Vytvořte si vlastní leták

12. ledna 2004, 00:00 - Připravila ŠTĚPÁNKA MIKEŠOVÁ, it@profit.cz
12. ledna 2004, 00:00

ÚPRAVA DIGITÁLNÍCH FOTOGRAFIÍ, KRESLENÍ OBRÁZKŮ ČI 3D OBJEKTŮ, VYTVOŘENÍ REKLAMNÍ BROŽURY UVNITŘ FIRMY. TO VŠE A MNOHO DALŠÍHO UMOŽŇUJÍ PROGRAMY NA TVORBU POČÍTAČOVÉ GRAFIKY.

Grafika je s dobrým počítačovým programem jednodušší Grafických programů existuje neuvěřitelné množství. Přesné číslo si netroufne říct žádný počítačový odborník. Dost dobře to nejde, protože programů neustále přibývá. A to jak komerčních, tak volně dostupných - freeware. Za freeware nemusíte nic platit a někdy se dokonce vyrovnají placeným. Ceny kvalitních grafických editorů se pohybují v částkách desítek tisíc korun. Občas seženete levnější, to když výrobce uvádí na trh novou verzi softwaru a starých zásob se chce jednoduše zbavit. ROZBALTE SI VLASTNÍ PLÁTNO

Většina programů na tvorbu počítačové grafiky funguje na stejném principu. V centru dění na monitoru je vaše pracovní plocha, okolo paletky se záložkami a funkcemi, jimiž vaše dílo upravujete. Grafik začátečník se spokojí s faktem, že ví, k čemu jednotlivé paletky a jejich záložky jsou. V kvalitních grafických editorech je jich totiž docela dost a navíc si můžete podle libosti zapnout nebo zase vypnout spoustu dalších. Pokročilejší grafik začíná zkoumat jednotlivé funkce detailněji a občas křičí nadšením nad tím, jak to geniální tvůrci programu vymysleli. Stává se mu to v okamžiku, kdy zjistí, že to, co ještě nedávno dělal třemi různými kliknutími, umí jedna pro něj dosud utajená funkce.

UMÍ ČESKY Česká lokalizace grafických programů už začíná být samozřejmostí. Česká verze posledního Photoshopu nebo Corelu tak není nic neobvyklého. Pokud jste si ale oblíbili Macromedia Fireworks, který dobře funguje zejména ve spojení s webovými stránkami, na češtinu si zřejmě budete muset ještě nějaký pátek počkat. Nebo zabrouzdat na webové stránky www.cestiny.cz a mít štěstí. Pro některé výrobce je asi český trh příliš malý, nebo počítají s tím, že pro lidi zabývající se počítačovou grafikou je angličtina hračka. Můžou také předpokládat, že v češtině vyjde příslušná odborná kniha, která úlohu překladatele a učitele programu převezme za ně. Faktem ale je, že obsáhlé grafické editory v rodném jazyce zaručují, že se v nich lépe vyznáte a lépe a rychleji jim přijdete na kloub. ROZŠÍŘENÍ O DALŠÍ NÁSTROJE V grafických editorech najdete kromě spousty funkcí a možností jak vaši práci ozvláštnit, také předpřipravené šablony a styly a často také rozsáhlou galerii obrázků a klipů, které můžete libovolně použít. Když vám to nestačí, není nic snazšího, než se podívat na webové stránky tvůrce programu - přímý odkaz z vašeho grafického programu většina výrobců považuje za samozřejmost. Potřebné věci, tedy rozšíření, si lze stáhnout. Autorská firma s tím počítá a možnost rozšiřovat grafické editory o další šablony, obrázky, animace a jiné je jedním z bonusů za to, že si pořídíte legální software. Při instalaci se Inteligentní doplňky většinou samy uloží tak, abyste je mohli jednoduše použít stejně jako výchozí součásti programu. ORIGINÁLNÍ FOTOGRAFIE

S programy na tvorbu počítačové grafiky můžete velice jednoduše ozvláštnit vaše snímky. Mají totiž přichystané funkce jako filtry - umí různě barevně odfiltrovat jednotlivé části obrázku. Můžete také jednoduše měnit barvu objektů na fotografii, vzájemně spojovat (zanořovat do sebe) různé snímky a samozřejmě vytvářet celé kompozice včetně popisků. To je ovšem pouze zlomek možností, které grafické programy nabízejí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta…
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít