Vývoj léku stojí miliardy

19. září 2008, 23:38 - Anna Klepalová
19. září 2008, 23:38

Evou Kodýdkovou

Novartis patří mezi největší farmaceutické firmy na světě a v České republice za patnáct let získal sedmiprocentní podíl na trhu. Eva Kodýdková je ředitelkou tuzemské pobočky. Zkušenosti si přinesla ze Slovenska a Rumunska. Mezi její priority patří posílení pozice společnosti a uvedení na trh dalších inovativních léků, k čemuž jsou dnes dle jejích slov příznivé podmínky. Investice Novartisu do výzkumu se od roku 2000 každoročně zvyšují o sedmnáct procent „Odtud pramení náš úspěch z loňského roku, kdy jsme na trh uvedli rekordní počet nových léků,“ říká Eva Kodýdková.

EURO: Novartis patří k farmaceutickým společnostem s velmi širokým záběrem. Na co se specializuje v České republice? KODÝDKOVÁ: Celosvětově se zaměřujeme hlavně na vývoj a výrobu inovativních léků, dále na vysoce kvalitní generika, tedy léky, které již nejsou patentově chráněny, a na oblast volně prodejných léků pro samoléčbu při lehkých onemocněních, kdy není nutná návštěva lékaře. Poslední oblast pak tvoří vakcíny a diagnostika. Pro český Novartis jsou stěžejní originální léčiva a generika. Inovativní léky tvoří polovinu a generika třetinu prodejů.

EURO: Jaké jsou investice Novartisu do inovací? KODÝDKOVÁ: Naše investice v České republice jsou jedny z největších mezi originálními výrobci. Provádíme zde především klinické studie fází dvě a tři, což jsou stadia těsně před uvedením léků na trh. Celkově investujeme do výzkumu originálních léčiv přes pět miliard dolarů ročně. Náklady na vývoj nového léku od preklinického přes klinický výzkum, včetně povinných studií dosahují miliardové výše. Odhadovaná cena vývoje jednoho nového léku se dnes pohybuje kolem 1,7 miliardy dolarů.

EURO: Po jaké době se tyto investice vrátí? KODÝDKOVÁ: Všechny společnosti se snaží, aby se jim investice vrátila za dobu patentové ochrany, která činí deset let. V praxi jde vesměs o prvních pět až šest let od uvedení na trh, ale ne vždy se investici podaří vrátit.

EURO: Je délka patentové ochrany dostatečná v poměru k časové a finanční náročnosti vývoje léku? KODÝDKOVÁ: Na začátku výzkumu se testuje řádově tisíc látek, které vstupují do preklinického hodnocení, a pouze asi šest z nich pak pokračuje v klinickém testování. Z nich jen jedna je registrována jako lék. Náklady na látky, které „selhaly“, neseme též a celý proces často přesahuje deset let. Rizika a náklady na preklinické a klinické hodnocení léčiv jsou značné a neúspěšný vývoj může ohrozit i pozici firmy.

EURO: Kolik nových léků se vám podaří uvést na trh v jednom roce? KODÝDKOVÁ: Loni jsme přivedli na trhy v Evropské unii osm nových produktů v různých terapeutických oblastech. To je světový fenomén. Většina léků se na trh dostane po přibližně deseti letech, kdy probíhá celý klinický výzkum. Je to poprvé v historii farmacie, kdy nějaká společnost uvádí na trh tolik nových léků v krátkém období.

EURO: Před časem se u nás měnil způsob určování úhrad za léky. Je výhodný pro firmy s inovativními léky nebo víc nahrává generickým výrobcům? KODÝDKOVÁ: Současný systém inovativní léčbu podporuje. Podmínky k uvedení nových produktů na trh jsou příznivé. Pro pacienty je výborné, že budeme moci dostat do České republiky nové léky, které už jsou na trhu jinde v Evropské unii.

EURO: která z oblastí se dnes ve farmaceutickém průmyslu rozvíjí rychleji než ostatní? KODÝDKOVÁ: Naším pilířem je onkologická divize s velmi dynamickým rozvojem. Obecně nejrychleji se rozvíjejícím sektorem jsou nové, specifické léky pro úzkou skupinu pacientů a specifická onemocnění. Patří sem i biotechnologie. Budoucnost je dle mého v této specializaci.

EURO: Jak hodnotíte současné postavení Novartisu na tuzemském trhu? KODÝDKOVÁ: Dnes jsme druhou největší společností na českém farmaceutickém trhu a do budoucna chceme i nadále přinášet řadu nových inovativních léčivých přípravků.

Praporek:
Vývoj jednoho léku dnes stojí cca 1,7 miliardy dolarů, říká ředitelka firmy Novartis

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít