Výzvy a uzávěrky

20. prosince 2004, 00:00 - admin
20. prosince 2004, 00:00

DAŇOVÁ PODPORA VÝZKUMU A VÝVOJESoučástí novely zákona o daních z příjmů, kterou před několika dny schválil Senát, je také zavedení daňové podpory výzkumu a vývoje. Ta má podobu zavedení odečitatelné položky. Náklady na výzkum a vývoj tak bude možné, nad rámec běžné možnosti, zahrnout náklady na výzkum a vývoj do daňově uznatelných nákladů, ještě dodatečně odečíst z vykázaného základu daně, a to ve výši 100 procent.

DAŇOVÁ PODPORA VÝZKUMU A VÝVOJE Součástí novely zákona o daních z příjmů, kterou před několika dny schválil Senát, je také zavedení daňové podpory výzkumu a vývoje. Ta má podobu zavedení odečitatelné položky. Náklady na výzkum a vývoj tak bude možné, nad rámec běžné možnosti, zahrnout náklady na výzkum a vývoj do daňově uznatelných nákladů, ještě dodatečně odečíst z vykázaného základu daně, a to ve výši 100 procent. To umožní výrazně snížit efektivní zdanění u subjektů, které v ČR investují do výzkumu a vývoje. Sazba daně z příjmů právnických osob činí v tomto roce 28 %. Podle již schválených změn klesne tato sazba v roce 2005 na 26 % a v roce 2006 na 24 %. Zrychlení odpisů a daňová podpora výzkumu a vývoje umožní snížit efektivní sazbu daně až na úroveň okolo 18 %. Pokud pozměňovací návrh podepíše prezident, podnikatelé budou moci využít daňovou podporu výzkumu a vývoje již za rok 2005.

DOTACE NA INOVACE

Operační program průmysl a podnikání 2004-2006 (OPPP), Priorita 1. Rozvoj podnikatelského prostředí, Opatření  č. 1.1. Infrastruktura pro průmyslový výzkum, vývoj a inovace.

Popis: Cílem programu Prosperita je podpora infrastruktury průmyslového vývoje, zejména vědeckotechnických parků, podnikatelských inkubátorů a center pro transfer technologií.

Příjemci:  Program je určen pro podnikatele-právnické osoby, které prokáží spolupráci s institucí terciárního vzdělávání, výzkumným ústavem apod. Žadatelem může být rovněž obec, kraj, instituce terciárního vzdělávání, výzkumný ústav.

Forma: Podpora je poskytována formou nevratné dotace.

Uzávěrka přijímání žádostí: Předkládání a výběr projektů bude probíhat průběžně až do odvolání, posledním termínem pro podání žádostí je říjen 2006. Kontakt: CzechInvest, Štěpánská 15, 120 00 Praha 2, tel: 296 342  579, fax: 296 342 543 www.czechinvest.cz.

NADNÁRODNÍ SPOLUPRÁCE - EUREKA

Popis: Cílem programu Eureka je podporovat nadnárodní spolupráci mezi průmyslovými podniky, výzkumnými ústavy a vysokými školami. Chce vytvářet podmínky pro růst výkonnosti a konkurenceschopnosti evropského průmyslu a rozvoje jeho společné infrastruktury. Zaměření projektů:

*informační technologie

*nové materiály

*životní prostředí

*biotechnologie a technologie ve zdravotnictví

*robotika a automatizace výroby

*komunikační technologie

*energetika

*doprava

*lasery

Forma podpory: Podpora jednotlivým řešitelským subjektům může činit až 50 procent finančních nákladů na výzkumnou část řešení projektu.

Kontakt: Národní koordinátor programu Eureka v ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Karmelitská 7, 118 12 Praha 1, tel.: 257 193 512, fax: 257 193 713, e-mail: josef.martinec@msmt.cz, www.eureka.be.

PODPORA EXPORTU

Popis: Účelem tohoto programu je umožnit českým vývozcům vstupovat do  soutěže na mezinárodním trhu. Podpora spočívá v poskytnutí úvěru zahraniční bance, která je bankou vývozce a poskytne mu úvěr na financování vývozu. Příjemcem podpory může být česká nebo zahraniční banka vývozce nebo banka investora.  Kontakt: Česká exportní banka, Vodičkova 34, Praha 1, tel.: 222 843 111, e-mail: ceb@ceb.cz, www.ceb.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít