Vzhůru do ráje

25. června 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
25. června 2007, 00:00

DAŇOVĚ ATRAKTIVNÍ DESTINACE Uvažujete o přestěhování kvůli nižším daním? Pořídit si firmu na Seychelách zabere jen pár hodin. Společnost bude mít ředitele i akcionáře, a že patří právě vám, se nikdo nikdy nemusí dozvědět. Pokud si ovšem zakládáte na serióznosti, zvolte pro daňovou optimalizaci raději Nizozemsko.

DAŇOVĚ ATRAKTIVNÍ DESTINACE Uvažujete o přestěhování kvůli nižším daním? Pořídit si firmu na Seychelách zabere jen pár hodin. Společnost bude mít ředitele i akcionáře, a že patří právě vám, se nikdo nikdy nemusí dozvědět. Pokud si ovšem zakládáte na serióznosti, zvolte pro daňovou optimalizaci raději Nizozemsko.

Ten, kdo svoji firmu přestěhoval do některé z „daňově vstřícných“ zemí, se do Česka hned tak nevrátí. Tuzemské daně by prý musely klesnout minimálně na deset procent. Jenže o tom česká vláda neuvažuje. Daň z příjmu právnických osob by se podle předkládané reformy měla ustálit na 19 procentech. Takto vysoká sazba ovšem žádným lákadlem není.

„Pod pojmem daňový ráj („tax heaven“ – termín spíše populární než právní) si lze představit lokalitu, kde je – hovoříme-li o dani z příjmů – uplatňován pouze systém správních či vládních poplatků za založení a provoz obchodní společnosti namísto běžného daňového režimu. Charakteristickým rysem je také vysoká anonymita vlastnických vztahů,“ vysvětluje Michal Sailer, daňový konzultant společnosti Apogeo Tax.

Mezi nejoblíbenější daňově vstřícné destinace ale u českých podnikatelů nepatří karibský ráj, nýbrž daňově vstřícná část Evropy – Nizozemsko, Lucembursko, v poslední době pak Malta a Kypr. V nabídce specializovaných poradců mezi zeměmi s nízkým zdaněním figuruje i Slovensko, Maďarsko nebo Švýcarsko.

DRŽÍME SE V EVROPĚ

Daňově výhodné destinace lze totiž rozdělit do dvou základních oblastí: na země se zvýhodněným daňovým režimem a na daňové ráje. „Zatímco země se zvýhodněným daňovým režimem jsou používány ke standardnímu ekonomickému a daňovému plánování a využívají je hlavně velké nadnárodní firmy, daňové ráje jsou především využívány menšími firmami a podnikateli,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Atlantik Asset Management Dalibor Mátl.

„Po vstupu do Evropské unie je patrný trend příklonu k využívání spíše členských zemí s příznivým daňovým a právním režimem jako je Nizozemsko, Kypr či Malta, oproti mimoevropským lokalitám jako jsou Britské Panenské ostrovy či Kajmanské ostrovy,“ potvrzuje Daniel Weinhold, partner právnické firmy Weinhold Legal.

„Záměrem investora přitom v žádném případě není ošidit stát na daních tím, že by si fakturoval nevykonané služby ze zahraniční společnosti na svůj český subjekt nebo jinak obejít zákon, jak se mnozí domnívají. Jde o využití výhodnějších daňových podmínek v rámci mezinárodního obchodu, ale také třeba transparentnějšího právního systému, mezinárodní smlouvou zajištěné ochrany investic, efektivnější distribuce dividend v rámci holdingu nebo výhodnější správy ochranných známek a průmyslových vzorů,“ vysvětluje Sailer.

NA SKRYTÍ IDENTITY Založit si společnost například na Seychelách je možné během několika hodin. U řady poradenských firem celou proceduru dokonce zvládnete i prostřednictvím internetu. Nabídnou vám firmu vlastněnou akcionáři a řízenou jmenovaným ředitelem. Osoba skutečného vlastníka tak může zůstat v utajení pro jakoukoli třetí osobu mimo společnost. Vlastnická práva se pak v tomto případě vykonávají na základě plné moci. Ta skutečnému majiteli společnosti umožní jednat jejím jménem nebo například otevírat a spravovat bankovní účty vedené na její jméno. To vše pořídíte řádově za stovky eur.

A k čemu je taková společnost dobrá? „Český podnikatel se může dostat do situace, kdy je jeho majetek ohrožen,“ nastiňují poradci v oboru. Zmiňují například riziko okradení společníkem, úskalí spojené s nepřiměřenými pokutami, ale i třeba problémy, které vyplývají z nedokonalosti tuzemské legislativy. Samostatnou kapitolou je pak problematika rozvodových či dědických řízení.

LÁKAVÁ NULA

Hlavní výhodou daňových rájů je především nulové zdanění. Mezi ty zprofanovanější patří Seychely, Bahamy a Kajmanské ostrovy. Naopak za hlavní nevýhodu se považují nízké požadavky na transparentnost: Není nutné podávat daňové přiznání a není vyžadováno auditované účetnictví. Z toho vyplývá menší důvěryhodnost společností založených v takovéto destinaci.

„Seychely patří k velmi mladým daňovým rájům snažícím stát se jakýmsi africkým daňovým Karibikem,“ vysvětluje Mátl. Využívají se především pro zakládání nebo spíše registrování společností a trustů. Sídlo zde mají také některé banky či pojišťovny. Jestliže jsou Seychely mediálně nerozlučně spojeny se jménem Radovana Krejčíře, lze totéž říci o spojení Baham a Viktora Koženého.

Tato karibská země známá donedávna jako „mořské sídlo“ řady hollywodských hvězd, získala svou proslulost zejména ve spojení s privatizačními kauzami Česka a Ázerbájdžánu. Z čistě obchodního pohledu jsou Bahamy v rámci daňových rájů jakýmsi Lucemburskem, protože se jedná o jeden z nejstarších vůbec.

„Bahamská jurisdikce nabízí bezpočet možností při zakládání či registraci společností a je známá svou benevolencí při zveřejňování údajů o společnostech či jejich vlastnících,“ upozorňuje Mátl. Bahamy jsou rovněž známy jako země, kde je relativně jednoduché získání státního občanství. To pak umožní ještě větší využití výhod, které tato destinace nabízí.

V UNII VEDE NIZOZEMSKO

Držme se ale evropských možností daňové optimalizace, stejně jako tak činí většina českých podnikatelů. Mezi země s příznivými daněmi patří zejména Nizozemsko, Lucembursko, Kypr a Malta. Pokud svoji firmu chcete přestěhovat do některé z těchto zemí, musíte v první řadě splnit požadavky na minimální výši základního kapitálu. Ten zpravidla začíná na 18 tisících až 70 tisících eur. Vyžadováno je samozřejmě pravidelné podávání daňového přiznání a většinou je nutní mít i auditované účetnictví. Za to ale kromě úlevy na daních získáte i důvěryhodnou adresu.

K nejoblíbenějším daňově výhodným destinacím patří Nizozemsko, které představuje především dobrou adresu pro mezinárodní obchod a investování. Holdingům majícím příjem pouze z dividend či kapitálových příjmů nabízí možnost redukovat či zcela eliminovat daň z příjmů, platí zde rovněž nulová srážková daň.

Nehodí se ale příliš pro malé firmy, protože má vysoké požadavky na výši základního kapitálu a dražší účetní, právní a auditorské služby. Vlivem vysoké poptávky po zakládání společností zde místní oficiální orgány nevykazují přílišnou pružnost.

Jednou z nejstarších zemí využívaných pro daňové plánování je Lucembursko. „Kromě celé řady obchodních firem je pověstné především výhodným daňovým režimem pro velké a renomované finanční instituce – především globální banky, které na lucemburském území zakládají investiční společnosti a investiční fondy,“ vysvětluje Mátl. Založit zde společnost ovšem opět představuje finančně náročnější variantu s relativně drahými službami spojenými s provozem společnosti na lucemburském území.

HITEM LETOŠNÍ SEZONY MALTA A KYPR

Naopak jedněmi z novějších daňově vstřícných destinací jsou Malta a Kypr. Jejich vlády totiž s přistoupením k Evropské unii začaly velmi silně podporovat příliv zahraničních investic. Obě země se stávají velice oblíbeným a respektovaným místem pro vznik mezinárodních společností ať holdingového typu, tak klasických akciových společností. Daňová optimalizace funguje tak, že mateřská akciová společnosti z maltského či kyperského území řídí své dceřiné firmy a příjem od nich daní podle místních daňových zákonů.

Společnosti registrované na Kypru, jejichž akcie vlastní cizinci, platí daň z příjmu pouze ve výši 4,25 procenta. Při dědictví akcií společnosti není aplikována dědická daň. Zahraniční investoři najdou podle poradenské firmy AronInvest na Kypru také vysokou míru diskrétnosti, která se váže k registraci i činnosti firem. Skuteční vlastníci mohou zůstat v anonymitě. Fungování takovýchto společností není na Kypru upraveno zvláštní legislativou, což je může v očích potenciálních partnerů částečně diskreditovat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít