Vždy ve střehu

19. března 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
19. března 2007, 00:00

LEASINGI když spotřebitelské úvěry získávají stále na oblibě, suverénní postavení leasingu zatím příliš neohrožují. Obor totiž dokáže drobné výpadky kompenzovat novými produkty.Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni meziročně stoupl o šest procent na 106,4 miliardy korun.

LEASING I když spotřebitelské úvěry získávají stále na oblibě, suverénní postavení leasingu zatím příliš neohrožují. Obor totiž dokáže drobné výpadky kompenzovat novými produkty.

Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni meziročně stoupl o šest procent na 106,4 miliardy korun. Zároveň tyto společnosti poskytly spotřebitelské úvěry za 36,6 miliardy korun, což znamenalo nárůst o 13 procent.

Členové asociace přitom obsluhují zhruba 97 procent tuzemského trhu. „K rekordní hodnotě leasingu přispěl zejména růst české ekonomiky,“ míní místopředseda asociace Milan Gerža. Pokud se tento trend letos dramaticky nezhorší, dá se prý opět předpokládat mírný růst leasingu.

STOUPÁ LEASING OJETIN

V minulosti oblíbený leasing nových automobilů v současnosti čelí ostré konkurenci spotřebitelských úvěrů. Leasing se ovšem začíná prosazovat v oblasti ojetin.

Podíl leasingu nových osobních a užitkových vozidel je pod 50 procenty. Celkový podíl leasingu dopravní techniky je 70 procent, v oblasti strojů a zařízení 23 procent a pět procent v případě kancelářské a výpočetní techniky. Leasing nemovitostí v minulém roce klesl o desetinu na 11,2 miliardy korun. „Brzdou v tomto případě zůstává jeho dvojí zatížení daní z převodu nemovitostí a obtížná odhadnutelnost její kalkulace,“ upozorňuje předseda asociace Vratislav Válek.

TRH OVLÁDÁ PĚTICE FIREM

Z hlediska zákaznického zaměření leasingu opět dominoval sektor soukromých služeb (54 procent). Následoval leasing do průmyslu a stavebnictví (36 procent), leasing do veřejného sektoru služeb a leasing do zemědělství (po pěti procentech). Podíl operativního leasingu se na celkových objemech zvýšil na 14 procent, zatímco v roce 2005 představoval 12 procent. Podle Válka statistika za loňský rok jednoznačně potvrzuje rostoucí koncentraci trhu. Podíl pěti největších firem v oboru se zvýšil o jeden procentní bod na 53,3 procenta.

Český leasingový trh zaujímá v evropském měřítku čtrnácté místo. Mezi novými evropskými tržními ekonomikami je na prvním místě. Podíl leasingu na financování movitých investic se v Česku blíží 30 procentům, což je po Velké Británii v Evropě nejvíce. Za 16 let existence leasingu v Česku se zde tímto způsobem investovalo 1,1 bilionu korun.

NEJVĚTŠÍ HRÁČI NA TRHU

(podle objemu nově uzavřených obchodů)

firma 2005 2006

ČSOB Leasing 16,7 mld. Kč 17,6 mld. Kč

CAC Leasing 14,0 mld. Kč 14,0 mld. Kč

ŠkoFIN 10,8 mld. Kč 9,9 mld. Kč

SG Equipment 6,5 mld. Kč 8,5 mld. Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít