Vývozu pomohou i měkké úvěry

11. dubna 2005, 00:00 - (dr)
11. dubna 2005, 00:00

PODPORA EXPORTU Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků. Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

PODPORA EXPORTU

Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků.

Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Do 17. května o něj při pronikání na nová teritoria mohou žádat hlavně zavedené firmy vyvážející investiční celky.

„Tato forma pomoci poskytuje potřebné zdroje sektorům nebo projektům, které nemají žádný nebo jen velmi omezený přístup k financování prostřednictvím finančních trhů,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Mezi podporované obory patří především energetika, plynofikace uhlí a obnovitelných zdrojů energie, dopravní, telekomunikační a další výrobní projekty. „Konkrétní projekt nesmí být příliš finančně náročný. Jeho horní hranicí je částka 50 milionů dolarů,“ uvádí Tlapa.

Aby měl projekt šanci na úspěch, musí být také v souladu s Konsenzem OECD (viz níže). Dalším požadavkem je příznivý dopad na životní prostředí v zemi příjemce. Předpokladem jsou i dostatečné renomé žadatele a zkušenosti se zahraničním obchodem. Firma musí splňovat podmínky perspektivního ekonomického vývoje a nebýt v daném oboru žádným nováčkem. Konkrétně to znamená, že v něm musí podnikat nejméně po dobu dvou ukončených účetních období.

Konsenzus OECD je dohoda členských států tohoto uskupení, kterou do své legislativy přijala Evropská unie. Jestliže lze projekt financovat za standardních komerčních podmínek, nedá OECD k poskytnutí soft loans svolení.

Při dodržování pravidel této dohody mohou vlády v rámci takzvané vázané pomoci poskytovat úvěry s charakterem rozvojové pomoci. Ty jsou buď zcela nebo z části financovány ze státního rozpočtu. Pro příjemce představují výhodnější podmínky než standardní státem podporované vývozní úvěry. Konkrétně jde o úroky v rozmezí 0,5 až 2,5 procenta s dobou splatnosti až 30 let a až desetiletým odkladem splátek.

Okruh rozvojových zemí, kam mohou směřovat vývozy financované formou soft loans, určuje každoročně Světová banka. V současnosti se jedná o státy, kde hrubý domácí produkt na hlavu nepřekročí 3035 dolarů. České podniky projevují zájem například o Srí Lanku, Bangladéš, Etiopii nebo Srbsko a Černou Horu.

„Dlouhodobé vývozní úvěry mohou pootevřít dveře na nové trhy,“ řekla generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková. Proto tento nástroj v hojné míře používají i další členské země OECD. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít