Výzkumníci po Alpami

06. června 2012, 13:16 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:16

Investice do výzkumu a vývoje v Rakousku loni poprvé překročily osm miliard eur

Že rakouské firmy expandují po celé střední Evropě a že země pod Alpami každoročně přiláká miliony turistů, je známá věc. Méně se však ví, že Rakousko se snaží etablovat i jako evropské centrum výzkumu a vývoje (R&D). A to poměrně úspěšně – země každoročně navyšuje podíl svého HDP investovaného do této oblasti. Jestliže ještě v roce 1998 odpovídaly výdaje na R&D 1,8 procenta HDP, tak vloni to bylo již 2,79 procenta. To je více, než v průměru vydává 27 zemí Evropské unie či Spojené státy. Pro srovnání Česko investuje do R&D jen 1,5 procenta HDP.

Žádané centrum

Díky nárůstu podílu na HDP se logicky zvyšuje i absolutní částka investic do R&D – ty vloni v Rakousku poprvé překročily hranici osm miliard eur. Téměř 39 procent uhradil stát, zbytek připadl na soukromé společnosti. „V privátní sféře dominují zahraniční firmy, které u nás vloni investovaly přes 2,6 miliardy eur,“ říká Hanni Grassauer, mluvčí Austria Business Agency, organizace zodpovědné za lákání zahraničních investorů. Přestože dosud většina rakouských firemních výdajů na R&D pochází z tradičních sektorů, jako je strojírenský průmysl či automobilový průmysl, postupně se zvyšuje i podíl progresivních oborů. „Kromě komunikačních technologií se Rakousko postupně stává poptávanou evropskou destinací pro výzkum v oblasti biotechnologií, zdravotnické techniky, výzkumu rakoviny či technologií pro životní prostředí,“ potvrzuje Grassauer. Laboratoře v alpské republice již mají světoví farmaceutičtí obři, jako je GlaxoSmithKline či Boehringer Ingelheim, společnost Ottobock zase ve Vídni vyvíjí inovace v oblasti zdravotních pomůcek.

Ambiciózní cíl

Mimo biologické vědy kvete v Rakousku i výzkum pro automobilový průmysl. Zájem automobilek se soustředí nedaleko Lince ve městě Steyr (Štýr), kde působí velké výrobní závody společností BMW, MAN a Magna. Například pro BMW je závod ve Steyru nejen největší továrnou na výrobu motorů, ale i zároveň kompetenčním centrem pro vývoj dieselových pohonů. Světový výrobce náklaďáků MAN zde zase vyvíjí lehké a středně těžké vozy. Co motivuje světové výrobce k přesunu výzkumu do Rakouska? Dle průzkumu EU Innovation Union Scoreboard především kvalita lidského kapitálu a výzkumných systémů. A také finanční podněty – kromě speciálních vládních programů jde i o uhrazení části nákladů na výzkum a vývoj. O tuto prémii ve výši deseti procent výdajů na R&D může na finančním úřadu požádat každá firma podnikající v Rakousku. Vloni se na této prémii vyplatilo 330 milionů eur, to je skoro třikrát tolik než při jejím zavedení v roce 2005. A > úsilí o lákání dalších výzkumných zakázek nese své ovoce – loni v listopadu se 22 mezinárodních firem (například společnosti Baxter, Infineon či NXP Semiconductors) s pobočkou v Rakousku zavázalo, že do roku 2015 navýší výdaje na R&D o 20 procent. I proto si může Rakousko dávat ambiciózní cíle včetně dalšího nárůstu podílu výdajů na R&D na HDP – podle plánů vlády by se měl v roce 2020 vyšplhat téměř na čtyři procenta. Pro srovnání: Izrael coby absolutní světový šampion v oblasti podílu výdajů na výzkum vzhledem k velikosti své ekonomiky nyní vykazuje hodnotu tohoto ukazatele 4,2 procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolar§
Nadupaný Asus ZenFone AR byl stvořen pro virtuální realitu a nacpané peněženky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít