Významnými vývozci jsou i menší firmy

16. února 2004, 00:00 - (dr)
16. února 2004, 00:00

NA CELKOVÉM VÝVOZU SE PODÍLEJÍ TISÍCE TUZEMSKÝCH FIREM. OBJEMY JEDNOTLIVÝCH OBCHODŮ SE NEPOČÍTAJÍ VE VELKÝCH ČÍSLECH, ALE PRO MENŠÍ PODNIKY JE PRONIKÁNÍ NA ZAHRANIČNÍ TRHY STEJNĚ DŮLEŽITÉ JAKO PRO VELKÉ.

NA CELKOVÉM VÝVOZU SE PODÍLEJÍ TISÍCE TUZEMSKÝCH FIREM. OBJEMY JEDNOTLIVÝCH OBCHODŮ SE NEPOČÍTAJÍ VE VELKÝCH ČÍSLECH, ALE PRO MENŠÍ PODNIKY JE PRONIKÁNÍ NA ZAHRANIČNÍ TRHY STEJNĚ DŮLEŽITÉ JAKO PRO VELKÉ.

Níže uvedené firmy mají jedno společné - využily při vstupu na zahraniční trhy a při získávání obchodních kontaktů některou ze služeb agentury pro podporu vývozu CzechTrade.

ITALOVÉ BUDOU SVÍTIT ČESKÝMI ŽÁROVKAMI

Zakázku na první dodávku 210 tisíc kusů elektrických žárovek italské firmě La Filometallica z Milána získala východočeská společnost Novalamp. Celková hodnota obchodu je zhruba 750 tisíc korun. „Myslím, že se jedná o velmi perspektivní spolupráci. Italská společnost totiž zvažuje utlumení vlastní výroby, což představuje deset až dvanáct milionů kusů žárovek ročně. Proto hledá stabilního zahraničního partnera pro svěření podstatné části své výroby,“ uvedl vedoucí prodeje společnosti Novalamp Radek Kalous. Pro nově vzniklou firmu z Pardubicka se díky kontraktu otevírá v Itálii cesta k dlouhodobé spolupráci, která by v budoucnu měla vytížit až třetinu celkové výroby firmy. Společnost Novalamp navázala na výrobu žárovek a osvětlovacích zdrojů po tradičním českém výrobci Teslamp Holešovice, který vloni na podzim zkrachoval. Při své expanzi se výrazně orientuje na zahraniční trhy. Velká část produkce míří na náročné trhy Německa, Francie a V elké Británie.

NOVITEX OBLÉKNE ŠPANĚLSKÉ VOJÁKY Společnost Novitex (člen skupiny Sukno) získala zakázku od španělského oděvního obra, firmy Induyco, na dodávku vlněných tkanin pro výrobu vojenských uniforem. Španělé začali uvažovat o možnosti dodávek z Česka již v polovině roku 2001. Teprve na počátku roku 2002 však navštívili nákupčí Induyka veletrh Styl a vytipovaným firmám poslali technické specifikace požadovaných látek. Z Česka pak dostali čtyři nabídky. Firma Novitex se rozhodla podpořit svou nabídku iosobním jednáním a vydala se do Španělska. Byla také schopna přizpůsobit se náročným technickým požadavkům a zakázku dostala. Pro Novitex to znamená otevření dveří k velmi významnému zákazníkovi. Induyco je ve Španělsku se skupinou Inditex (Zara) největší oděvní firmou, která provozuje několik franchisových firem na distribuci oděvů. Induyco je akciově propojena s největší sítí obchodních domů ve Španělsku, společností El Corte Inglés. Španělská firma má dnes zájem nakupovat od společnosti Novitex nejen tkaniny pro vojenské uniformy, ale i pro módní konfekci. VÝCHODNÍ TRHY PŘITAHUJÍ**

Exportní přínos zaznamenala také pardubická firma Prokop Invest. Po téměř ročním projednávání, vyjasňování specifikace požadavků a zajišťování finančních prostředků podepsala kontrakt na dodávku velkokapacitního obilního sila pro ukrajinského zákazníka za 5,2 milionu eur (asi 168 milionů korun). Vloni měla firma tržby přibližně 120 milionů korun. „Tato zakázka znamená v naší jeden a půl roční historii doposud největší kontrakt,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Prokop Invest Ladislav Pék. Společnost Orpa z Lanškrouna se zabývá hlavně papírenskou a strojírenskou výrobou a zpracováním plastických hmot. Podnik se při vývozu orientuje na východní trhy. Orpa například získala odbyt do jedné z největších textilek v Lotyšsku, společnosti Lauma. Také se soustřeďuje na polský a litevský trh, jedná s potenciálními maďarskými a ruskými klienty.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít