Vývozu pomohou i měkké úvěry

11. dubna 2005, 00:00 - (dr)
11. dubna 2005, 00:00

PODPORA EXPORTU Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků. Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu.

PODPORA EXPORTU

Tuzemští exportéři mohou do 17. května žádat ministerstvo průmyslu a obchodu o poskytnutí takzvaného měkkého úvěru. Je určen především na podporu vývozu investičních celků.

Zamezit tomu, aby se domácí vývozci dostávali v zahraničí do role pouhých subdodavatelů - to je hlavním cílem takzvaných měkkých úvěrů (soft loans), které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Do 17. května o něj při pronikání na nová teritoria mohou žádat hlavně zavedené firmy vyvážející investiční celky.

„Tato forma pomoci poskytuje potřebné zdroje sektorům nebo projektům, které nemají žádný nebo jen velmi omezený přístup k financování prostřednictvím finančních trhů,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.

Mezi podporované obory patří především energetika, plynofikace uhlí a obnovitelných zdrojů energie, dopravní, telekomunikační a další výrobní projekty. „Konkrétní projekt nesmí být příliš finančně náročný. Jeho horní hranicí je částka 50 milionů dolarů,“ uvádí Tlapa.

Aby měl projekt šanci na úspěch, musí být také v souladu s Konsenzem OECD (viz níže). Dalším požadavkem je příznivý dopad na životní prostředí v zemi příjemce. Předpokladem jsou i dostatečné renomé žadatele a zkušenosti se zahraničním obchodem. Firma musí splňovat podmínky perspektivního ekonomického vývoje a nebýt v daném oboru žádným nováčkem. Konkrétně to znamená, že v něm musí podnikat nejméně po dobu dvou ukončených účetních období.

Konsenzus OECD je dohoda členských států tohoto uskupení, kterou do své legislativy přijala Evropská unie. Jestliže lze projekt financovat za standardních komerčních podmínek, nedá OECD k poskytnutí soft loans svolení.

Při dodržování pravidel této dohody mohou vlády v rámci takzvané vázané pomoci poskytovat úvěry s charakterem rozvojové pomoci. Ty jsou buď zcela nebo z části financovány ze státního rozpočtu. Pro příjemce představují výhodnější podmínky než standardní státem podporované vývozní úvěry. Konkrétně jde o úroky v rozmezí 0,5 až 2,5 procenta s dobou splatnosti až 30 let a až desetiletým odkladem splátek.

Okruh rozvojových zemí, kam mohou směřovat vývozy financované formou soft loans, určuje každoročně Světová banka. V současnosti se jedná o státy, kde hrubý domácí produkt na hlavu nepřekročí 3035 dolarů. České podniky projevují zájem například o Srí Lanku, Bangladéš, Etiopii nebo Srbsko a Černou Horu.

„Dlouhodobé vývozní úvěry mohou pootevřít dveře na nové trhy,“ řekla generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková. Proto tento nástroj v hojné míře používají i další členské země OECD. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít