Vývozce dostal milion na arabskou misi

23. června 2010, 13:11 - Tomáš Stingl
23. června 2010, 13:11

Společnost Proma Reha získala milion korun na podporu svého exportu na Arabský poloostrov. Firma upoutala porotu prvního ročníku soutěže o soukromý grant na podporu zahraničního obchodu, a vyhrála tak v konkurenci téměř stovky projektů.

Poukaz na milion korun převzal jednatel firmy Proma Reha Radek Jakubský (druhý zprava).

Autor: HSBC

Společnost Proma Reha z České Skalice vyhrála soutěž o soukromý grant na podporu zahraničního obchodu. Firma, která vyváží polohová nemocniční lůžka, upoutala porotu soutěže HSBC Grant svým projektem na export do Saudské Arábie. Získala tak od banky HSBC milion korun a poradenskou podporu tohoto projektu.

„Se snahou vyvážet do Saudské Arábie jsme začali asi před rokem. V této zemi ale čas plyne trochu jinak než jinde ve světě, takže od té doby vedeme jednání. Saudská Arábie je nejstriktnější při požadavcích na dodržování nejrůznějších pravidel. Chtěli bychom tam uspět především v chystaném výběrovém řízení na dodání deseti tisíc lůžek. To je v současnosti zřejmě největší podobný tendr na světě,“ říká jednatel společnosti Radek Jakubský.

Firma již s úspěchem dodává nemocniční lůžka do Polska, Portugalska a dalších evropských zemí. Obchody na Arabském poloostrově jsou jejím prvním pokusem proniknout ve velkém i mimo Evropu. „Do pěti let bychom chtěli být na 50 světových trzích,“ vytyčuje si ambiciózní cíl Radek Jakubský.

V soutěži zabodovala také firma KB – BLOK systém z Postoloprt, která představila nejlepší růstovou strategii a získala grant 100 tisíc korun. Společnost vyrábí pomocí vlastních forem betonový stavební sortiment v závodě v Lounech. V rámci soutěže představila svou exportní strategii prodeje nových forem, náhradních dílů a montážní techniky jako komplexního řešení pro zákazníky. Do zahraničí nabízí i know-how výroby betonových stavebních materiálů.

Soutěž HSBC grant na podporu zahraničního obchodu byla zahájena v září loňského roku, vítěz byl vybírán z téměř stovky přihlášených projektů českých firem. Odbornými partnery projektu byly například Hospodářská komora, Česká exportní banka nebo Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR.

„Potěšilo nás, že grant oslovil firmy z nejrůznějších oborů. Od vývozců těžkých důlních zařízení přes mražené potravinářské výrobky až po výrobce horkovzdušných balonů,“ říká Václav Dančo, který se podílel na organizaci soutěže.

„Vlastní soutěži předcházely exportní semináře v Ostravě, v Brně či v Praze. Překvapil nás velký zájem podnikatelů, kterých přišlo celkem na tři stovky,“ říká šéf pražské pobočky HSBC Arjan van den Berkmortel. „Tento zájem nás přiměl k tomu, že příští rok obdobný grant vypíšeme znovu,“ dodává Berkmortel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít