají sněmovní výbory. Na nutnosti zavedení trestní odpovědnosti firem každopádně vládní poslanci i nadále trvají. Dokud ji ale neprosadí, nevznikne pravděpodobně ani registr firemních přestupků. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít