Vyšumělé audity

22. června 2012, 13:05 - Táňa Králová
22. června 2012, 13:05

Ministerstvo zemědělství

Skandální odhalení se nekoná. Oznámení výsledků hloubkové kontroly, kterou v lednu poslal ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) do Budějovického Budvaru, se stále odsouvá. Původně se tak mělo stát v březnu, kontrolní závěry ale nebudou ani v červnu, dokdy se měla prověrka hospodaření národního pivovaru protáhnout. „Kontrola probíhá a výsledky lze očekávat začátkem července,“ sdělil minulý týden mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček. Nejdříve je dostane ředitel Budvaru Jiří Boček, pak se s nimi seznámí dozorčí rada. Na zasedání, které se koná poslední červnové pondělí, to ale každopádně nebude.
Do ztracena míří podle všeho audit na Podpůrném a garančním rolnickém a lesnickém fondu (PGRLF), který Bendl, reprezentující jediného akcionáře fondu, nařídil loni před Vánocemi. „Ministr požádal o audit dozorčí radu. Ten dosud nebyl radou uskutečněn,“ uvádí mluvčí Bendlova úřadu. Šéfovi Agrární komory Janu Velebovi, který dozorčí radě předsedá, se ministrův příkaz nezamlouval. „Každý rok je hospodaření fondu auditované. Nevím, proč má být znovu,“ reagoval dříve Veleba. Požadavek na hloubkovou kontrolu převelel dál, uložil ji řediteli PGRLF Martinu Karbanovi.
Kontrolory poslal Bendl také do státního podniku Povodí Labe a do Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Závažné chyby nenašli, víc ministerstvo neprozradilo. „Závěry kontrol předkládáme ministerstvu financí a finančnímu úřadu. Více informací sdělovat nemůžeme, podle zákona o státní kontrole jsme povinni zachovávat mlčenlivost,“ uvedl mluvčí Žáček. Bendl si na kontroly potrpí. „Vždy jsem je považoval za samozřejmou součást běžné činnosti úřadu. Věnoval jsem jim velkou pozornost v jakékoli funkci. O to důležitější je hledání úspor v dnešní době, kdy se stát potýká s deficity financí. Kontrolami proto projdou všechny podřízené organizace v resortu,“ prohlásil Bendl v únoru. Jeho úřad teď nechce upřesnit, na koho dalšího se zaměřil. „Další kontroly jsou prováděny v souladu s plánem kontrol,“ odpověděl pouze mluvčí. Naopak obloukem se Bendlův úřad i jiné nezávislé kontrolní orgány vyhýbají Vinařskému fondu, kterým protékají veřejné prostředky k soukromým firmám, přitom nikoli vinařským. Ministerstvo tvrdí, že není oprávněno tento fond prověřovat. „Kontrolním orgánem je dozorčí rada, jejíž členy volí poslanci. Úředníci nemohou do činnosti Vinařského fondu zasahovat ani jej kontrolovat,“ konstatuje Žáček. Dozorčí rady mají ovšem i jiné podniky, kam Bendl kontroly posílá. Pro mimořádný dohled nad Pozemkovým fondem, kde rovněž členy dozorčí rady jmenuje Parlament, dokonce zřídil krizový tým. Vinařského fondu se nedotkne ani reorganizace, již mají kvůli úsporám projít různé instituce v agrárním resortu. Neprůhledné rozdělování peněz z fondu dlouhodobě kritizuje část vinařů, kteří si letos založili Vinařskou asociaci.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít