Vývozu pomohou i měkké úvěry

11. dubna 2005, 00:00 - (dr)
11. dubna 2005, 00:00

PODPORA EXPORTU Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků. Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

PODPORA EXPORTU

Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků.

Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Do 17. května o něj při pronikání na nová teritoria mohou žádat hlavně zavedené firmy vyvážející investiční celky.

„Tato forma pomoci poskytuje potřebné zdroje sektorům nebo projektům, které nemají žádný nebo jen velmi omezený přístup k financování prostřednictvím finančních trhů,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Mezi podporované obory patří především energetika, plynofikace uhlí a obnovitelných zdrojů energie, dopravní, telekomunikační a další výrobní projekty. „Konkrétní projekt nesmí být příliš finančně náročný. Jeho horní hranicí je částka 50 milionů dolarů,“ uvádí Tlapa.

Aby měl projekt šanci na úspěch, musí být také v souladu s Konsenzem OECD (viz níže). Dalším požadavkem je příznivý dopad na životní prostředí v zemi příjemce. Předpokladem jsou i dostatečné renomé žadatele a zkušenosti se zahraničním obchodem. Firma musí splňovat podmínky perspektivního ekonomického vývoje a nebýt v daném oboru žádným nováčkem. Konkrétně to znamená, že v něm musí podnikat nejméně po dobu dvou ukončených účetních období.

Konsenzus OECD je dohoda členských států tohoto uskupení, kterou do své legislativy přijala Evropská unie. Jestliže lze projekt financovat za standardních komerčních podmínek, nedá OECD k poskytnutí soft loans svolení.

Při dodržování pravidel této dohody mohou vlády v rámci takzvané vázané pomoci poskytovat úvěry s charakterem rozvojové pomoci. Ty jsou buď zcela nebo z části financovány ze státního rozpočtu. Pro příjemce představují výhodnější podmínky než standardní státem podporované vývozní úvěry. Konkrétně jde o úroky v rozmezí 0,5 až 2,5 procenta s dobou splatnosti až 30 let a až desetiletým odkladem splátek.

Okruh rozvojových zemí, kam mohou směřovat vývozy financované formou soft loans, určuje každoročně Světová banka. V současnosti se jedná o státy, kde hrubý domácí produkt na hlavu nepřekročí 3035 dolarů. České podniky projevují zájem například o Srí Lanku, Bangladéš, Etiopii nebo Srbsko a Černou Horu.

„Dlouhodobé vývozní úvěry mohou pootevřít dveře na nové trhy,“ řekla generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková. Proto tento nástroj v hojné míře používají i další členské země OECD. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít