Vystřelte si miliony!

22. září 2008, 10:35 - Petr Bayer
22. září 2008, 10:35

Až půl miliardy korun dosáhnou náklady na uspořádání mistrovství světa v biatlonu, jež zavítá v roce 2013 do Nového Města na Moravě.

„Je potřeba vybudovat přístupové komunikace, dostavět stadion, parkoviště, zázemí pro sportovce,“ vyjmenovává namátkou prezident organizačního výboru Jiří Hamza. Výběrová řízení na jednotlivé zakázky se začnou vypisovat zřejmě až v roce 2010, takže firmy mají dostatek času se připravit. Moderní stadion již stál asi 120 milionů korun.

Penězovod z Ruska

Sen českých biatlonistů na uspořádání světového šampionátu se proměnil ve skutečnost na začátku září na kongresu Mezinárodní biatlonové unie v Praze. Hned v prvním kole český svatostánek klasického lyžování porazil konkurenční norské Oslo a finské Kontiolahti.

„Je to obrovský úspěch. Poděkování patří celému týmu lidí, kteří kandidaturu připravovali,“ chválí Hamza. Běh na lyžích okořeněný střelbou je podle něj marketingově dokonce zajímavější než jiné běžecké disciplíny. Sponzory bude oslovovat agentura APF a zaměří se především do zahraničí. „Je zde silný ruský a balkánský blok, české firmy budou v menšině,“ předpokládá.

Tradičním sponzorem tohoto sportu je však třeba letohradský výrobce jističů OEZ. Také se ještě musí vyjasnit, kolik peněz poskytne stát, biatlonová unie, pořádající město a kraj Vysočina. „Město tuto příležitost vítá a podporuje, možnosti naší pokladny jsou však omezené. Na nezbytných investicích se musíme podílet se státem a krajem,“ poznamenává starostka Zdeňka Marková. Město počítá řádově s miliony korun, dosud již skoro pět milionů věnovalo na výstavbu zmíněného stadionu, kterou zaplatil hlavně stát a kraj. Investice se Novému Městu podle starostky vyplatí, protože díky lyžování je známé i v zahraničí, což přispěje k rozvoji cestovního ruchu.

Přijede půl milionu lidí

Biatlon je podle šéfa českého svazu Václava Fiřtíka na vzestupu po celém světě a nyní by se na stejnou vlnu mohl dostat díky světovému šampionátu i v Česku. Úspěšnou kandidaturu nepřipisují funkcionáři jen lobbování a závěrečné prezentaci s tváří jednoho z nejlepších světových závodníků Michala Šlesingra.

„Za úspěchem vidím také dlouholetou práci v Novém Městě na Moravě. Bez kvalitního zázemí a schopných pořadatelů bychom neměli naději,“ dodává sportovní ředitel připravovaného šampionátu Vlastimil Jakeš. Nyní se však musí připravit na nápor až půl milionu diváků a tisícovky sportovců a jejich doprovodu. „Je to výzva pro místní hoteliéry, i když se předpokládá, že se bude také dojíždět z Brna,“ podotýká Hamza.

My na Němce, oni na nás

Nové Město na Moravě se ucházelo již o pořádání šampionátu v roce 2012. Dostala však přednost německá Mekka biatlonu Ruhpolding, a to i před dalším zvučným žadatelem, skvostným finským střediskem Lahti. Němcům pomohlo i odstoupení Nového Města z kandidatury. „Bylo to součástí zákulisní dohody. My jsme pro rok 2012 podpořili Němce, oni v následující volbě nás,“ přibližuje Fiřtík úspěšnou taktiku.

Česká kandidatura tak slavila úspěch až na druhý pokus. Vítězství Nového Města však bylo o to jednoznačnější, že pro „Vysočinu“ hlasovalo 36 zemí, favorizované norské Oslo získalo 10 hlasů a finské Kontiolahti čtyři hlasy. Svou zem podpořili vedle Šlesingra i Kateřina Holubcová-Jakešová a v době zahájení kongresu také Roman Dostál a Zdeněk Vítek. Na úspěšné sportovce se spolehli i Němci, v Praze se tak představil osminásobný olympijský medailista Ricco Gross a vítězka posledního ročníku Světového poháru Magdalena Neunerová. Norskou kandidaturu přijel podpořit čtyřnásobný mistr světa Halvard Hanevold.

Ještě přijde test

Kandidátský úspěch s sebou současně podle regulí Mezinárodní biatlonové unie přinesl i právo, či spíše povinnost, pořádat u nás Světový pohár 2012 jako test před světovým šampionátem. Vrcholná biatlonová akce se tak na naše území vrátí po dlouhých 31 letech, které v té době uplynou od světového poháru v Jáchymově v roce 1981.

Možná se však dočkáme i dříve. Slovinské Pokljuce totiž nebyla prodloužena „A licence“, nutná pro pořádání Světových pohárů, a unie nyní hledá náhradního pořadatele již pro prosinec letošního roku. Hlavním kandidátem je ale slovenské Osrblie. „My zatím máme neoficiální nabídku a čekáme, jak se naši slovenští kolegové rozhodnou,“ uzavírá Hamza.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít