Vytváření harmonie pomocí pěti prvků

08. září 2003, 00:00 - MICHAL ZACHAR, info@imageaudit.info
08. září 2003, 00:00

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

PROSTOR KOLEM NÁS

JAKÉ MÍSTO SI PRO ŽIVOT VYTVOŘÍME, ZÁLEŽÍ VĚTŠINOU JEN A POUZE NA NÁS. MŮŽE TO BÝT KDEKOLIV. POMOCI NÁM PŘITOM MOHOU SYMBOLY TZV. PĚTI PRVKŮ: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV A VODA.

Se symboly pěti prvků se v přírodě potkáváme v přirozené podobě. Ve filozofii feng-shui (technika analyzující životní prostředí člověka za účelem jeho zlepšení) reprezentují vše včetně toho, co okem nevidíme. Přírodní útvary jsou klasifikovány podle nejvýraznějšího prvku. Je-li například v okolí vašeho obydlí jezero či řeka, žijete v prostředí vody. Každý prvek má svou roli při vytváření harmonie. Zelené rostliny naplňují zemi kyslíkem. Oheň slunce nás ohřívá. Země poskytuje ochranu, kov vytváří gravitaci a voda je zdrojem potravy pro život. Staří Číňané si pro svou filozofii přisvojili rytmus slunce, které začíná svou pouť na ranní obloze, aby s večerem ulehlo do tmy. Vše se tedy skládá ze čtyř fází: začátek, střed, pokles a konec. V naší řeči jaro, léto, podzim, zima. Jaru je přiřčen prvek dřevo. Charakterizují jej všechny druhy dřeva, přírodní vlákna a tkaniny. Ale také zelenina, ovoce, byliny, květiny (živé či umělé) - i zobrazené v uměleckých dílech. Typickými pro tento symbol jsou obdélníkové a podlouhlé tvary. Prvek dřevo stimuluje tvořivost a je vhodný pro umělecké ateliéry, restaurace, kavárny, ale také pro nemocnice a sanatoria. Léto je charakteristické dvěma prvky: ohněm a zemí. Oheň je představován sluncem. Také energií, trojúhelníkem a pyramidami. Je prvkem světla a života. Nacházíme jej ve všem, co vyrábí světlo, teplo, lesk. Oheň dodává odvahu, rozum, moudrost a víru. Hodí se do míst spojených se vzděláváním a náboženstvím, ale také módou a designem. Najít ho můžeme v knihovnách, veterinárních klinikách apod. Země je spíše babí - pozdní léto. Je stabilním prvkem přinášejícím klid a rovnováhu. Charakterizují ho stavební materiály pocházející ze země: jíl, cihly, beton, mramor, porcelán, křišťál, písek. Typický je jednoduchý čtvercový vzhled. Země symbolizuje soucit, čest, spolehlivost. Proto se hodí pro nemocnice, vládní budovy nebo sídla, která chtějí být vnímána jako solidní a trvalá. Prvek země najdeme v keramických předmětech, dolech, zemědělství. Kov je prvkem podzimu. Reprezentován je hliníkem, železobetonem, ocelí, mědí, cínem a především obloukovitými tvary. Symbolizuje morální zásady, etiku, spravedlnost. Je vhodný pro finanční či občanské instituce - má v sobě příslib spousty peněz. Zbývá zima, tedy voda, která je krví života. Bez ní nelze žít. Základním prvkem je sklo. Vytváří dojem komunikace, dobročinnosti a hodí se pro budovy s přenosem myšlenek - vydavatelství, galerie, muzea, reklamní agentury, média.

Příště: Barvy a prostor (Autor je vizážista a specialista na firemní image. Je členem sdružení PEI-Vašeinspirace, www.imageaudit.info)

Budova patří tvarem mezi typ země, což je přímo ideální prvek pro finanční instituce. Ovšem přemíra zrcadlových skleněných ploch vytváří dojem vodní stěny, za kterou není vidět, a tak se nedaří navazovat s klientem pozitivní první dojem. * Budova patří v základu mezi stavby typu dřeva. Je umístěna na kopci, slunci blíže a vystavuje svůj oheň na obdiv. Výborné místo pro energické firmy, působící ve sféře obchodní, personální nebo komunikační.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít