Vzkřísí někdo živou vodu?

05. června 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
05. června 2006, 00:00

LÁZNĚ VELKÁ ROUDKA Ve Velké Roudce nedaleko východočeského Jevíčka bývaly kdysi známé lázně se sirnými a železitými prameny. V době největší slávy je ročně navštívilo několik stovek pacientů. Dnes jsou však zdejší provozy v havarijním stavu a majitelé je nabízejí k prodeji.

 Zdevastované objekty a pozemky si majitelé cení na šest milionů korun.

LÁZNĚ VELKÁ ROUDKA

Ve Velké Roudce nedaleko východočeského Jevíčka bývaly kdysi známé lázně se sirnými a železitými prameny. V době největší slávy je ročně navštívilo několik stovek pacientů. Dnes jsou však zdejší provozy v havarijním stavu a majitelé je nabízejí k prodeji.

Areál bývalých lázní Velká Roudka se nachází v mělkém zalesněném údolí na východním okraji stejnojmenné obce. Do dnešních dnů se z něj zachovaly jen čtyři velmi zdevastované lázeňské domy, z nichž obyvatelný je pouze jeden. Nedaleko budov je i takzvaný Antoníčkův pramen, vytéká ale jen z provizorního potrubí u cesty a jeho konzumaci místní lidé nedoporučují. Pitný je tak pouze druhý zdejší pramen - Františkovo zřídlo, které ústí z úhledné kamenné zídky a jeho voda má stále výbornou mírně železitou chuť.

To ale nic nemění na skutečnosti, že lázně ve Velké Roudce dnes již v podstatě neexistují. Několik objektů zde bylo v minulosti bez povolení zbořeno a ty, co stojí, se rychle mění v ruiny. Současní vlastníci areálu, z nichž nejvýznamnější jsou Vladimír Fišnar z Curychu a Olga Guttmanová z Brna, však nadále věří, že se někdo pokusí lázně oživit. Pozemky nabízejí prostřednictvím brněnské realitní kanceláře Hökl Reality k prodeji. Cenu stanovili na šest milionů korun.

SLÁVA AŽ DO VÍDNĚ

Obec Velká Roudka, dříve nazývaná Routka či Gross-Routka, vznikla pravděpodobně koncem jedenáctého století. Léčivých pramenů si zde lidé všimli velmi brzy a prokazatelně je využívali již od středověku, lázně kolem nich ale vyrostly teprve na počátku 19. století. Roku 1805 byl postaven první lázeňský dům a úpravami prošla i dvě místní zřídla - Františkův a Antoníčkův pramen.

Oficiální počátek lázeňství je ve Velké Roudce spojen s rokem 1839. Pacientů tehdy výrazně přibylo a začali přijíždět nejen s chronickým zánětem průdušek či plicními a střevními chorobami, ale také s různými druhy kožních nemocí a revmatismem. Za sezonu se zde vystřídalo až pět set hostů, kteří obývali lázeňské vily Svornost, Doubravka, Mignon či Věra a mnohdy přespávali i soukromě v obci. Zpočátku přijížděli hlavně z Prostějovska a Olomoucka, později i z Brna a v době největší slávy dokonce až z Vídně.

Vedle lázeňských provozů zde byla i příjemná restaurace s vyhlášenou kuchyní a zahradní besídka, kde se návštěvníci scházeli za nepříznivého počasí. K areálu patřilo sportoviště, odpočinkový koutek pro děti, koupaliště a rybníček pro vyjížďky na loďkách. Sezona začínala tradičně na svatodušní pondělí kolem 20. května a končila o pouti v polovině září.

KOUPIT A ZBOŘIT

Poslední výraznější příliv hostů zaznamenala Velká Roudka po roce 1908, kdy vzniklo železniční spojení do nedalekých Velkých Opatovic. Brzy však přišla první světová válka, která provoz lázní utlumila. V roce 1920 zde byl v provozu již jen jeden lázeňský dům a ostatní objekty sloužily pouze k rekonvalescenci. Úplný konec lázeňství ale přinesla až druhá světová válka a následné znárodnění v roce 1948, kdy byl areál přeměněn na rekreační středisko Závodů kuličkových ložisek v Brně.

Potomci původních majitelů získali objekty zpět teprve po roce 1989. Budovy byly ale natolik zdevastované, že nebylo možné je dále obývat. Některé stavby byly navíc bez povolení zbourány a například vila Mignon dnes existuje pouze na mapě. Noví vlastníci tak provedli pouze nezbytné opravy a rozhodli se bývalé lázně raději prodat.

Realitní makléř Jaroslav Hodač ze společnosti Hökl Reality neskrývá, že do úprav areálu bude nutné vložit mnoho milionů. V pořádku je podle něj pouze bývalé koupaliště a nově jsou vybudovány rozvody elektřiny a vody. Původní stavby však radí zbourat a na jejich místě postavit nové. „Třicet let se o ně nikdo nestaral a v nejbližší době mohou spadnout,“ uzavírá. *

POPIS OBJEKTU

Název Lázně Velká Roudka

Místo Velké Opatovice

Kraj Jihomoravský

Adresa č. p. 34, 43, 46, 49

Typ lázně

Stav havarijní

Využití žádné

Kult. památka ne

Vlastníci více majitelů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít