Vzkaz pro příštího ministra zdravotnictví: Stačí zvýšit platy

18. prosince 2012, 07:23 - Adéla Čabanová
18. prosince 2012, 07:23

Co mají společného dva nejdéle sloužící ministři zdravotnictví Leoš Heger (zatím 888 dní) a Bohumil Fišer (887 dní)? Pověst klidných nekonfliktních mužů. To ale není vše. Čím to, že v rezortu vydrželi dvakrát tak dlouho než průměrný ministr zdravotnictví? Oba výrazně přidali lékařům na platech.

Za Fišera, který byl ministrem ve vládě Miloše Zemana mezi lety 2000 a 2002, se přidávalo několikrát. Lékařský odborový klub dokonce udělil Fišerovi za to, že vyšší platy ve vládě prosadil, cenu za statečnost. A tehdejší prezident lékařské komory David Rath Fišera díky platům označoval za nejlepšího polistopadového ministra zdravotnictví.

Heger se takových vavřínů od odborářů nedočká. A to přesto, že nárůst platů lékařů je nyní ještě prudší. Platy zvyšuje, ale ne tolik, jak odborům slíbil po jejich protestní hromadné výpovědi na začátku roku 2011.

Anketa

Jak byste oznámkovali dosavadní působení Leoše Hegera na ministerstvu zdravotnictví?

1   17% 2   14% 3   8% 4   14% 5   48%

V anketě hlasovalo 345 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

To, že je spokojenost lékařů s jejich příjmem zásadní pro délku ministerské funkce, potvrzuje případ třetího nejdéle sloužícího ministra, Tomáše Julínka. Ten v úřadu strávil o dva týdny kratší dobu než Fišer. Platové tabulky sice nezvyšoval, podařilo se mu ale zvednout platby státu do zdravotnictví. Díky tomu vzrostly mzdy v nemocnicích, které se tabulkami neřídí. Zvýšily se také příjmy soukromým lékařům. Při nástupu do funkce měli zdravotníci od Hegera velká očekávání.

Nadšením dnes ale žádná z jejich skupin nehýří. Do zdravotnictví dorazila ekonomická krize a Heger neprosadil zvýšení plateb státu. V zákoně sice prolomil léta kritizované tabu, že si za péči hrazenou ze zdravotního pojištění nesmí pacient připlácet. Jenže nadstandardy definoval přísně, je jich pár a rozšíření se odkládá. Proto se nerozvinulo ani komerční připojištění, díky kterému by se mohla lépe rozložit spoluúčast. Dnes totiž platí z vlastní kapsy ve zdravotnictví prakticky výhradně nemocní lidé. Dobrovolné komerční připojištění by ale platili i zdraví a majetní.

Přes veškerou nespokojenost se zdá, že k dalším velkým protestům budou odbory po posledním nárůstu platů hledat u lékařů masovou podporu stěží.

Další setrvání Hegera ve funkci ministra bude záležet spíš na vnějších okolnostech politiky. Nejistou měl svou pozici zezačátku, než si jej po prvotních rozpacích oblíbil Miroslav Kalousek, a pak letos na podzim. V době projednávání balíku úsporných zákonů oznámil, že v souvislosti s projektem internetových knížek IZIP podává trestní oznámení. Tím premiérovi Petru Nečasovi ztížil beztak náročná jednání uvnitř ODS.

Dnes se Heger bezprostředně odvolání bát nemusí. Sám ale říká, že by raději skončil, než seděl ve vládě, která nedokáže nic prosadit.


Jak Heger mění české zdravotnictví

+ Některá práva pacientů jsou vymahatelnější, zdravotníkům hrozí pokuty.
+ Pojišťovny mají nově povinnost zajistit dostupnou péči v daných dojezdových časech a čekacích dobách.
+ Zdravotnická zařízení musí sledovat kvalitu a bezpečí péče.
+ Pacient si může připlatit za lepší oční čočku při operaci šedého zákalu, lehkou sádru nebo očkování či za výběr operatéra.

+- Postupně ubývají akutní lůžka v nemocnicích, ale nepřibývá lůžek následné a dlouhodobé péče.

- Poplatky za pobyt v nemocnici vzrostly ze 60 na 100 korun.
- Volně prodejné léky až na výjimky platí pacient bez příspěvku pojišťoven. Heger chce ještě stihnout reformu zdravotních pojišťoven, univerzitních nemocnic, zavést povinné zveřejňování smlouvy pojišťoven s nemocnicemi včetně výše úhrad za péči a zavést systém hodnocení zdravotnických technologií podle efektivity.


Leoš Heger: Mrzí mě konflikty s lékaři

Vláda už tolik nechce dělat nepopulární opatření, přiznává ministr zdravotnictví Leoš Heger.

* E15: Stal jste se nejdéle sloužícím porevolučním ministrem zdravotnictví, přitom jste se na tuto funkci předem nepřipravoval. Co vás v politice překvapilo?

To nejpodstatnější jsou vztahy mezi lidmi. Ve firmě si můžete partnery, se kterými jednáte, více vybírat. I v nemocnici pracují lidé, kteří tam jsou kvůli penězům a chtějí třeba nakupovat nefér způsobem a něco pro sebe vydělat, ale ve vysoké politice jich je daleko více. V nemocnicích je více lidí, kteří tam jsou proto, aby pomáhali pacientům, než na ministerstvu lidí, kteří chtějí pomáhat zdravotnictví.

* E15: Kdo vás překvapil z politiků?

O místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi jsem věděl, že je chytrý člověk a velmi zkušený v politice, ale míra jeho schopností je mnohem větší, než jsem tušil.

* E15: Kdyby se teď chystaly předčasné volby a za vámi přišel pan předseda Schwarzenberg, abyste se znovu ucházel o poslanecké a ministerské křeslo, kývnete?

Upřímně nevím. Je to dáno určitým napětím v politice a únavou. Práce ministra je daleko náročnější, než jsem si myslel, a dělat to v 65 letech, což mi brzy bude, je těžší než ve čtyřiceti.

* E15: S kým byste se radil?

Se svými nejbližšími a zřejmě bych dostával spíš negativní doporučení.

* E15: Dopadá už na vaši práci křehkost koalice?

Průchodnost zákonů je nižší. Budou se blížit volby, i to je znát. Ze strany vedení vlády není takové nadšení dělat nepopulární opatření a spíše bude snaha hledat konsenzuálnější kroky.

* E15: Dokdy to má smysl?

Máme před sebou ještě změny ve zdravotních pojišťovnách. Kdyby se ukázalo, že z nich není téměř nic průchodné, smysl by to nemělo.

* E15: Čeho po 888 dnech ve funkci litujete?

Nejvíc mě mrzí, že jsem se dostal do konfliktu s lékaři, že si lékařská komora myslí, že jednám proti nim. Doufal jsem, že se mi spolupráce s ní povede lépe. V životě jsem se s více lidmi domluvil, než nedomluvil, a tady mi to nejde.


Čtěte také:

Sto tisíc lidí podepsalo petici proti rušení nemocnic

Rada VZP schválila novému řediteli Kabátkovi plat 225 tisíc korun

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít