Vyzývavě svérázná strana

03. prosince 2009, 15:45 - Petr Nováček
03. prosince 2009, 15:45

Po pětiměsíčním provizoriu je z TOP 09 regulérní politický subjekt působící v celé ČR

Delegáti se nerozhádali, volba funkcionářů se odehrála hladce, i na diskusi došlo. A lesní roh, modro-růžové nasvícení sálu a začátek ustavujícího sněmu TOP 09 stanovený na 18.09 hodin byly stylové, jak se na „knížecí stranu“ sluší a patří. Po pětiměsíčním provizoriu, kdy byl v jejím čele přípravný výbor, je z TOP 09 regulérní politická strana s celorepublikovou působností.
Zásluha je to Miroslava Kalouska. Bez něho „bychom stranu neměli a neseděli tady“, jak pravil na sněmu její předseda Karel Schwarzenberg. Kalousek TOP 09 vymyslel, zorganizoval a je hlavním, ne-li výsostným autorem jejího programového desatera, stanov a jednacího řádu ustavujícího sněmu. I když jen desetina ze zhruba 2300 členů TOP přišla jako on z KDU-ČSL, bývalí lidovci drží v mnoha krajských organizacích taktovku. Tedy pardon, lidovec mezi nimi není ani jeden „Sedí tam,“ fabuluje Kalousek, „několik křesťanských demokratů, kteří již nechtěli být lidovci a kteří věrnost idejím upřednostnili před věrnosti instituci.“ A dodejme, že z KDU-ČSL odešli poté, co předsedu Jiřího Čunka, s nímž byli „na kordy“, vystřídal k tradičnímu lidovectví tíhnoucí Cyril Svoboda. Z letitého „partajničení“ si s sebou přinesli zkušenosti, díky nímž jsou ve výhodě. Na rozdíl od hnutí Starostů a nezávislých, jež tvoří trup a končetiny nové strany, vědí, jak se otáčet ve „velké politice“.
Přestože „Topka“ existovala do předminulého víkendu jen provizorně a dle některých konkurenčních stran vlastně vůbec, průzkumy veřejného mínění hlásí, že by ve volbách do sněmovny nyní získala okolo dvanácti procent hlasů a z třetího místa za ČSSD a ODS by vytlačila komunisty. Její dosavadní úspěšnost je dána dvěma osobitostmi, jimiž se liší od ostatních politických stran, má úctyhodného předsedu a přitahuje okázale nepopulárním programem. Co se předsedy týče, ačkoli si česká společnost své šlechty, o níž po Bílé hoře téměř přišla, příliš nepovažuje, „knížepán“ Karel Schwarzenberg patří k nejpopulárnějším politikům. Tento původem, duchem i jednáním aristokrat je suverénem v roli morální autority, ba štítu i nové strany. Minulým politickým angažmá či jinými šrámy poznamenaným funkcionářům TOP 09 či jejím volebním kandidátům pochopitelně schwarzenberský štít velmi vyhovuje.
Invence konstruktéra Kalouska tím však nebyla vyčerpána. S knížecím předsedou v čele skvěle ladí „Topka“ načrtnutá jako konzervativní, pravicová a okázale nepopulistická strana. Kalousek tím TOP 09 vymezil jak vůči lidovcům, kteří jsou konzervativci s přívlastkem křesťanští, tak vůči ODS, jež se pohnula do středu a populismu nevzdoruje. „Ďábelská taktika“ TOP přitom spočívá v tom, že se šokující otevřeností říká, na co si jiné strany netroufnou. Například slibuje snížení a omezení sociálních dávek, státní podpory stavebního spoření, finanční spoluúčast pacienta u zubaře i na běžných operacích, zrušení desítek daňových výjimek, stravenek či režijních jízdenek a leccos dalšího při snižování schodku veřejných rozpočtů bez zvyšování daní.
Stranu s takovým nesentimentálním programem nebudou samozřejmě příliš volit lidé starší a s nižšími příjmy. Naopak mezi voliči mladšími, s vyšším vzděláním a příjmy, může mít spolehlivou klientelu a rezervoár nových členů. Ostatně v pražské organizaci TOP 09 tvoří dle jejího předsedy Daniela Korteho mladí a vzdělaní lidé dvě pětiny členů. Vstupují prý do ní nikoli kvůli politice, která je nezajímá, nýbrž aby mohli ovlivnit vlastní budoucnost. Ano – „masu“ voličů, neřku-li členstva, TOP 09 nikdy „nenasaje“. Na to jsou její proklamace příliš pravicově strohé! Schwarzenbergova vize patnácti procent volebního zisku TOP 09 se proto zdá více než přiměřená. Bude-li strana i v budoucnu servírovat veřejnosti redukční dietu, a nikoli laskominy, víc příznivců asi mít nebude. Ledaže by z nyní proklamovaných zásad poněkud slevila!
To už jako by se stalo, bude-li vyjednávat o účasti v koaliční vládě. V případě jednání s ČSSD – a Kalousek je nevyloučil, kdyby byl Jiří Paroubek mimo hru – by musela TOP 09 ze svých zásad nikoli slevit, nýbrž vycouvat. Bylo by to tím snazší, protože „Topka“ má jen tezovité desatero, ale nikoli program! Ten volební bude mít v březnu a „velký stranický“ dle Schwarzenberga snad až za neuvěřitelného 2,5 roku. Proč tak pozdě? Protože bez opory v programu lze kurz strany snáze pozměnit? Situace po volbách může k takové změně svádět. Budoucnost TOP 09 je nicméně v jejím vyzývavém svérázu. Názorově pružnější voliče obslouží i ODS či KDU-ČSL.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Poslední testovací kolo. Stáhněte si Android O Developer Preview 4
Malování zastřeleno nebude. Microsoft ho „uklidí“ do Windows Storu
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít