Výzkumníci po Alpami

06. června 2012, 13:16 - Pavel Hanslíček
06. června 2012, 13:16

Investice do výzkumu a vývoje v Rakousku loni poprvé překročily osm miliard eur

Že rakouské firmy expandují po celé střední Evropě a že země pod Alpami každoročně přiláká miliony turistů, je známá věc. Méně se však ví, že Rakousko se snaží etablovat i jako evropské centrum výzkumu a vývoje (R&D). A to poměrně úspěšně – země každoročně navyšuje podíl svého HDP investovaného do této oblasti. Jestliže ještě v roce 1998 odpovídaly výdaje na R&D 1,8 procenta HDP, tak vloni to bylo již 2,79 procenta. To je více, než v průměru vydává 27 zemí Evropské unie či Spojené státy. Pro srovnání Česko investuje do R&D jen 1,5 procenta HDP.

Žádané centrum

Díky nárůstu podílu na HDP se logicky zvyšuje i absolutní částka investic do R&D – ty vloni v Rakousku poprvé překročily hranici osm miliard eur. Téměř 39 procent uhradil stát, zbytek připadl na soukromé společnosti. „V privátní sféře dominují zahraniční firmy, které u nás vloni investovaly přes 2,6 miliardy eur,“ říká Hanni Grassauer, mluvčí Austria Business Agency, organizace zodpovědné za lákání zahraničních investorů. Přestože dosud většina rakouských firemních výdajů na R&D pochází z tradičních sektorů, jako je strojírenský průmysl či automobilový průmysl, postupně se zvyšuje i podíl progresivních oborů. „Kromě komunikačních technologií se Rakousko postupně stává poptávanou evropskou destinací pro výzkum v oblasti biotechnologií, zdravotnické techniky, výzkumu rakoviny či technologií pro životní prostředí,“ potvrzuje Grassauer. Laboratoře v alpské republice již mají světoví farmaceutičtí obři, jako je GlaxoSmithKline či Boehringer Ingelheim, společnost Ottobock zase ve Vídni vyvíjí inovace v oblasti zdravotních pomůcek.

Ambiciózní cíl

Mimo biologické vědy kvete v Rakousku i výzkum pro automobilový průmysl. Zájem automobilek se soustředí nedaleko Lince ve městě Steyr (Štýr), kde působí velké výrobní závody společností BMW, MAN a Magna. Například pro BMW je závod ve Steyru nejen největší továrnou na výrobu motorů, ale i zároveň kompetenčním centrem pro vývoj dieselových pohonů. Světový výrobce náklaďáků MAN zde zase vyvíjí lehké a středně těžké vozy. Co motivuje světové výrobce k přesunu výzkumu do Rakouska? Dle průzkumu EU Innovation Union Scoreboard především kvalita lidského kapitálu a výzkumných systémů. A také finanční podněty – kromě speciálních vládních programů jde i o uhrazení části nákladů na výzkum a vývoj. O tuto prémii ve výši deseti procent výdajů na R&D může na finančním úřadu požádat každá firma podnikající v Rakousku. Vloni se na této prémii vyplatilo 330 milionů eur, to je skoro třikrát tolik než při jejím zavedení v roce 2005. A > úsilí o lákání dalších výzkumných zakázek nese své ovoce – loni v listopadu se 22 mezinárodních firem (například společnosti Baxter, Infineon či NXP Semiconductors) s pobočkou v Rakousku zavázalo, že do roku 2015 navýší výdaje na R&D o 20 procent. I proto si může Rakousko dávat ambiciózní cíle včetně dalšího nárůstu podílu výdajů na R&D na HDP – podle plánů vlády by se měl v roce 2020 vyšplhat téměř na čtyři procenta. Pro srovnání: Izrael coby absolutní světový šampion v oblasti podílu výdajů na výzkum vzhledem k velikosti své ekonomiky nyní vykazuje hodnotu tohoto ukazatele 4,2 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít