Vyvlastnění nepohodlných akcionářů

30. května 2005, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
30. května 2005, 00:00

Prezident republiky podepsal novelu obchodního zákoníku navrženou poslancem Doležalem z Klausovy mateřské ODS. Obsahuje změnu, která se týká drobných akcionářů a firem, v nichž mají tito podílníci méně než deset procent akcií. Není divu, že vzbudila značné diskuze: pro mnohé znamená vyvlastnění drobných akcionářů.

S trochou ironie lze říci, že Klaus svým podpisem popřel vlastní základní myšlenku, kterou hlásal při obhajobě kuponové privatizace. Tedy možnost, aby se všichni občané České republiky mohli podílet na přerozdělení státního (národního) vlastnictví. A je pravda, že zákonem budou postiženi právě lidé, kteří tehdy vzali jeho slova vážně.

Dnes jde o skalní příznivce „kuponovky“. Věřili slovům o nedotknutelnosti soukromého vlastnictví a na rozdíl od sousedů nesvěřili své kupony fondům a ani se nesnažili zpeněžit je děj se co děj kvůli momentálnímu vylepšení rodinného rozpočtu. Právě tito občané, kteří podlehli ideálům a uvěřili proklamacím, že vlastnictví jedné „pitomé“ akcie je stejně svaté a nedotknutelné, jako devadesátidevítiprocentní zbytek, se nyní mohou cítit podvedeni a zrazeni.

Mnozí z nich Klausovi a jeho tržní ekonomice pomohli. Byli bedlivými žáčky a ve vlastním zájmu pečlivě sledovali často pochybné výkony většinového akcionáře a jím instalovaného managementu. Jenže právě tady dnes narazili - stali se nepohodlnými, a proto přišla novela.

Mezi drobnými akcionáři se samozřejmě našli i takoví, kteří si na velké vlastníky a management vyskakovali víc, než je zdrávo. Někteří přeborníci dokázali svými připomínkami a obstrukcemi udělat i z běžné valné hromady několikahodinový maraton. Strach z obstrukcí tak mohl někde zabránit razantnějším rozhodnutím většinových vlastníků a některými pozorovateli je považován i za důvod strnulosti akciového trhu. Případní velcí investoři prý nechtěli riskovat střety s kverulujícími akcionáři.

Obhájci nové úpravy tvrdí, že drobný akcionář získal v průběhu minulých let příliš velký prostor. Jeho práva se zvyšovala s tím, jak vyplývaly na povrch případy tunelování podniků. Tehdejší argument pro větší pravomoci těch malých se odvíjel i z postulátu, že si menšina vždy zaslouží vyšší právní ochranu.

Přes veškerá pro i proti by stát neměl zasahovat do čistě soukromých sporů. I kdyby za nimi byla snaha o šponování nabídky za vlastněné akcie, kterou může majoritní vlastník považovat za vydírání, je to pořád čistě privátní věc. Stejně tak ale lze za oprávněnou považovat námitku, že k státní regulaci již došlo prvotně, zvýšením práv drobných akcionářů. Lze tedy jenom shrnout, že každý trh, který je státem regulovaný, je pokřivený a že každý další zásah pouze vytvoří jinou nespravedlnost.

Lidé, kteří uvěřili proklamacím, se nyní mohou cítit podvedeni a zrazeni.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít