Využijeme po vstupu do EU program LEADER?

16. prosince 2002, 00:00 - Petr Havel, nezávislý publicista, petr44@centrum.cz
16. prosince 2002, 00:00

V Unii jsou připraveny další finance na rozvoj venkova, a to i pro nás jako budoucího člena Tuzemské subjekty, včetně podnikatelů, by se již nyní měly zajímat o možnosti podpor, na něž budeme mít nárok až po vstupu do Evropské unie.

V Unii jsou připraveny další finance na rozvoj venkova, a to i pro nás jako budoucího člena

Tuzemské subjekty, včetně podnikatelů, by se již nyní měly zajímat o možnosti podpor, na něž budeme mít nárok až po vstupu do Evropské unie.

Vstupem českého zemědělství do Evropské unie se podnikatelské veřejnosti na českém venkově otevřou kromě podpůrných programů, o které po celý letošní rok bojovali vyjednavači ČR s EU, další formy podpor. Jedním z klíčových projektů, určený ovšem zatím pouze pro členské země EU, je přitom program LEADER. O něm se dosud diskuze vůbec nevedly, protože nebyl ČR v rámci předvstupního období nabídnut, a reálně nebude patrně možné využít významných finančních prostředků z tohoto programu až do roku 2006 - peníze na něj jsou totiž již v rámci stávajícího rozpočtu EU rozděleny.

LEADER není jen pro zemědělce

Program LEADER je v podstatě jednou z forem strukturálních fondů EU, který se od klasických podpůrných zemědělských programů liší zejména tím, že jde o projekt průřezový, určený pro obecný rozvoj venkova. A ne tedy pouze pro zemědělce. Cílem podpor v rámci LEADER je přitom inovace, přičemž Evropská komise preferuje zejména čtyři účely využití těchto zdrojů: nové technologie a know-how pro vyšší konkurenceschopnost výrobků v určitém území, vyšší kvalitu života, podporu zhodnocení místních výrobků a podporu zhodnocení přírodních a kulturních zdrojů. Ve své podstatě jde tedy o podporu odbytu regionálních výrobků všech kategorií, včetně „výrobků“ duchovních. To je samozřejmě něco, co zejména chudší regiony v ČR životně potřebují.

Kdo bude čerpat peníze

Čerpání finančních prostředků v rámci LAEDER je přitom také rozumně ponecháno na regionální úrovni - principem je založení výborů LAG, které musí mít právní subjektivitu a které zřizují regionální Programové výbory - ty jsou potom příjemci podpor v programech LEADER. Důležité je, že ve výborech LAG nesmí převažovat státní sektor - pravidla v EU jsou v současné době nastavena tak, že podíl soukromého sektoru musí být minimálně 50 procent, podíl státního sektoru maximálně 50 procent. Spádové území, ve kterém mohou jednotlivé výbory působit, se pohybuje od 10 000 do 100 000 obyvatel s maximální hustotou 120 obyvatel na kilometr čtvereční. Dostatečná velikost má především zajistit dostatek lidských finančních zdrojů pro realizaci podporovaných projektů.

Je čas začít se připravovat

Pravidla financování pro ČR zatím nejsou přesně určena - podle tajemníka Asociace soukromých zemědělců ČR Michala Pospíšila ale musí předkladatelé projektů počítat stejně jako třeba u programů SAPARD s určitou mírou spolufinancování. V podmínkách ČR lze očekávat možnost prvních pilotních projektů LEADER v roce 2004 až 2006, právě v období do nového rozpočtu EU. Projekty by měly být přitom v souladu s takzvaným Sektorovým operačním plánem, který by mělo v průběhu příštího roku dokončit ministerstvo zemědělství. To začalo na tomto dokumentu pracovat již v letošním roce.

Podpora rozvoje venkova je podle programu LEADER i podporou konkurenceschopnosti místních výrobků.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít