Vzdělání musí doplňovat praktické zkušenosti

15. září 2011, 08:38 - Zina Plchová
15. září 2011, 08:38

Je v případě náboru nových zaměstnanců rozhodující jejich nadšení a chuť učit se novým věcem, nebo znalosti, které získali během studia? Jednoznačná odpověď pravděpodobně neexistuje. Nedávný průzkum společnosti RSM International ale ukazuje, že důležitou roli hraje pro zaměstnavatele pověstný „selský rozum“ uchazečů.

Foto: Profimedia.cz

Schopnost jednat s lidmi, sebedůvěra, nadšení. Vlastnosti, které podle průzkumu celosvětové sítě poradenských společností RSM International vyhledávají čtyři z pěti zaměstnavatelů v případě, že vybírají nové zaměstnance pro juniorské pozice. Zhruba 60 procent účastníků průzkumu pak považuje za klíčové vlastnosti kreativitu a schopnost rozšiřovat obchodní činnost. Šetření probíhalo v 500 předních evropských společnostech ve 32 zemích. Na otázky odpovídali zástupci velkých nadnárodních společností, ale i malých a středních podniků.

Entuziasté vedou

Jako nejdůležitější vlastnost budoucího pracovníka vnímají zaměstnavatelé důvěru a nadšení, a to v 35 procentech případů. Podnikatelský duch nejvíc oceňuje zhruba 25 procent respondentů, jen o čtyři procenta méně si jich cení schopnosti udržet dobré mezilidské vztahy; obchodní prozíravost pak vnímá jako nejdůležitější vlastnost 12 procent z nich. Nejhůře dopadlo v průzkumu dosažené vzdělání. Na ně bere totiž ohled jen šest procent respondentů. „Vysokoškolské vzdělání je samozřejmě důležité, ale evropští zaměstnavatelé stále častěji vyhledávají sociální dovednosti a podnikatelského ducha. V době ekonomické krize umožňují tyto vlastnosti zaměstnancům i firmám vyčnívat na zaplněném a konkurenčním trhu,“ vysvětluje překvapivé výsledky průzkumu výkonná ředitelka celosvětové poradenské sítě RSM International Jean Stephens.

Stále častěji zjišťujeme, že selský rozum a jeho důsledné uplatňování v praxi je to, co činí podnikatele úspěšnými a jedinečnými. Kvalitní vzdělání určitě nepodceňujme, ale průzkum poslal jednoznačný vzkaz studentům – že to již dnes nestačí,“ doplňuje Monika Marečková, Managing Partner RSM Tacoma.

Umění prosadit se

Co je důvodem takového výsledku? Pravděpodobně realistický přístup zaměstnavatelů k absolventům škol. Vždyť na to, že univerzitní příprava ne vždy přesně odpovídá potřebám praxe, si podnikatelé stěžují řadu let. Další střípky do obrazu absolventa školy a uchazeče o zaměstnání v jednom dodává průzkum společnosti LMC, která je provozovatelem portálů Jobs.cz a Prace.cz. LMC zahrnula do průzkumu odpovědi 137 společností. „Podle názoru zhruba poloviny zúčastněných firem absolventi ze škol přicházejí se slušným znalostním základem, ovšem na aplikaci teorie v praxi je připraveno pouze 14 procent z nich,“ objasňuje tiskový mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Důležitý je u budoucích zaměstnanců i další aspekt, kterým je schopnost prosadit se. To vyžaduje delší praxi a určitou dávku osobních dispozic. Podle průzkumu LMC je tak na dnešní hyperkonkurenční prostředí připraveno pouze 11 procent absolventů vysokých škol. A to není mnoho. Řešením je nabírání zkušeností už při studiu, i když zkrácení doby bezstarostných studentských let a dřívější nástup do pracovního procesu se netěší mezi dotázanými obzvláštní popularitě. I tak tuto variantu volí studenti častěji než dřív. „V posledních letech pozorujeme trend vzrůstající odpovědnosti studentů a snahy získat praxi již v průběhu studia,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský z LMC. Právě informace z praxe totiž doplňují teoretický základ ze školní výuky nejlépe. Studenti pak snadněji přebírají odpovědnost za úkoly, které je při plném nasazení čekají, a navíc méně podléhají stresu.

 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít