Vzdělání musí doplňovat praktické zkušenosti

15. září 2011, 08:38 - Zina Plchová
15. září 2011, 08:38

Je v případě náboru nových zaměstnanců rozhodující jejich nadšení a chuť učit se novým věcem, nebo znalosti, které získali během studia? Jednoznačná odpověď pravděpodobně neexistuje. Nedávný průzkum společnosti RSM International ale ukazuje, že důležitou roli hraje pro zaměstnavatele pověstný „selský rozum“ uchazečů.

Foto: Profimedia.cz

Schopnost jednat s lidmi, sebedůvěra, nadšení. Vlastnosti, které podle průzkumu celosvětové sítě poradenských společností RSM International vyhledávají čtyři z pěti zaměstnavatelů v případě, že vybírají nové zaměstnance pro juniorské pozice. Zhruba 60 procent účastníků průzkumu pak považuje za klíčové vlastnosti kreativitu a schopnost rozšiřovat obchodní činnost. Šetření probíhalo v 500 předních evropských společnostech ve 32 zemích. Na otázky odpovídali zástupci velkých nadnárodních společností, ale i malých a středních podniků.

Entuziasté vedou

Jako nejdůležitější vlastnost budoucího pracovníka vnímají zaměstnavatelé důvěru a nadšení, a to v 35 procentech případů. Podnikatelský duch nejvíc oceňuje zhruba 25 procent respondentů, jen o čtyři procenta méně si jich cení schopnosti udržet dobré mezilidské vztahy; obchodní prozíravost pak vnímá jako nejdůležitější vlastnost 12 procent z nich. Nejhůře dopadlo v průzkumu dosažené vzdělání. Na ně bere totiž ohled jen šest procent respondentů. „Vysokoškolské vzdělání je samozřejmě důležité, ale evropští zaměstnavatelé stále častěji vyhledávají sociální dovednosti a podnikatelského ducha. V době ekonomické krize umožňují tyto vlastnosti zaměstnancům i firmám vyčnívat na zaplněném a konkurenčním trhu,“ vysvětluje překvapivé výsledky průzkumu výkonná ředitelka celosvětové poradenské sítě RSM International Jean Stephens.

Stále častěji zjišťujeme, že selský rozum a jeho důsledné uplatňování v praxi je to, co činí podnikatele úspěšnými a jedinečnými. Kvalitní vzdělání určitě nepodceňujme, ale průzkum poslal jednoznačný vzkaz studentům – že to již dnes nestačí,“ doplňuje Monika Marečková, Managing Partner RSM Tacoma.

Umění prosadit se

Co je důvodem takového výsledku? Pravděpodobně realistický přístup zaměstnavatelů k absolventům škol. Vždyť na to, že univerzitní příprava ne vždy přesně odpovídá potřebám praxe, si podnikatelé stěžují řadu let. Další střípky do obrazu absolventa školy a uchazeče o zaměstnání v jednom dodává průzkum společnosti LMC, která je provozovatelem portálů Jobs.cz a Prace.cz. LMC zahrnula do průzkumu odpovědi 137 společností. „Podle názoru zhruba poloviny zúčastněných firem absolventi ze škol přicházejí se slušným znalostním základem, ovšem na aplikaci teorie v praxi je připraveno pouze 14 procent z nich,“ objasňuje tiskový mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Důležitý je u budoucích zaměstnanců i další aspekt, kterým je schopnost prosadit se. To vyžaduje delší praxi a určitou dávku osobních dispozic. Podle průzkumu LMC je tak na dnešní hyperkonkurenční prostředí připraveno pouze 11 procent absolventů vysokých škol. A to není mnoho. Řešením je nabírání zkušeností už při studiu, i když zkrácení doby bezstarostných studentských let a dřívější nástup do pracovního procesu se netěší mezi dotázanými obzvláštní popularitě. I tak tuto variantu volí studenti častěji než dřív. „V posledních letech pozorujeme trend vzrůstající odpovědnosti studentů a snahy získat praxi již v průběhu studia,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský z LMC. Právě informace z praxe totiž doplňují teoretický základ ze školní výuky nejlépe. Studenti pak snadněji přebírají odpovědnost za úkoly, které je při plném nasazení čekají, a navíc méně podléhají stresu.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít