Vývozní bilance ČR je stále aktivní, firmy hledají příležitosti na nových trzích

25. června 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
25. června 2009, 00:00

Mediálně pád vlády české předsednictví poškodil, řešení konkrétních problémů ale tolik nepoznamenal, myslí si ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Vladimír Tošovský

Autor: Profit

Uvedl to na včerejším Žofínském fóru, které se věnovalo opatřením, které vláda v reakci na hospodářskou krizi přijala v oblasti podpory exportu. Podle Vladimíra Tošovského bylo pro dokončení konkrétních předsednických úkolů dobré, že konec Topolánkovy vlády se personálně dotkl pouze ministerských postů a týmy, které měly na jednotlivých ministerstvech na starosti předsednickou agendu se prakticky nezměnily. Předsednictví si tak mohlo zachovat kontinuitu a dotáhnout do konce úkoly, které před ním ležely. Podle Tošovského to na vrcholném summitu, který se v Bruselu konal na sklonku minulého týdne potvrdili také lídři evropské sedmadvacítky když Česko pochválily za úspěšně zvládnutá jednání.

Podle ministra české předsednictví přispělo například k odstranění byrokratických překážek. „Několik tisíc zbytečných formulářů bylo posláno do stoupy,“ řekl Tošovský. Za předsednictví došlo podle něj také k pokroku v implementaci legislativy, jejíž cílem je zjednodušit v Evropě podnikání malým a středním podnikům (Aktu pro malé a střední podniky). Pracujeme na tom, aby podniky měly v rámci Evropy stejné podmínky k podnikání bez ohledu na to, z které země poschází, zdůraznil ministr. V této souvislosti připomněl odmítavou reakci předsednictví na protekcionistické tendence, které se v EU objevily v souvislosti s finanční a hospodářskou krizí.

**I přes pokles Česko stále více vyváží než dováží

Tošovský na Žofínském fóru připomněl, že i navzdory tomu, že díky krizi poklesl vývoz zboží a služeb o pětinu, má Česká republika jako jedna z mála zemí Evropské unie aktivní bilanci zahraničního obchodu.

Vývoz zboží a služeb se na domácím HDP podílí ze 70% a to je podle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu také důvodem, proč je jeho podpora jednou z hlavních priorit vlády. Ta v rámci boje proti krizi přijala několik opatření, jako je například navýšení pojistné kapacity Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) na 150 mld. Kč (jedná se o souhrnnou výši, do níž může EGAP vývozní firmy pojistit) nebo navýšení základního jmění České exportní banky (ČEB) o 1 mld. Kč.

Vývozcům má pomoci také změna zákona o pojišťování a financování vývozu se státní podporou, kterou přeed čtrnácti dny schválila Poslanecká sněmovna. Novela má exportérům umožnit získat zvýhodněný vývozní úvěr jak od ČEB tak u komerčních bank. Rozšiřuje také oblasti, v nichž mohou být ČEB a EGAP aktivní. Týká se to například financování a pojištění distribučních sítí českých vývozců v zahraničí nebo předexportních úvěrů na financování aplikací vědy a výzkumu určených na vývoz.

Více na Euractiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít