Vytváření harmonie pomocí pěti prvků

08. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
08. září 2003, 00:00

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

PROSTOR KOLEM NÁS

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

Se symboly pěti prvků se v přírodě potkáváme v přirozené podobě. Ve filozofii feng-shui (technika analyzující životní prostředí člověka za účelem jeho zlepšení) reprezentují vše včetně toho, co okem nevidíme. Přírodní útvary jsou klasifikovány podle nejvýraznějšího prvku. Je-li například v okolí vašeho obydlí jezero či řeka, žijete v prostředí vody. Každý prvek má svou roli při vytváření harmonie. Zelené rostliny naplňují zemi kyslíkem. Oheň slunce nás ohřívá. Země poskytuje ochranu, kov vytváří gravitaci a voda je zdrojem potravy pro život. Staří Číňané si pro svou filozofii přisvojili rytmus slunce, které začíná svou pouť na ranní obloze, aby s večerem ulehlo do tmy. Vše se tedy skládá ze čtyř fází: začátek, střed, pokles a konec. V naší řeči jaro, léto, podzim, zima. Jaru je přiřčen prvek dřevo. Charakterizují jej všechny druhy dřeva, přírodní vlákna a tkaniny. Ale také zelenina, ovoce, byliny, květiny (živé či umělé) - i zobrazené v uměleckých dílech. Typickými pro tento symbol jsou obdélníkové a podlouhlé tvary. Prvek dřevo stimuluje tvořivost a je vhodný pro umělecké ateliéry, restaurace, kavárny, ale také pro nemocnice a sanatoria. Léto je charakteristické dvěma prvky: ohněm a zemí. Oheň je představován sluncem. Také energií, trojúhelníkem a pyramidami. Je prvkem světla a života. Nacházíme jej ve všem, co vyrábí světlo, teplo, lesk. Oheň dodává odvahu, rozum, moudrost a víru. Hodí se do míst spojených se vzděláváním a náboženstvím, ale také módou a designem. Najít ho můžeme v knihovnách, veterinárních klinikách apod. Země je spíše babí - pozdní léto. Je stabilním prvkem přinášejícím klid a rovnováhu. Charakterizují ho stavební materiály pocházející ze země: jíl, cihly, beton, mramor, porcelán, křišťál, písek. Typický je jednoduchý čtvercový vzhled. Země symbolizuje soucit, čest, spolehlivost. Proto se hodí pro nemocnice, vládní budovy nebo sídla, která chtějí být vnímána jako solidní a trvalá. Prvek země najdeme v keramických předmětech, dolech, zemědělství. Kov je prvkem podzimu. Reprezentován je hliníkem, železobetonem, ocelí, mědí, cínem a především obloukovitými tvary. Symbolizuje morální zásady, etiku, spravedlnost. Je vhodný pro finanční či občanské instituce - má v sobě příslib spousty peněz. Zbývá zima, tedy voda, která je krví života. Bez ní nelze žít. Základním prvkem je sklo. Vytváří dojem komunikace, dobročinnosti a hodí se pro budovy s přenosem myšlenek - vydavatelství, galerie, muzea, reklamní agentury, média.

Příště: Barvy a prostor (Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vašeinspirace, www.imageaudit.info)

Budova patří tvarem mezi typ země, což je přímo ideální prvek pro finanční instituce. Ovšem přemíra zrcadlových skleněných ploch vytváří dojem vodní stěny, za kterou není vidět, a tak se nedaří navazovat s klientem pozitivní první dojem. * Budova patří v základu mezi stavby typu dřeva. Je umístěna na kopci, slunci blíže a vystavuje svůj oheň na obdiv. Výborné místo pro energické firmy, působící ve sféře obchodní, personální nebo komunikační.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít