Výzvy a uzávěrky

20. prosince 2004, 00:00 - admin
20. prosince 2004, 00:00

DAŇOVÁ PODPORA VÝZKUMU A VÝVOJESoučástí novely zákona o daních z příjmů, kterou před několika dny schválil Senát, je také zavedení daňové podpory výzkumu a vývoje. Ta má podobu zavedení odečitatelné položky. Náklady na výzkum a vývoj tak bude možné, nad rámec běžné možnosti, zahrnout náklady na výzkum a vývoj do daňově uznatelných nákladů, ještě dodatečně odečíst z vykázaného základu daně, a to ve výši 100 procent.

DAŇOVÁ PODPORA VÝZKUMU A VÝVOJE Součástí novely zákona o daních z příjmů, kterou před několika dny schválil Senát, je také zavedení daňové podpory výzkumu a vývoje. Ta má podobu zavedení odečitatelné položky. Náklady na výzkum a vývoj tak bude možné, nad rámec běžné možnosti, zahrnout náklady na výzkum a vývoj do daňově uznatelných nákladů, ještě dodatečně odečíst z vykázaného základu daně, a to ve výši 100 procent. To umožní výrazně snížit efektivní zdanění u subjektů, které v ČR investují do výzkumu a vývoje. Sazba daně z příjmů právnických osob činí v tomto roce 28 %. Podle již schválených změn klesne tato sazba v roce 2005 na 26 % a v roce 2006 na 24 %. Zrychlení odpisů a daňová podpora výzkumu a vývoje umožní snížit efektivní sazbu daně až na úroveň okolo 18 %. Pokud pozměňovací návrh podepíše prezident, podnikatelé budou moci využít daňovou podporu výzkumu a vývoje již za rok 2005.

DOTACE NA INOVACE

Operační program průmysl a podnikání 2004-2006 (OPPP), Priorita 1. Rozvoj podnikatelského prostředí, Opatření  č. 1.1. Infrastruktura pro průmyslový výzkum, vývoj a inovace.

Popis: Cílem programu Prosperita je podpora infrastruktury průmyslového vývoje, zejména vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů a center pro transfer technologií.

Příjemci:  Program je určen pro podnikatele-právnické osoby, které prokáží spolupráci s institucí terciárního vzdělávání, výzkumným ústavem apod. Žadatelem může být rovněž obec, kraj, instituce terciárního vzdělávání, výzkumný ústav.

Forma: Podpora je poskytována formou nevratné dotace.

Uzávěrka přijímání žádostí: Předkládání a výběr projektů bude probíhat průběžně až do odvolání, posledním termínem pro podání žádostí je říjen 2006. Kontakt: CzechInvest, Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, tel: 296 342  579, fax: 296 342 543 www.czechinvest.cz.

NADNÁRODNÍ SPOLUPRÁCE - EUREKA

Popis: Cílem programu Eureka je podporovat nadnárodní spolupráci mezi průmyslovými podniky, výzkumnými ústavy a vysokými školami. Chce vytvářet podmínky pro růst výkonnosti a konkurenceschopnosti evropského průmyslu a rozvoje jeho společné infrastruktury. Zaměření projektů:

*informační technologie

*nové materiály

*životní prostředí

*biotechnologie a technologie ve zdravotnictví

*robotika a automatizace výroby

*komunikační technologie

*energetika

*doprava

*lasery

Forma podpory: Podpora jednotlivým řešitelským subjektům může činit až 50 procent finančních nákladů na výzkumnou část řešení projektu.

Kontakt: Národní koordinátor programu Eureka v ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Karmelitská 7, 118 12 Praha 1, tel.: 257 193 512, fax: 257 193 713, e-mail: josef.martinec@msmt.cz, www.eureka.be.

PODPORA EXPORTU

Popis: Účelem tohoto programu je umožnit českým vývozcům vstupovat do  soutěže na mezinárodním trhu. Podpora spočívá v poskytnutí úvěru zahraniční bance, která je bankou vývozce a poskytne mu úvěr na financování vývozu. Příjemcem podpory může být česká nebo zahraniční banka vývozce nebo banka investora.  Kontakt: Česká exportní banka, Vodičkova 34, Praha 1, tel.: 222 843 111, e-mail: ceb@ceb.cz, www.ceb.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na…
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít